הכשרה מקצועית

 

לימודי ההכשרה המקצועית בשדה מאורגנים במסגרת מרכזי למידה. מרכזי הלמידה מתמקדים בתחומים  השונים של העבודה הסוציאלית לפי אוכלוסיות ו/או בעיות ייחודיות.

כל מרכז למידה מנוהל בראשות רכז/ת עם צוות מדריכים ומדריכות.

ללימודי השדה שלושה מרכיבים:

1)   עבודה מעשית במסגרת מקום ההכשרה שהסטודנט/ית שובצ/ה בו

2)   הדרכה אישית במקומות ההכשרה  או באוניברסיטה לפי תיאום עם המדריך/ה

3)  סדנה דו-שבועית או חודשית הניתנת לכל קבוצת סטודנטים במרכז הלמידה, בהנחיית הרכז/ת

הנוכחות חובה -  הציון "השתתפות פעילה" תנאי לקבלת ציון "עובר" בהכשרה מקצועית.

תקנות ההכשרה המקצועית 
 

הנחיות לחופשת סימסטר

הנחיות הורות והריון בזמן ההכשרה

מבנה המדור:

ראשת המדור להכשרה מקצועית - ד"ר איריס צדוק

חדר 316

ימי קבלה : בתיאום מראש  

אימייל:  iris.zadok@mail.huji.ac.il

רכזת המדור להכשרה מקצועית -  מירי בן הרוש

חדר 316

טלפון 02-5882105 , פקס 02-5882107

שעות קבלה : בימים א'-ה' בין השעות 8:00 – 13:30

אימייל: miribe@savion.huji.ac.il

 

חוברת מקומות ההכשרה לשנה טפסי שיבוץ מקוונים

 

המדור שומר לעצמו את הזכות לשנות (להוסיף או לבטל) מקומות הכשרה .

 

מרכזי הלמידה ומקומות ההכשרה

 

מגמה פרטניתמגמה קהילתית 

 

 

מגמה קהילתית

 

מקומות הכשרה המיועדים לתוכנית הבוגר שנה ב' והשלמות למוסמך -שנה א'מקומות ההכשרה המיועדים לתוכנית הבוגר שנה ג' והשלמות למוסמך שנה ב'

 

 

מקומות הכשרה המיועדים לתוכנית הבוגר שנה ב' והשלמות למוסמך -שנה א'

 

רכז מרכז הלמידה:                 תמי גרוס  

                                       

                                             כתובת דוא"ל:    116tami@gmail.com

תיאור המרכז:

הסטודנטים שישובצו במרכז למידה זה יתנסו ביסודות העבודה הסוציאלית הקהילתית: בניית פרופיל קהילתי, איתור צרכים קהילתיים , אבחון מצב חברתי, ייזום, תכנון וניהול פרויקט, איתור וגיוס כוחות בקהילה וארגונם לקבוצת משימה שתתמודד עם בעיה חברתית, הנחיית הקבוצה, ניהול ישיבות והפעלת תוכנית לשינוי חברתי.

ההכשרה המקצועית בתחום של עבודה קהילתית מתקיימת יומיים בשבוע בימים א' ו ד'. עם התקדמות ההכשרה במהלך השנה חלק מההכשרה מתקיים בימים שהסטודנט יחליט עליהם בהתאם לצרכי ההכשרה, כנ"ל לגבי שעות ההכשרה. סך שעות ההכשרה הוא 16 ש"ש. 

שעות אחר הצהריים והערב הן בדרך כלל שעות בהן ניתן לקיים ישיבות עם פעילים. שעות הבוקר מוקדשות בדרך כלל לישיבות צוות, סדנאות ומפגשי ההדרכה. כל סטודנט מקבל הדרכה שבועית פרטנית בת שעה וחצי . 

הערה:  בשל אופייה המגוון של העשייה, ההכשרה דורשת גמישות בשעות ההכשרה.

                

סדנא

הסטודנטים ישתתפו בסדנא שתהווה קבוצת למידה משותפת, הכוללת העשרת הידע והמיומנויות, וכן מסגרת להעלאה ולליבון דילמות הקשורות להכשרה המעשית. הנושאים בסדנאות פתוחים וניתנים לשינוי בהתאם לצרכי הסטודנטים. ההשתתפות בסדנאות היא חובה, החסרה של יותר מפעם בשנה עלולה לגרור את הסטודנט לכישלון בהכשרה בשנה המדוברת. מתקיימות 6 סדנאות בשנה, כ"א בת 3 שעות

 

מקומות ההכשרה

 

מקומות ההכשרה:

כל הסטודנטים של המגמה עושים הכשרה בקבוצות למידה של המגמה הקהילתית, ובשנת תשע"ז ההכשרה תתקיים במספר שכונות.  

לאחר 3 שנים בהן רוב הסטודנטים היו מרוכזים באזור בקעה רבתי (שכולל את השכונות ארנונה, צפון תלפיות, שיכוני תלפיות, מקור חיים, אבו טור ובקעה), תהיה קבוצת למידה של כ-4 סטודנטים באזור.  

אחרי שנה אחת מוצלחת ב- 2015-6 של קבוצת למידה בת 4 סטודנטים בצור באהר, נמשיך להפעיל קבוצת למידה של סטודנטים באזור.

החלו התייעצויות עם גורמים קהילתיים ועירוניים, על מנת לבחור 3 עד 4  שכונות  נוספות בירושלים בהן ימוקמו קבוצות של בין 4 עד 6 סטודנטים. מספר השכונות שייבחרו יהיה תלוי במספר הסטודנטים שיירשמו למגמה ובתכניות לקליטת סטודנטים בכל שכונה.  

בכל השכונות, ישולבו הסטודנטים במסגרות שונות בקהילה, ביניהן במנהל הקהילתי ולשכת רווחה. שיבוצים אחרים אפשריים יהיו במרכזים למיצוי זכויות, מרכזי עוצמה, ובעמותות וארגונים קהילתיים המצויים בשטח הגיאוגרפי של השכונה . 

השיבוץ בשכונות ובסוכנויות השונות מתבצע לקראת תחילת שנת הלימודים בשיתוף בין  רכז המרכז, מר אדי גדאלוף ובין הסטודנט לאחר מילוי שאלון עדיפויות ע"י הסטודנט וקיום הראיונות האישיים.

להלן מקומות ההכשרה במרכז:

מנהלים קהילתיים 

רעיון המנהל הקהילתי מתבסס על העיקרון של איגום המשאבים התרבותיים, החברתיים והפיזיים ברמה השכונתית במערכת משולבת אחת הרואה את כלל תושבי השכונה כאוכלוסיית היעד שלה. המנהל הקהילתי נועד לעצב, לתאם, לשלב ולהפעיל את התוכניות של כל השירותים ברמה השכונתית, לקבוע את מוקד התערבותם ואת סדרי העדיפויות ביניהם, למען רווחתם של הפרט, המשפחה והקהילה. ייחודו של המנהל הקהילתי בהיותו עוסק בעת ובעונה אחת הן בעיצוב ובתכנון המדיניות והן באספקת השירותים הבסיסיים לתושבי השכונה. במסגרת המנהל הקהילתי יכולים תושבים פעילים למצוא זירה לפעילותם במערכת ארגונית המאפשרת להם לעצב ולתכנן את המדיניות השכונתית, אך גם לכוונה באורח ממשי ובחיי היום יום.

