בינלאומיות

 

שיתופי פעולה בינלאומיים של חברי וחברות הסגל בבית הספר

 

Map

 

החוויות שלנו

 

Berl01חזרנו לפני כמה ימים מהסמינר שהתקיים בגרמניה, הסמינר היה מלמד מאוד, עשיר, מלא בתכנים מעניינים ומתודות חדשות שאפשר ללמוד מהם הרבה. 

על אף שמסגרת הזמן של הסמינר הייתה אינטנסיבית מאוד - הרבה שעות לימוד והרבה סדנאות- אך זה היה שווה את זה.

זה התחיל בעיירה קטנה בצפון גרמניה שקוראים לה  Bad שם Bevensen בה שהינו 5 ימים ואחר כך עברנו לברלין. 

הקבוצה הייתה טובה מאוד ואיכותית; מדובר בקבוצה הטרוגנית, אנשים עם רצון ללמוד, לשמוע להקשיב, פתוחים לדעות שונות עם גמישות חשיבתית מרשימה. גם הישראלים וגם הגרמנים.

התוכן של הסמינר היה סביב קבלת האחר, שונות חברתית ותרבותית בהקשר של חיים בקונפליקט, דמוקרטיה וחברה אזרחית, הסיפור היחיד שלנו (the single story) לעומת הסיפור שיש לאחר עלינו - איך סיפור אחד הופך לסיפור יחיד בעיני האחר? נושא מעניין מאוד במציאות בה אנחנו חיים. 

ביקרנו במחנה הריכוז ״ברגן בלזן״ ושם היה טקס אזכרה לזכרם של האנשים שנספו בשואה. בברלין ביקרנו במרכז של אנה פרנק שהוא אחד המרכזים הפדגוגים החשובים בכל מה קשור לשונות תרבותית בברלין. 

ביקרנו בעמותת KIGA שפועלת למיגור תופעת הגזענות והאנטישמיות בגרמניה ופועלת לפתח שיטות חינוכיות ופדגוגיות להעלאת המודעות בקרב הציבור. 

כמו גם, יצא לנו לבקר בעמותה לילדים ונוער בסיכון בברלין- שהם בני פליטים ומהגרים, עמותה זו פועלת לקדם ולטפח את הילדים ואת בני הנוער שהגיעו לברלין בשנים האחרונות אשר התקשו להשתלב וזה באמצעות דרכים יצירתיות כמו למשל בנגרות, בעבודת יד ובאומנות כדי לסייע לבני הנוער לממש את הפוטנציאל שלהם, ועל הדרך היא מסייעת להם לרכוש את השפה. מקום מאוד מעניין ומרשים. 

במהלך הסמינר, עלו הרבה שאלות בקשר למעמדם של הערבים הפלסטינים בישראל, ופה הבאתי את הקול שלי ואת הסיפור שלי. 

ניתן לומר כי סמינר זה היה אחת החוויות המשמעותיות שלי בשנים האחרונות והזדמנות יוצאת דופן!!

ובהזדמנות זו, רציתי להודות לכן  מאוד שאפשרתן לי להיות חלק מסמינר זה :) זה מאוד היטיב והעצים !

וחשוב להודות גם לגב׳ שולי לוי ולפרופ׳ שרון שיוביץ-עזרא על הליווי הצמוד שלהן, התמיכה, הדאגה והאכפתיות שלהן כלפי הקבוצה לאורך כל ימי הסמינר! אני מעריכה את זה מאוד! 

מקווה שבית ספרנו ימשיך לאפשר לסטודנטים להשתתף בסמינרים דומים ובמשלחות בינלאומיות בעתיד כי זה מאוד מלמד ומעשיר לשמוע איך מקצוע העבודה הסוציאלית בפרט והרווחה החברתית בכלל משתקפים במדינות אחרות. 

 

הוזאם הרדל

סטודנטית בתוכנית הדוקטורט בביה"ס לעבודה סוציאלית ולרווחה חברתית ע"ש פאול ברואלד

 

Berl02

קורסים בינלאומיים

בית הספר לעבודה סוציאלית ולרווחה חברתית יוזם ומעודד מפגשים עם סטודנטים ממקומות שונים בעולם וכן לימוד נושאים הקשורים בעבודה סוציאלית במקומות שונים בעולם, אנו מאמינים שחשיפת הסטודנטים למגוון גישות ומערכות בתחום העבודה הסוציאלית, הכרות עם מערכות ומנגנונים שונים מאשר בישראל יעשיר את הידע וייפתח אפיקי חשיבה נוספים לסטודנטים שלנו.

 קורסים מוצעים לשנת הלימודים 2018:

סין   סין
     
     

קורס קיץ בשנדונג סין 2018

התעללות בילדים בפרספקטיבה משווה: המקרה של דרום קוריאה, גרמניה וישראל 2018

פעילות החברה האזרחית לקידום דו-קיום בישראל 2018

 

להלן פרוט התוכניות הקיימות בבית הספר וכן מידע על מפגשים/תוכניות שנעשו בעבר:

קורסים שהוצעו במסגרת לימודי תוכניות המוסמך לשנת הלימודים 2018-2017 :

 

קורס בינלאומי בשיתוף אוניברסיטת פנסילבניה בארה"ב בנושא: פעילות דו קיום, קידום חברה משותפת ושלום בחברה האזרחית בישראל

קורס משותף עם קוריאה הדרומית המשווה את מערכות הרווחה של שתי המדינות ובדגש על שירותים המיועדים לילדים שנפגעו מהתעללות והזנחה.

טמפוס (TEMPUS) - תכנית יוקרתית של האיחוד האירופי

חילופי סטודנטים-תוכנית עמיתי שרלוט קרמר ללימודים של שנה באוניברסיטת Western Reserve Case בארה"ב

תכניות התערבות ומדיניות כלפי ילדים בסיכון בפרספקטיבה משווה-הזמנה להשתתפות בקורס

חוויות של המשתתפות בקורס קיץ תשע"ו שנערך בלוזון שוויץ

 

 

 

שנדונג סין

 

קול קורא לשנדונג סין 2019

סין 2019

 

 

חוויות נסיעה מסין 2017:

"שנה שעברה ניתנה לי ההזדמנות לצאת לקורס קיץ באוניברסיטת שנדונג בסין. נושא הקורס היה "עבודה סוציאלית ושירותיים חברתיים בסין".

הקורס היה נשמע מעניין והחוויה של ללמוד בארץ אחרת קסמה לי מאוד. אוכל לומר במבט לאחור שזו הייתה חוויה מדהימה!

מהרגע הראשון, עוד מהארץ היה לנו איש קשר מאוניברסיטת שנדונג שאליו יכולנו לפנות בכל שאלה. בנוסף, פגשנו בארץ שתי סטודנטיות שהגיעו משנדונג ללמוד באוניברסיטה העברית במסגרת התכנית לחילופי סטודנטים. הן היו כל כך אדיבות ונחמדות וענו לנו על כל שאלה וגם עזרו לנו לתכנן טיול שאליו יצאנו בסיום הקורס.

החוויה בסין הייתה מדהימה ומלמדת. קבלת הפנים הייתה מקסימה ומהרגע הראשון הרגשנו שיש לנו למי לפנות. בערב הראשון ערכו לכבודנו ארוחת קבלת פנים מסורתית, חוויה בפני עצמה.

התכנים בקורס היו מאוד מעניינים. למדנו על סוגיות חברתיות בסין, חלקן דומות לסוגיות שאנו נתקלים בהן בארץ וחלקן יחודיות לסין כגון תופעת הילדים הנטושים למשל.

השתתפנו בהרצאות, לקחנו חלק בסיורים אל מרכזים קהילתיים ושירותיים חברתיים וקיימנו קבוצות למידה בה למדנו יותר אחד על השני ועל תפקיד העובד הסוציאלי בארץ ובסין.

מעבר ללמידה, טיילנו המון! היו לנו ימי חופש וצוות בית הספר ליווה אותנו והראה לנו את האתרים המרכזים בסביבה.

בסיום הקורס, אני וסטודנטית נוספת טיילנו בשמורות טבע של סין, כי אם כבר הגענו עד לכאן החלטנו להמשיך לטייל ולחוות את המדינה.

לצד החששות,התהיות והשאלות שאולי עולים, אני ממליצה בחום על הקורס. זוהי חוויה יוצאת דופן, מעשירה ומלמדת ובכל שאלה תמיד יש למי לפנות.

יש לכם הזדמנות ללמוד בארץ זרה ולהכיר מקרוב את התרבות, המקום והאנשים וגם להרחיב את הידע וללמוד דברים חדשים. אל תפספסו את ההזדמנות! טל שאמי.

 

"היו לי הרבה מאוד חששות מהנסיעה, ואלמלא חברתי ללימודים שהפצירה בי חזור והפצר, לא הייתי יוצאת למסע הזה. החששות נבעו מסיבות של מרחק עצום מבחינה תרבותית ודתית. טסתי לבייג'ין ביחד עם עוד סטודנטים מהתכנית וביחד עם פינה, סטודנטית מסין, שחזרה לעיר ג'ינן, לאחר שסיימה בארץ את התכנית לחילופי סטודנטים עם אוני' SHANDONG. הגענו לעיר JINAN, ומהר מאוד התמקמנו במלון קרב לאוניברסיטה. 