לשכות רווחה  

לשכת הרווחה מעניקה שירותי ייעוץ, טיפול ותמיכה בקהילות גיאוגרפיות. אוכלוסיות היעד של הלשכה: יחידים ומשפחות, ילדים ונוער, זקנים, משפחות צעירות, עולים חדשים ובעלי צרכים מיוחדים. בנוסף לעבודה עם משפחות ויחידים, מפעילות לשכות הרווחה קבוצות שונות ותכניות בקהילה. בחלק מהלשכות יש עובדים קהילתיים בצוות. 

מרכזים למיצוי זכויות

מרכזים למיצוי זכויות מטפלים בכל התחומים הנוגעים לבירוקרטיה והתנהלות מול הרשויות. המרכז מטפל במגוון תחומים כגון ביטוח לאומי, משרד השיכון, הוצאה לפועל, ארונה, דו"חות חנייה, קביעת תור ל"שכר מצווה" ועוד. המרכז עוסק במתן מידע ומעקב אחר ביצוע משימות. מרכז למיצוי זכויות מופעל ע"י מתנדבים ומקבל פניות מכלל האוכלוסייה. בנוסף המרכז מעודד ומלווה קבוצות פעילים לשינוי מדיניות חברתית.

מרכזי עוצמה 

מרכזי עוצמה מכוונים לאנשים שעיקר קשייהם הם עוני ומצוקה כלכלית, ושהם מודרים ומתקשים למצות את זכויותיהם. מרכזי עוצמה מהווים מעטפת ארגונית מקצועית, הפועלת במחלקה לשירותים חברתיים שבסיסה ערכי, ומכוונת לשילוב אנשים החיים בעוני ובהדרה באמצעות גישה שתפנית ומעצימה, הגברת ההשתתפות, מיצוי זכויות, זיהוי צרכים ומענים ושיפור השירות והיחסים בין עובדים סוציאליים ולקוחות.

עמותות וארגונים קהילתיים 

במידה ויש ארגון קהילתי המשחק תפקיד קהילתי-חברתי חשוב בשכונה שתיבחר, תיבדק אפשרות של שיבוץ סטודנט או שני סטודנטים בארגון.

 

מקומות ההכשרה המיועדים לתוכנית הבוגר שנה ג' והשלמות למוסמך שנה ב'

 

רכזת מרכז הלמידה:

גברת ברברה אפשטיין

שעת קבלה : לפי תיאום מראש

קומה 5 חדר 531, טלפון  5881805

טלפון נייד        050-6705906

אימייל:  epsteinbarb@gmail.com

תיאור המרכז

מטרת ההכשרה המעשית בשנה ג' היא להכשיר את הסטודנט להיות עובד המוביל שינוי חברתי עם קהילות של אנשי בעלי אינטרס משותף. על כן, יושם דגש על פעילות ברמת המקרו- פעילות עירונית או ארצית לעומת פעילות שכונתית.  הטסונדטים יתנסו וילמדו איך לאבחן מצב חברתי ואיך להתערב במצב ולפעל לשינוי עם הקהילה תוך ראיה חברתית רחבה ושילוב אסטרטגיות פעולה מגוונות. ההכשרה המעשית מתבצעת בארגונים לשינוי חברתי של המגזר השלישי וכן במוסדות פורמליים על מנת לאפשר התנסות במערכות מורכבות ועבודה כחלק מצוות רב מקצועית.

בשנה זו, אשר מהווה שנה שניה של התמחות בתחום הקהילתי, מצופה שהסטודנטים יתפתחו על בסיס הידע והמיונמויות שנרכשו בשדה בשנה ב'.

יושם דגש על פיתוח מסוגלות מקצועית כדלקמן:

 • הסטודנט משפיע על הארגון וצוותו  לאמץ/לחזק תפיסה קהילתית ושימוש בכלים קהילתיים
 • סטודנט יוצר תשתית בסיס לתהליכי התערבות בתחומי מדיניות חברתית, סינגור קהילתי, פיתוח שירות קהילתי.
 • הסטודנט עוסק בבחינת והבנת תהליכי מקרו חברתיים, כלכליים ופוליטיים
 • שכלול מנגנונים קהילתיים של שיתוף תושבים/קהל היעד
 • פיתוח מומחיות בתחום תוכן של ההתערבות

רמת מסוגלות:

 • זיהוי צרכים של הארגון, זיהוי אינטרסים שלו, העלאת מודעות הארגון לשימוש בכלים קהילתיים ויצירת שיתוף פעולה עם הצוות ליישומם
 • שימוש בכלי שיווק קהילתי, גיוס משאבים, תכנון אסטרטגי, יצירת שותפויות
 • הסטודנט פועל תוך קביעת סדר עדיפויות, גיוס משאבים, ליווי אישי וקבוצתי, תוך שימוש במיומנויות ניהוליות ומנהיגותיות
 • כינוס וועידות אזרחים, יצירת מנגנונים ארגוניים, מיסוד וועדות פעילות
 • למידה ומחקר על הנעשה בארץ ובעולם בהקשר לתכני הפרויקט

אבני דרך:

 • כניסה למקום עבודה חדש
 • כתיבה מקצועית
 • התמודדות עם סמכויות
 • גיוס שותפים עוס"ק כמנהיג מקצועי
 • הובלת התערבות לשינוי בקהילה
 • שיווק תוכנית חברתית
 • גיוס ואיגום משאבים

סדנא

מנחה : גברת ברברה אפשטיין ( הרכזת ) 

הסדנה מלווה את העשייה של הסטודנטים בשדה ההתערבות ומתמקד בעצוב אישיותם המקצועית. במהלכה מתקיימת למידת עמיתים, הכרות עם נושאי תוכן מקצועיים נוספים על אלו שבתוכנית הלימודים, ודיון בדילמות ושאלות אתיות העולות במהלך ההכשרה.  הסדנה מתבססת על השתתפותם הפעילה של הסטודנטים המתבקשים להציג, כל אחד בתורו, סוגיות ודילמות מקצועיות להתייעצות עם הקבוצה. כמו כן, במידת האפשר נקיים את הסדנאות המקומות הכשרה השונים, על מנת להכיר מקרוב מבחר של ארגונים אשר פועלים בירושלים בתחום העבודה הקהילתית ובשינוי החברתית.

נושאים  מרכזיים לסדנה הם:

 • לימוד ויישום מודלים של התייעצות עמיתים
 • השפעת הזהות האישית על הזהות המקצועית- להיות שונה ודומה לקהל היעד
 • שימוש במדיה חדשה, תקשורת ולובי
 • השפעת המסגרת- שינוי חברתי מתוך הממסד ומחוצלו
 • טכניקה של בירור ערכים
 • מקורות דתיים  כמקור להנעת שינוי חברתי
 • תפקיד העובד הקהילתי בקואליציות

עיריית ירושלים- אגף הרווחה, המחלקה לעבודה סוציאלית קהילתי

 

כתובת: מחלקה לעבודה סוציאלית קהילתית

כיכר ספרא בניין 7 (מרכז העיר)

טלפון: 6295714, 6297961

אשת קשר המחלקה: KRNIKI@jerusalem.muni.il  ניקי קריגר

מדריכים: יוסי אונטרמן ותמי גרוס

עבודה קהילתית פונקציונלית ברמה עירונית

עיריית ירושלים אחראית לרווחת כלל תושבי העיר .  כרשות מקומית, בידיה הסמכות והאחריות לאספקת מגוון שירותים. העירייה שמה דגש על שיתוף ציבור ומעורבות תושבים בקביעת המדיניות העירונית וארצית.  הסטודנטים לעבודה קהילתית יפעלו לקידום נושאים אלו. הסטודנטים פועלים במסגרת המנהל לשירותי קהילה בעירייה האמון על רווחת תושבי העיר, בו פועל אגף רווחה וכן המחלקה לעבודה קהילתית ומשאבי קהילה.

הסטודנטים ייטלו חלק בפעילות היחידות השונות במנהל קהילה ובאגף הרווחה ובייחוד בריכוז או ליווי פורומים בהם נדרש שיתוף ציבור וארגונים. בשנים האחרונות פרויקטים של סטודנטים כללו: עיר ידידותית לזקנים (בהובלה של המחלקה לזקן), בקידום מודעות לבריאות בקרב נשים (במסגרת אחריותה של יועצת ראש העיר לענייני נשים) , יצירת אתרי טבע עירוניים, ליווי לקבוצות תושבים עירוניים שמקדמות את הזכות למים וזכויות של אימהות הד הוריות ברמה עירונית וארצית (במסגרת אגף הרווחה).

כל סטודנט ישובץ מראש במחלקה שונה .

מחויבות הסטודנט: מתקיימות פגישות חודשיות בהנחיית ניקי קריגר לכל הסטודנטים לעבודה קהילתית מהאוניברסיטאות השונות אשר עושים הכשרה מעשית במחלקה. הפגישות נקבעות בתאום עם הסטודנטים.

 

בזכות

 

כנפי נשרים 3, ירושלים 9546406

טלפון: 02-6521308 פקס: 02-6221283

מדריכה: תמי גרוס  116tami@gmail.com

ארגון בזכות המרכז לזכויות אדם של אנשים עם מוגבלויות פועל לקידום השוויון של אנשים עם מוגבלות פיסית, שכלית, חושית ונפשית, ולשילובם ולשיתופם בחברה בכל תחומי החיים. שמנו, ‘בזכות’, משקף את התפיסה המנחה אותנו, לפיה לכל בני האדם עומדות זכויות בסיסיות לכבוד, שוויון, השתתפות בחברה. על פי תפיסה זו, אנשים עם מוגבלות זכאים למענה של החברה ולהתאמה לצרכיהם היחודיים בזכות ולא בחסד.

בזכות הוקם בשנת 1992 על ידי האגודה לזכויות האזרח, והפך תוך זמן קצר לארגון עצמאי. בזכות מהווה כתובת לאנשים שזכויותיהם נפגעו בגין מוגבלותם, לבני משפחותיהם, לאנשי מקצוע, לארגונים הפועלים בשטח בתחום זה ולקובעי מדיניות בכנסת ובממשלה. בזכות פועל בשם ולמען אנשים וילדים עם כל סוגי המוגבלות: פיסית, שכלית, נפשית, חושית ואנשים עם לקויות למידה, ללא הבדל דת, גזע, מין, גיל, מעמד ולאום.

תחומי הפעילות המרכזיים של הארגון הינם: שילוב בחינוך לילדים עם מוגבלות והבטחת זכויותיהם, דיור בקהילה וסיוע אישי, תעסוקת אנשים עם מוגבלות, כשרות משפטית (אוטונומיה ועצמאות להבדיל מתלות ואפוטרופסות), נגישות השירות, נגישות לצדק והליך הוגן, קידום ההכרה בזכויותיהם של אנשים עם מוגבלות נפשית בישראל, האמנה לזכויות אנשים עם מוגבלות. מוקד פניות הציבור של בזכות מעניק מענה, ליווי וסיוע פרטני בנושאים אילו ובנושאים נוספים.

פעילותינו נעשית על ידי צוות מיומן ומקצועי, המסתייע במתנדבים, מלגאים וסטודנטים.

השנה הסטודנטית פעלה בצמוד ליועצת המשפטית של הארגון בנושא של זכויות אנשים המאושפזים בבתי חולים לחולי נפש.

 

אופק לילדינו

 

ייו"ר הארגון: גילה זיידל

כתובת:  רחוב דגל ראובן 8 (קריית משה)

טלפון:   6599553

כתובת אימייל:  ofek@ofek-liyladenu.org.il,     http://www.ofek-liyladenu.org.il

מדריכה:  אפרת בנימין

אופק לילדינו הוא, ארגון ארצי של הורים לילדים לקויי ראיה ועיוורים הפועל למען קידום זכויות הילדים לצד בניית קהילת משפחות אכפתית ותומכת.  אופק לילדינו אכן מהווה משפחה גדולה  של למעל אלף משפחות מכל הארץ ומכל המגזרים להן ילד/ה עיוור או לקוי ראייה. את העמותה הקימו הורים בשנת 1997 והורים הם אלו שממשכים להוביל אותו גם היום.  העמותה עוסקת בסנגור ומיצוי זכויות, בפעילות לשינוי מדיניות מול רשויות המדינה, בפיתוח ומתן שירותי תמיכה וסיוע כגון: קו "משפחה למשפחה", סיוע לימודי בבתים, פיתוח עבודת נוער, קבוצות מונחות להורים, קבוצת צעירים ועוד. הסטודנטים מהווים חלק משמעותי בצוות ושותפים בחשיבה מעבר לפרויקטים הייחודיים שלהם. 

מטרות הארגון הן:

 • להגן על ילדינו כדי שלא יפגעו בזכויותיהם ולפעול למען שיפור מצבם
 • לבנות ‘ קהילה ’ שתעניק שייכות, תמיכה הדדית ואוזן קשבת להורים, לילדים ולבני המשפחה
 • לפעול ולעשות כל שניתן כדי שילדינו ירכשו יכולות ומיומנויות מעשיות, רגשיות וחברתיות  ויפתחו חוסן נפשי, עצמאות, ביטחון ואמונה בעצמם וביכולתם
 • לדאוג לאיסוף ולמתן מידע נגיש ומעודכן
 • להוות גורם המאחד ומשפיע על יצירת שיתוף פעולה בין ההורים לבין השירותים  בקהילה
 • לפתח הבנה, סבלנות וסובלנות בקרב האוכלוסייה הרחבה

הפרויקטים של הסטודנטים בשנים האחרונות כללו פיתוח ולווי תוכנית "רואים אחרת", פרויקט המופעל ע"י צעירים עיוורים ולקויי ראייה מהעמותה ומקדם את מודעות הציבור ביחסם לאנשים עיוורים, בסנגור, קידום פרויקט מוזיקה, הפקת סרט תדמית וכן ביצירת תשתית פעילות באזור הדרום. יתכן גם פעילות במזרח ירושלים.

בין אנשי צוות הארגון מובילים 2 עובדות קהילתיות.

יש צורך בגמישות בשעות העבודה בארגון. רוב פגישות  הפעילים מתקיימים אחרי הצהריים או ערב. ישנם פרויקטים בהם פגישות מתקיימות בתל אביב.

הערה:  יש גם אפשרות לפרויקט שעובד עם הורים בדרום הארץ, בעיקר בבאר שבע, אך דרוש הגעה לירושלים לישיבות צוות ולהדרכה.

 

שתי"ל - שרותי תמיכה וייעוץ מיסודה של הקרן החדשה לישראל

 

מנהלת הארגון: רונית הד

יו"ר ודעת היגוי הארגון: פרופ יצחק גלנור

כתובת:  רחוב יד חרוצים 9 (תלפיות)

טלפון:  073-2445103

כתובות האימייל:  shatil@shatil.nif.org.il   ,  www.shatil.org.il

מדריך: קרלוס שטיגליץ   -    כתובת האימייל:   carlos@shatil.nif.org.il

שתיל הוא ארגון הפועל למען שינוי חברתי יחד עם פעילים, ארגונים, רשתות ותנועות חברתיות בארץ ובעולם.