המפגש עם חברים ללימודים מסין וקוריאה היה מרגש ומרתק, וההיכרות עם מרצים טובים הייתה נפלאה. למדנו הרבה על השירותים החברתיים בסין והשווינו  עם המוכר לנו מהארץ.  נקשרנו מאוד לאנשים: הרגשנו מאוד מחובקים על ידי הצוות והאחראים האחרים וגם אנו חשנו אהבה וקרבה לסטודנטים, לחברי הסגל והמרצים בכללם. התכנית כללה הרצאות לפני הצהריים, וביקורים (בהסעה מטעם האוניברסיטה) במגוון שירותים חברתיים בקהילה. 

הרצאות היו במסגרת אינטימית ויכולנו לשוחח עם המרצים ולשאול שאלות ספציפיות ואף אישיות, והביקורים עזרו לנו לחוות מקרוב כיצד הסיוע מתבצע הלכה למעשה: כיצד נראים נותני השירות, השירות עצמו והאוכלוסייה המקבלת את המענים.

השהות בסין והלימודים, ההיכרות החמה והקשר עם תלמידים אחרים, הותירו בי רושם עז שלא יישכח. קשה לתאר עד כמה נדבקתי בחיידק סין ואת החשק ללמוד סינית ולחזור לשם שנית.  כעת איני מפספסת שום ידיעה חדשותית על סין וקוראת כל מידע בנושא. למרות שטיילתי במדינות רבות יש לי יחס וקשר מיוחדים לסין בגלל החוויות האישיות שצברתי והקשרים עם אחרים.

ממליצה מאוד לחבריי הסטודנטים לא להחמיץ את ההזדמנות הזאת. מוכנה לענות לשאלות."  אורה כהן.

 

תמונות סין 2017:

סין   סין
סין   סין
סין    

תמונות סין 2018

           

    

תכנית חילופי סטודדטים לסמסטר מלא

כג

חילופי סטודנטים בבוגר

 

אפשרויות לחילופי סטודנטים לשנת הלימודים תשע"ט:

סמסטר א' באוניברסיטת פולי, הונג קונג  2019

ארמוס + אירופה 2019

הסכמים בילאטראלים עם מוסדות בעולם

רשימת מוסדות בעולם שיש להם הסכם חילופי סטודנטים עם האוניברסיטה העברית 

לפרטים נוספים ניתן לפנות למזכיר לענייני הוראה ותלמידים, אורי שגיא:  oris@savion.huji.ac.il

לפרטים כלליים, ניתן להיכנס לאתר של המשרד הבינלאומי של האוניברסיטה העברית בכתובת: http://international.huji.ac.il/book/student-exchange-0

 

חילופי סטודנטים במוסמך

 

 

טורנטו

       ניו יורק

מפגש

אוניברסיטת טורונטו קנדה

טורונטו

 

חילופי סטודנטים בטורנטו בשנת 2017

 

מצורף לינק לכתבה בעיתון האינטרנטי של השוחרים הקנדיים:

Broadening Social Perspectives: Hebrew U Exchange Students Explore Social Work Through A Canadian Lens

 

טורונטו        טורונטו   טורונטו
         
טורונטו   טורונטו   טורונטו
         
טורונטו   טורונטו   טורונטו
         
         

 

אוניברסיטת ישיבה ניו-יורק

ניו יורק

 

חילופי סטודנטים אוניברסיטת ישיבה ניו-יורק בשנת 2017:

חוויות נסיעה מניו-יורק:

"אני יכול להגיד שזה היה מסע מדהים, מאתגר וחוויתי. למדתי הרבה מאוד מהחוויה הזאת. המחלקה שם קיבלה אותנו בזרועות פתוחות וגרמו לנו להרגיש בנוח ושאנחנו מאוד רצויים. הקורסים והמרצים עצמם היו מעל ומעבר, העבירו את החומר בצורה מעניינת וחוויתית מאוד, בנוסף לדרישות הלא פשוטות במהלך הסמסטר. אני יכול בוודאות להגיד שאני ממליץ על הפרוייקט הזה למרות שהוא לא פשוט ומאתגר. כמו כן, אני מאמין שהיינו שגרירים טובים של האוניברסיטה העברית, מהתגובות שקיבלנו מאוד נהנו מהנוכחות שלנו באוניברסיטה". מאור הומינר

תמונות:

ניו יורק   ניו יורק
        
ניו יורק   ניו יורק