כל אלה מייצגים קבוצות תרבות וזהות שונות, ובהם יהודים ופלסטינים אזרחי ישראל. שתיל הוקם על ידי הקרן החדשה לישראל כדי לסייע לבנייתה של החברה האזרחית ולחיזוקה, על ידי תמיכה בארגונים הפועלים למען שינוי חברתי בישראל.

הארגון שואף לקיים חברה ברוח השוויון לכלל האזרחים והתושבים במדינת ישראל – חברה שתאמין בעקרונות הצדק החברתי, הכלכלי והסביבתי ותפעל למענם; חברה שתקדם את זכויות האדם והאזרח, תכבד את השונות והפלורליזם הדתי והתרבותי ותכיר בחשיבות ייצוגן של קהילות זהות וקבוצות לאומיות שונות; חברה שתאפשר לכל אזרח ותושב להרגיש שהוא שותף מלא ושווה זכויות במדינת ישראל.

תפקידו הייחודי של שתיל – להביא לעיצוב תהליכים ומדיניות, באמצעות שילוב וחיזוק הכוחות של כל מי שהוא שותף לחזון השינוי החברתי. על כן מטרות הארגון הן: לבנות יכולת של ארגונים וכוחות נוספים הפועלים למען שינוי חברתי, מתוך שילוב של חשיבה ועשייה, של למידה ופיתוח ידע יישומי רב-תחומי; ליצור  מרחבי רישות לקהלי יעד שונים המאפשרים מפגש, תיאום, למידה הדדית, תמיכה ושיתוף פעולה; לגבש קואליציות ושיתופי פעולה אסטרטגיים; לצרף שותפים חדשים למאמצי השינוי החברתי.

בשנים האחרונות עסקו הסטודנטים בליווי התארגנות של ארגונים העוסקים בנושא צעירים אשר עוסקים בשינוי חברתי, בליווי קואליציה ארצית של ארגונים בנושא דיור ציבורי, תג מאיר, תקציב חברתי ובקידום המודעות להדרת נשים.

שעות פעילות ההכשרה:  בפרויקטים מסוימים יש צורך בעבודה בשעות אחרי הצהריים ובערב, וכמו-כן, ישנן  נסיעות מחוץ לירושלים.

הערה:  בנוסף למשרד הראשי בירושלים, ניתן לשבץ סטודנט גם במשרד שתיל בבאר שבע- אם כי ההדרכה תתקיים בירושלים

 

"כוח לעובדים- ארגון עובדים דמוקרטי"

 

כתובת: ירושלים

אנשי קשר בארגון: רכזת הפעילים של מטה ירושלים, יעל וולפנזון  054-2547479

מדריך: עדיין לא נקבע

"כוח לעובדים- ארגון עובדים דמוקרטי" הוא ארגון עובדים ישראלי שהוקם בשנת 2007 ומאגד עובדים מתחומים שונים.  בכוח לעובדים מסייעים לקבוצות עובדים להתאגד ולהקים ועדי עובדים, על מנת להגן על זכויות העובדים ולחתום מול המעסיק על הסכם קיבוצי שמעגן בתוכו את שיפור תנאי ההעסקה. בכוח לעובדים מאוגדים עובדים מתחומים שונים: עובדי/ות רווחה וטיפול, עובדי/ות חינוך, עובדי/ות ניקיון, עובדי ייצור ועוד, במגזר הציבורי ובגזר הפרטי. נכון לשנת 2013 מאוגדים בכוח לעובדים כ – 14,000 עובדים ועובדות והוא מייצג כ -20,000.

הארגון מעודד את חבריו להתארגן על בסיס מקום עבודה ולא על בסיס מקצוע או חלוקות אחרות, כיוון שלעובדים במקצועות שונים באותו מקום עבודה ישנם אינטרסים משותפים אותם יוכלו לממש בצורת התאגדות שכזו.  כמו כן, אנו סבורים כי זוהי חובתם של עובדים חזקים לסייע לחבריהם העובדים שמעמדם התעסוקתי חלש יותר. מסיבה זו עובדים בהעסקה ישירה ועובדי קבלן המועסקים במסגרת אותו מקום עבודה ומאורגנים ב ”כוח לעובדים”, חברים אצלנו באותו הסניף. יחד הם מנהלים מאבק משותף על מעמדם, שכרם ותנאי עבודתם.

מאז הוקם הארגון, נצברו מספר הישגים משמעותיים הן בתחום ההסכמים הקיבוציים ושיפור תנאי העסקתם של חברי הארגון והן בצד המשפטי שבו הושגו מספר פסיקות תקדימיות לטובת העבודה המאורגנת בישראל. חלק מהישגים אלו הינם הישגים היסטוריים כמו לדוגמא ההסכם הקיבוצי הראשון שנחתם בין עובדים לקבלן השרות המעסיק אותם. כוח לעובדים מאז הקמתו, הפיח רוח חיים בעולם העבודה המאורגנת וקידם את הדמוקרטיזציה של שוק העבודה בישראל.

ההכשרה תכלול חודש של אוריינטציה, למידה עיונית והיכרות עם ההתארגנויות השונות באזור ירושלים. המשכה יכלול למידה תוך כדי תנועה ועשייה. אנשי צוות נוספים בהתאם לפרויקט. 

הפרויקט המרכזי של הסטודנטים יהיה בתפקיד המלווה הארגוני (Union Organizer) עומד בליבת העשייה בכוח לעובדים וחלק מרכזי והכרחי במערך התומך שהארגון מספק לעובדים המעוניינים להתאגד, כבר מהשלבים הראשונים ביותר.

למלווה הארגוני תפקיד קריטי בהנעת עובדים ועובדות לפעולה, בגיבוש ועד מוביל, אסטרטגי וסולידארי וביצירת חלוקת עבודה אפקטיבית בין הועד לצוותי הפעולה בשטח. תפקיד הליווי דורש אמונה גדולה בכוחם של אנשים להתארגן, להשפיע ולעשות שינוי פוליטי במרחב העבודה ועל כן סט הכלים והנחות היסוד של העבודה הסוציאלית קהילתית רלוונטיים מאין כמותם.

המלווה מחויב לשמור על קשב ורגישות לקבוצת העובדים, לתת לגיטימציה לקולות ולאינטרסים השונים ולהוות כתובת זמינה לפחדים, חששות ותסכולים אשר צפים ועולים בכל מאבק עובדים. בנוסף, המלווה אמון על חיבור ההנהגה לארגון והארגון להנהגה: הנגשת כלים ארגוניים וידע נצבר ממאבקים קודמים; חיבור לאסיפת הנציגים; חיבור לסניפים אחרים ולרשתות קשר.

כמו כן יש אפשרות לבחור בין פרויקטים נוספים כגון :

 • פיתוח ידע ארגוני- תיעוד מאבקים וסיפורי הצלחה, איסוף מידע על מודלים לניהול מאבקי עובדים בכוח לעובדים, המשגה וכתיבה של הידע הנצבר.
 • פיתוח מערך ההכשרה במטה ירושלים- בניית מערכי הדרכה וסיוע בהעברתם, כתיבת מדריכים מקצועיים ודפי מידע להפצה פנימית וחיצונית.
 • ליווי פורומים ללמידת עמיתים- בין פעילים ועובדים מהתאגדויות שונות בירושלים. המטרה היא ליצור מסגרת מקומית ונגישה ללמידה, היכרות והתייעצות הדדית בין ועדי עובדים ו/או מלווי התארגנויות באזור ירושלים.

פעילות ההכשרה: עיקר ההתמחות תתקיים באזור ירושלים, אך ייתכנו מפגשים באזור המרכז בתדירות נמוכה יחסית.  יש צורך בגמישות ועבודה בשעות אחרי הצהריים.

 

א.ס.ף- ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל

 

מנהלת העמותה: עו"ד מיכל פינצ'וק

כתובת:  רח' גולומב 52, קומה 2, ת"א.

טלפון:  072-2513838

כתובת האימייל:  www.advocacy.org.il

מדריך:  אדי גדאלוף

עמותת א.ס.ף הוקמה בשנת 2007 במטרה לסייע לפליטים ולמבקשי מקלט בישראל. העמותה פועלת לקידום זכויותיהם של פליטים ופליטות בפני רשויות המדינה, לרבות ליווי ותמיכה לכל כל הזקוקים לכך: אלפי נשים, גברים וילדים המתמודדים מדי יום עם נסיבות החיים הקשות שמהן נחלצו, ללא מעמד וללא נגישות לאמצעי מחיה או לשירותי רווחה. באמצעות בניית תוכניות פסיכו-סוציאליות ויצירת מנגנוני תמיכה, מפתחים בא.ס.ף סוגים שונים של מענה להיקף רחב של תנאי מציאות, צרכים ואתגרים שעמם מתמודדים מבקשי מקלט ופליטים בארץ. מרכז הסנגור והתמיכה של א.ס.ף משרת מבקשי ומבקשות מקלט, המגיעים אליו כדיי לספר על בעיות שבהן הם נתקלים ולקבל תמיכה ומידע. מחלקת הפעילות הציבורית פועלת במקביל לסיוע הפסיכו-סוציאלי שמעניקה עמותת א.ס.ף, ומטרתה היא שינוי מדיניות וקידום זכויותיהם של מבקשי ומבקשות מקלט. לצד הסיוע הישיר הניתן לפליטים ולמבקשי מקלט בפרויקטים הפסיכו-סוציאליים, עמותת א.ס.ףף פועלת לשינוי המדיניות מול רשויות המדינה. צוות המחלקה לוקח חלק בדיונים בכנסת, נמצא בקשר עם רשויות ארציות ומוניציפליות, כותב ומפיץ ניירות עמדה ועובד מול אמצעי התקשורת. המחלקה מעורבת בפעילות בנושאי רוחב הנוגעים לזכויות של פליטים ופליטות בישראל, לצד פעילות ממוקדת בתחום הזכויות החברתיות-כלכליות ובתחום הרווחה בפרט.

כחלק מהפעילות הציבורית מפעילה א.ס.ף תוכנית הסברה לקהל הרחב, הכוללת הרצאות וסיורים וכן פעילות ברשתות החברתיות באינטרנט.

השנה, תחת הצל במעצרים רבים,  סטודנטית עסקה בפיתוח מנהיגות בקרב הפליטים, גם נשים וגם גברים, והכנתם להעביר מידע לחבריהם.

סטודנטים שישובצו: המקום מתאים רק לתושבי תל אביב ואזור המרכז.

שעות פעילות ההכשרה: יש צורך בגמישות מכיוון הפגישות עם חלק מהפעילים מתקיימים בשעות אחרי הצהריים וערב.

 

15 דקות-צרכני תחבורה ציבורית (ע"ר)

 

15 דקות-צרכני תחבורה ציבורית (ע"ר)

מרכז הצעירים - רחוב מזא"ה 9 תל אביב

יש אפשרות לשבת גם במרכז הצעירים בירושלים, שבטי ישראל 22

 איש קשר: גיל יעקב - מנכ"ל , 052-4722909,      gilyaacov@gmail.com

 

מדריך: טרם נקבע

רקע על הארגון

15 דקות (עמותה רשומה) הוא ארגון צרכני תחבורה ציבורית הפועל לקיצור זמני הנסיעה בתחבורה הציבורית ולשיפור והוספת שירות בתחבורה הציבורית, כך שהיא תהווה חלופה ראויה לשימוש ברכב הפרטי. הארגון פועל באמצעות פעילות ציבורית ותקשורתית, בעזרת מתנדבים ואנשי מקצוע.

ייעוד הארגון הוא להביא לשינוי יחסי הכוחות הקיימים- מקהל שבוי שנוסע בתחבורה הציבורית או ברכב הפרטי מכורח הנסיבות, לקהילה של צרכנים משפיעים המביעים את דרישותיהם וצרכיהם ומביאים לשיפור התחבורה הציבורית ולמעבר של נוסעים מרכב פרטי לתחבורה הציבורית.

תחומי פעילות מרכזיים בארגון: 

 1. מוקד 15 דקות – עוזרים לך לשפר את התחבורה הציבורית – שיפור רמת השירות בתח"צ ע"י סיוע שוטף לציבור הפונים לארגון הן ברמה פרטנית והן בראייה כוללת, סיוע בהגשת תביעות קטנות לקבלת פיצוי על כשלים בשירות, איסוף מידע מהשטח לצורך עבודה סדירה עם הרשויות והצפת הנושאים בתקשורת ובציבור.
 2. קהילות משפיעות – ארגון קבוצות שטח וסיוע לקבוצות קיימות לפעול לשיפור התח"צ ברמה המקומית והאזורית.
 3. מגיעים מהר בתחבורה הציבורית – קמפיינים ברמה הארצית לקיצור זמני הנסיעה: הוספת נתיבי תחבורה ציבורית ואכיפה, עלייה מכל הדלתות באוטובוסים, קווים מהירים לאזורי תעסוקה ועוד.

אפשרויות לפרויקטים כוללים:

 1. הקמה וריכוז של פורום פעילים חוצה שכונות בירושלים – הארגון פועל בעזרת מתנדבים ברחבי ירושלים הפועלים ברמה השכונתית לשיפור שירות התחבורה הציבורית. התפקיד המתמחה יכלול כינוס, ריכוז והפעלה של פורום פעילים חוצה שכונות שיעסקו בשיפור שירות חוצה שכונות, יסייעו זה לזה במאמצים לשיפור התח"צ בירושלים, יזמו ויבצעו פעילויות שטח (כגון איסוף צרכים, תיעוד שטח, פעילות ציבורית ותקשורתית ועוד). יעדי הפעילות המרכזיים הם קיצור זמני נסיעה למוקדי ביקוש (תעסוקה, שירותים, מסחר, בילוי).
 2. ריכוז קמפיין לשיפור השירות הניתן ברכבת הקלה בירושלים – הרכבת הקלה בירושלים סובלת מבעיות רבות הנובעות משירות לקוי שניתן ע"י חברת סיטיפס, בין היתר: צפיפות בשעות רבות של היום, אי עמידה בלוחות זמנים, קושי ברכישת כרטיסי נסיעה ותיקוף, בעיות עם מנגנון הפיקוח ועוד. פעילים ופונים רבים מעוניינים להוביל שינוי בנושא בעזרת הארגון. תפקיד המתמחה יכלול: ריכוז הפעילים והפונים לפורום פעולה, בניית והתנעת קמפיין ציבורי ותקשורתי בשטח בעזרת הפעילים, איסוף נתונים ותיעוד שטח בעזרת הפעילים, פעילות מול רשויות בנושא. 
 3. הקמה וריכוז של פורום פעילים שכונתיים ברמות ובקרית יובל בירושלים–מיפוי זמני הנסיעה בירושלים מראה כי בשכונות קרית יובל  ורמות ישנם פערים משמעותיים בזמני הנסיעה בין רכב פרטי לתחבורה ציבורית, וכן ישנם יעדים רבים אשר אינם מקבלים מענה ראוי בתחבורה הציבורית. לצורך שיפור השירות בשכונות אלו, יפעל פורום של פעילים שכונתיים שיובילו פעילות ציבורית ודרישה לשיפור השירות. תפקיד המתמחה יכלול את גיוס הפעילים, ריכוז הפורום, הנעה לפעולה ויזום קשר עם רשויות וגופים רלוונטיים להשגת המטרות.
 4. ריכוז קמפיין לתחבורה ציבורית מהירה לאזורי תעסוקה (אזור המרכז) – זמני נסיעה לאזורי תעסוקה מרכזיים בגוש דן בתחבורה הציבורית אורכים פי 2-4 יותר מאשר נסיעה ברכב הפרטי. פער זה נובע ברובו מהיעדר קווים מהירים וישירים לאזורי התעסוקה. כבר ב 2014 הכיר משרד התחבורה בצורך ליצור קווים מהירים ואזורי תעסוקה ויצא לתכנון של קווים אלו, אך התכנית שכונה לא יושמה. תפקיד המתמחה יהיה להקים ולרכז פורום משותף של עובדים, מינהלות אזורי תעסוקה ומעסיקים שיפעלו מול משרד התחבורה ומפעילי התחבורה הציבורית להוספת שירות ישיר לאזורי התעסוקה. הפעילות תכלול בין היתר איסוף צרכים מהשטח, תיעוד שטח, הכנת חומרים ופעילויות לסיקור תקשורתי, פגישות של הפורום עם מקבלי החלטות ועוד.

 

הסטודנטים/יות יהיו חלק פעיל מצוות הארגון, ישתתפו בישיבות הצוות אחת ל3 שבועות, ויקבלו ליווי צמוד של חברי הצוות: דובר ומייסד הארגון יוסי סעידוב, רכזת קמפיינים וקשרי קהילה לרה פארן, גיל יעקב מנכ"ל, ודפנה עורי רכזת מוקד 15 דקות. 

הסטודנטים/יות ישתמשו במרחבי עבודה של הארגון, ויקבלו החזר על נסיעות תח"צ, כיבוד לישיבות וחומרים לפעילות. 

המקום מתאים לסטודנטים הן בתל אביב והן בירושלים. ישיבות הצוות מתקיימות בתל אביב. ההדרכה תתקיים בירושלים.

 

אחותי – למען נשים בישראל

 

כתובת:   רחוב מתלון 70, תל אביב יפו

אשת קשר: שולה קשת  052-234-2449

מדריכה:  רונית שפירא

תנועת אחותי- למען נשים בישראל נוסדה בשנת 2000 כדי לפעול עם נשים שאינן נכללות בהגמוניה החברתית ולקדם את נראותן של הנשים השקופות בחברה הישראלית.  התנועה, אשר הוקמה על ידי פעילות פמיניסטיות מזרחיות, שמה לה למטרה לקדם בסדר היום הציבורי נושאים של צדק חברתי וכלכלי מתוך תפיסה פמיניסטית רחבה הכורכת יחד אתניות, זהות ומעמד, לאומיות ומגדר. תנועת אחותי פועלת להנכחת מציאות חייהן ומעמדן של נשים אשר אינן נכללות בהגמוניה החברתית-כלכלית, בהן נשים מזרחיות, יוצאות אתיופיה, ערביות, בדואיות, מהגרות עבודה ופועלת  בכל רחבי הארץ.

תנועת אחותי היא ארגון קהילתי-אקטיביסטי הפועל בו זמנית הן ליצירתו והרחבתו של בית פוליטי ותרבותי עבור נשים מאוכלוסיות מודרות והן ליצירה והובלה המשכית של מהלכים, פרויקטים ומאבקים ציבוריים לשינוי חברתי.  כלל הפעילויות של תנועת אחותי מיועדות להנכיח ולהפגיש בין נשים וקהילות נשים מהפריפריה הגיאוגרפית-פוליטית-כלכלית- תרבותית בישראל  ובתוך כך ליצור אתן ועבורן נראות משמעותית לחייהן, פועלן, יצירתן ותרבותן הן בקרב השדה הפמיניסטי בישראל, הן בקרב החברה האזרחית והן בקרב כלל הציבור.

מודל הפעילות של תנועת אחותי מבוסס על שלוש מטרות על עיקריות ושלוש אסטרטגיות רוחב:

1. תביעת נראות רב תרבותית ופיתוח תודעה ביקורתית.

2. יצירת חלופות כלכליות-חברתיות לנשים מאוכלוסיות מודרות וקידום שיח כלכלי חברתי חדש

3. יצירת סדר יום אלטרנטיבי שבו אין ניתוק בין שאלות המלחמה והכלכלה, ואשר בו פוליטיקה של נשים מזרחיות ואחרות, מסייעת לבניית חזון של חברה צודקת, שוויונית יותר, ומשולבת יותר במזרח התיכון וכן קידום אקטיביזם ושיח ציבורי נגד אפליה וגזענות כלפי מיעוטים מגדריים ואתניים בישראל.

פרויקטים אפשריים לסטודנטיות:

הארגון מעוניין לפתח את נושא מיצוי זכויות, הן פיתוח מרכז זכויות והן קיום סידרה של הרצאות בנושאים שונים. הפרויקט יכלול הקמת ועדת היגוי לפרויקט, גיוס והכשרת מדנדבים, ריכוז תפעול המרכז וכן בניית תוכנית הרצאות.

כמו כן הארגון מעוניין לשלב סטודנטיות בפעילות השוטפת של הארגון, כנסים, קבוצות פעולה, ומחאה.

המקום מתאימה לתושבות תל אביב או הסביבה בלבד. ההדרכה תתקיים בירושלים.

 

איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית

 

איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית

אשת קשר: אורית סוליציאנו, מנכ"לית

טלפון משרד: 073-7013222  

כתובת:  פייר קניג 33, גוש ס, קומה 6, אזור תעשייה תלפיות 

 

מדריכה: מילנה יערי

איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית בישראל הוא ארגון גג של תשעת מרכזי הסיוע הפזורים ברחבי הארץ. האיגוד כסוכנות לשינוי חברתי ברמה הארצית במארה להרחיב את זכויותיהם של נפגעות ונפגעי תקיפה מינית, לשפר את השירותים הניתנים להם, לקדם חקיקה ולהעלות מודעות ציבורית לתופעה במטרה לצמצם את היקף התופעה ובטווח הארוך למגרה.

שלושה אפיקי פעולה אפשריים לסטודנטיות/סטודנטים:

1. הקמת מרכז מידע על אלימות מינית בישראל (כולל הקמת ועדת מומחים מייעצת): בישראל כיום אין כל מידע מסודר ושיטתי על תופעת האלימות המינית, כאשר מידע זה הוא קריטי לקידום מדיניות למיגור התופעה. האיגוד אוסף נתונים רבים אך הדבר אינו נעשה באופן מקצועי ולכן אין כלי מספיק אפקטיבי שיכול לסייע בקידום מדיניות.

הפרויקט יעשה בליווי מנכ"לית האיגוד ודוברת האיגוד ומטרתה להפוך את האיגוד למקור ידע מקצועי עבור כל גורם המעוניין במידע לגב אלימות מינית בישראל. בפרויקט זה יש לפעול בשיתוף אקדמאיות, קובעי מדיניות וגורמים ממערכת אכיפת החוק כדי להקים מרכז מידע ראשון מסוגו בארץ בתחום האלימות המינית. התהליך יכלול הקמת ועדה מייעצת לליווי התהליך, ראיונות עם קובעי מדיניות באשר למידע לו הם זקוקים, מיפוי הגורמים המחזיקים בנתונים ופנייה אליהם לקבלת מידע; בניית מרכז המידע, והכנת הנתונים שיוגשו לכנסת במסגרת ישיבה מיוחדת של הועדה לקידום מעמד האישה הנערכת בחודש נובמבר. 

2. הטמעת קוד וולונטרי למניעת הטרדות מיניות במקומות עבודה: איגוד מרכזי הסיוע במימון משרד הכלכלה ובשיתוף מכון התקנים הישראלי ניסח קוד וולונטרי למניעת הטרדה מינית המהווה מעין תו תקן למניעת הטרדה מינית בעבודה. מטרת הקוד הוא שינוי תרבות ארגונית והפיכת ארגונים לבטוחים יותר עבור העובדים והעובדות שלהם. כעת נמצא הפרויקט בשלב בו יש לקדם את הטמעתו בחברה הישראלית. מטרת ההתמחות היא לסייע בייזום מהלך רחב היקף של שינוי האופי בו מתמודדים ארגונים עם תופעת ההטרדות המיניות.

הפרויקט יעשה בליווי עורכת דין של האיגוד ותכלול: מיפוי  ארגונים מתאמים וייזום פנייה אליהם לגבי הקוד ותכליתו; מיפוי מקומות לפרסום ולהצגת הקוד; ייזום פגישות  גם גורמי מפתח במדינה שיכולים לקדם את הנושא (כגון: ארגוני עובדים, ארגוני מעסיקים); כתיבה וקידום הנושא ברשת; ארגון ימי למידה בשיתוף גורמים שונים: מכון התקנים, איגודים מקצועיים, ארגוני עובדים וסיוע בקידום רגולציה להטמעת הקוד.

3. פעילות ציבורית ותקשורתית: בניית פרויקט בתחום הפעילות הציבורית-תקשורתית יעשה בליווי דוברת האיגוד ותכלול סיוע בייזום, בנייה והפקת שני אירועים ציבוריים בשנה ביום האלימות הבינלאומי ויום האישה הבינלאומי (כולל: חשיבה על תוכן האירוע בשיתוף הצוות, יצירת שיתופי פעולה, תכנון הפקה ופרסום). בנוסף פרויקט יכלול עבודה  עם דוברת האיגוד הכוללת: ניטור שוטף של אירועי פגיעה מינית המחייבים מענה ברמה הציבורית ומתן מענה לאירועים אלו (הכוללים: מכתבי מחאה, ייזום הפגנות, מחאות רשת ועוד). העבודה הציבורית תלווה גם בעבודה תקשורתית בדגש על עבודה ברשת וקידום הנושאים באתר ובפייס בוק של האיגוד המהווה היום כלי חשוב במינוף מחאות ובקידום מאבקים ציבוריים

 

ג'וינט-אשלים –נוער בסיכון

 

ג'וינט-אשלים –נוער בסיכון

מנהלת תוכניות נערות וצעירות תחום נוער:  אדוה ברקוביץ'-רומנו     

טלפון:   02-6557167,    אימייל:  AdvaB@jdc.org

 

מדריכה: אדוה ברקוביץ'-רומנו     

הג'וינט הינו ארגון פילנתרופי אשר פועל למען יהודים ברחבי העולם. בישראל נוצרה שותפות עם הממשלה והארגון עוסק בפיתוח תוכניות חברתיות. אשלים מתמקדת בפיתוח תוכניות לילדים נוער וצעירים במצבי סיכון.

בשנה הקרובה יש כוונה לפתח 2 תוכניות גדולות בתחום נערות וצעירות עם דגש על עבודה רגישת מגדר, בהן הסטודנט/ית יכולה להשתלב:

1.          פיתוח תוכנית בין משרדית למניעת אלימות מינית וקידום בריאות מינית. תוכנית משותפת למשרד החינוך רווחה בריאות וביטחון פנים. במסגרת זו מפתחים מודל לעבודה סוציאלית קהילתית  (בהובלת עיר ללא אלימות); מודלים לתהליכי העצמה קהילתית לנערים ונערות במסגרות חינוך ורווחה; (תהליכים נוספים הם פיתוח תוכנית חינוכית לבתי הספר ומסגרות רווחה, פרוטוקולים לרופאים ורופאות הנפגשים עם נוער וצעירים ועוד)

2.          פיתוח תפיסה מקצועית והטמעתה בבתים החמים לנערות ונערים  -  כיום משרד הרווחה מפעיל כ-200 בתים חמים לנערות ובתים חמים לנערים. עבודתם איננה מבוססת על תורת עבודה מוסדרת ועולה כי יש שיעור נשירה גבוה. אנו יוצאים לתהליך של למידה מהשטח שיכלול קבוצות מיקוד עם נערים, נערות ועובדות סוציאליות, סקירת ספרות במטרה לגבש תפיסת עבודה המתבססת על התיאוריה של הצטלבות מיקומי שוליים. לאחר תהליך הלמידה יתגבשו המלצות לתוכנית עבודה להטמעת תפיסה זו בכלל הבתים החמים תוך דגש על פיתוח ויצירה של פורטל לניהול ידע. 

2 נושאים נוספים שאולי יתפתחו השנה:

1.          קידום שולחן עגול בין משרדי ובין מגזרי בנושא דימוי גוף והפרעות אכילה

2.          פיתוח אתר ידע אודות נערות וצעירות באתר אשלים

 

גראסרוטס ירושלים - Grassroots Al Kuds

 

גראסרוטס ירושלים - Grassroots Al Kuds

כתובת: מוג'יר א-דין 8, שייח ג'ארח, ירושלים

אשת קשר: אמאני חליפא

אימייל:  amany@grassrootsalquds.org

מדריכה: טרם נקבע

ארגון קהילתי לא ממשלתי המהווה פלטפורמה להתארגנות ופיתוח מנהיגות בקהילה פלסטינית.

לפרטים נוספים, ניתן לפנות לרכזת מרכז הלמידה לקבל חומר שהוכן על ידי הארגון באנגלית ובערבית.

 

האגודה הישראלית ליהודי אתיופיה

 

מנהלת הארגון: זיוה מקונן-דגו,  יו"ר הארגון: גב' שלוה מולא

כתובת: פייר קניג 28, קומה 5, תלפיות

טלפון 02-6789673

איש קשר בארגון- מברטו האחראי על המעורבות החברתית באגודה, mevratu@iaej.co.il

מדריכה: מילנה יערי

בשנת 1969 החלו פעילים ציונים מצפון אמריקה לפעול למען העלאת יהודי אתיופיה לארץ. כך נוסדה האגודה האמריקאית למען יהודי אתיופיה ((AAEJ שפעלה בין השנים 1970–1993. כשהסתמן שרוב יהודי אתיופיה כבר עלו לישראל, החליט הוועד המנהל של ה-AAEJ על פיזורו. בשנת 1994 הקימו אחדים מהחברים הפורשים את האגודה הישראלית למען יהודי אתיופיה ( IAEJ, להלן האגודה).

מראשית קיומה נאבקה האגודה למען זכותם של יוצאי אתיופיה להיות חלק מהחברה הישראלית, באמצעות פעילות של שדולה וסנגור. לאחר הצטרפותם של ארגונים נוספים לפעילות עבור קהילת יוצאי אתיופיה, התמקדה האגודה בתחומי החינוך והתעסוקה - עוגנים הכרחיים למימוש ההשתלבות בחברה הישראלית. יחד עם זאת, כיוון שאתגרי היומיום מחייבים מענה בתחומים שונים ומגוונים, האגודה אינה מצמצמת את פעילותה רק בתחומים אלה. מלבד זאת, ניסיון של שנים רבות בקרב קהילת יוצאי אתיופיה מהווה מקור לסיוע ויעוץ מקצועי עבור שאר הארגונים העושים במישרין או בעקיפין למען קידום קליטת יוצאי אתיופיה.

הפרויקטים יעסקו בנושאים בלב העשייה של הארגון: אפליה במערכת החינוך, שילובם של נערים יוצא אתיופיה בתנועות נוער, הפנייה לא מובחנת לחינוך מיוחד ופיתוח התנדבות בקהילה.

  ישיבות הצוות:  מתקיימות בימי ראשון אחת לשבועיים, כאשר אחת לשבועיים מתקיימים "דיוני עומק", בנושאים שאנו עוסקים בהם, כך שכל שבוע ביום ראשון בשעה 10:00 יש ישיבת צוות.

 הערה: אמנם הארגון יושב בירושלים , אך הארגון  הוא ארצי. לכן עלולים להיות פרויקטים מחוץ לירושלים. זה תלוי בפרויקט שיבחר יחד עם הסטודנט. 

 

המועצה לשלום הילד

 

כתובת: קמפוס ילדים, הר הצופים

אשת קשר: מירה קרני mira-karni@children.org.il  02-678-0606

 

מדריכה: רונית שפירא

 המועצה לשלום הילד שהוקמה לפני 30 שנה הינה עמותה (עצמאית) המשמשת כגוף סנגור למען זכויות הילדים בישראל. המועצה פועלת על מנת לקדם, לשמר ולשפר את שלומו של הילד בישראל, רווחתו וזכויותיו.  ילדים המהווים שליש מהאוכלוסייה בישראל, הם קבוצת מיעוט מוחלשת בחברה, החסרה את הכוח הפוליטי והחברתי על מנת לשנות את מצבה, לדרוש את המשאבים המגיעים לה, ולהביע את דעתה ורצונה.  

המועצה לשלום הילד הוקמה על מנת להוות קול וגוף מייצג של האינטרסים, הצרכים והזכויות של כלל הילדים בישראל. בכלל זה יהודים וערבים, עולים וותיקים, עניים ועשירים, חולים ובריאים.  

המועצה מתאפיינת בשילוב שבין פעילות למען ילדים יחידים הנתונים במצבי מצוקה ובפתרונן של בעיות קונקרטיות, לבין פעילות במישור הכוללני לצורכי; מחקר והדרכה, הפצת מידע, חקיקה ומעקב אחר אכיפה, והשפעה על מדיניות. כל זאת באופן המשיג שיפור ברווחתם ובזכויותיהם של אלפי ילדים בישראל. 

המועצה לשלום הילד הינה הגוף המוביל בתחום זכויות הילד בישראל, וככזה היא זוכה להכרה ולהוקרה מכל שכבות הציבור, כמו גם בקרב המחוקקים, קובעי המדיניות ואנשי מקצוע בתחומים שונים העוסקים בשלום הילד. 

בין הפעילויות המרכזיות ניתן למנות:

האומבודסמן לילדים ונוער ("נציב קבילות ילדים ונוער"): פועל למען הגנה וקידום זכויותיהם, רווחתם ושלומם של ילדים ובני נוער ברמה הפרטנית. האומבודסמן מהווה כתובת לילדים, הורים, אנשי מקצוע ואחרים, הרוצים ייעוץ, ליווי, גישור,, בקרה ועזרה בכל הקשור להגנת הילד ובכל מגוון הנושאים הקשורים לילדים ולבני נוער. מדי שנה האומבודסמן מקבל למעלה מ-8000 פניות חדשות. 

מרכז הילד והמשפט: הזרוע המשפטית של המועצה לשלום הילד, עוסקת במכלול ההיבטים המשפטיים הנוגעים לשלומם, רווחתם וזכויותיהם של קטינים, כולל ייזום וקידום חקיקה, ייזום התדיינויות משפטיות בעניינים בעלי אופי עקרוני, מתן ייעוץ משפטי וסיוע. בכלל זה מפעיל המרכז פרויקט ליווי לקטינים נפגעי עבירה.

תוכנית ליווי קטינים נפגעי עבירה: הפרויקט מיועד לילדים ונוער עד גיל 18 אשר נפלו קורבן לעבירות פליליות, בעיקר לעבירות מין או אלימות.  מטרת הפרויקט לתת מענה לקשיים הייחודיים של קורבנות העבירה (והוריהם) באמצעות מתן מידע, תמיכה, תיווך וגישור בהקשר להליך המשפטי באמצעות "מלווים" |(רובם סטודנטים למשפטים) (תפקיד המלווה אינו טיפולי)

שנתון סטטיסטי "ילדים בישראל " : שנתון סטטיסטי ייחודי ועדכני (השנה במהדורה העשרים ושלוש) המשמש ככלי עבודה וכמקור מידע.  בעזרת השנתון ניתן לראות מה השקיעה החברה הישראלית בילדיה הלכה למעשה, ולהציב בסיס לדיון על צרכים, מענים, סדרי עדיפויות, תכנונים והערכות לעתיד.

מרכז ההדרכה : המועצה מעניקה ידע וכלים בנושא שלום הילד וזכויותיו לאוכלוסיות מגוונות במגוון רחב של פעילויות. הפעילויות כוללות ייעוץ ותכנון תוכניות הדרכה, הפקת כנסים וימי עיון, והעברת פעילויות חינוכיות שבניהם ניתן למנות: 

ניידת זכויות הילד: הניידת מעבירה פעילות חווייתית ומהנה בנושא זכויות הילד ואחריותם כלפי זולתם. צוות ההדרכה של הניידת הפעיל עד היום למעלה מכ-300,000 ילדים בבתי ספר יסודיים ובמסגרות אחרות בכל רחבי הארץ. (הפרויקט נמשך זה 19 שנה)

מניעת סינדרום טלטול תינוקות: פרויקט הסברה ומניעה שמטרתו העלאת המודעות בקרב הורים לתינוקות, מטפלים, אנשי מקצוע ואחרים הבאים במגע עם תינוקות ל"סינדרום טלטול תינוקות" ולסכנות הטמונות בו. הקמפיין כולל חשיפה תקשורתית, ימי עיון, פיתוח ועריכת חומר מקצועי חוברות הדרכה להורים ועוד.  

מיזם "מהלב" :פרויקט שמטרתו להפחית התעללות והזנחת ילדים בישראל ולשפר את ההתמודדות המערכתית עם התופעה. זאת באמצעות:  

1. שינוי ועיצוב סדר העדיפויות החברתי והמדיני בתחום.  

2. הערכה ומדידה של נתונים בתחום על מנת לאפשר הגברת אפקטיביות של תכניות.  

3. פיתוח ותמיכה ברעיונות ותוכניות חדשות. 

4. הבטחת משאבים שתאפשר מימוש חזון המיזם. (הפרויקט מתקיים בשיתוף ארגונים נוספים   

             ומשרדי ממשלה באדיבות חברת EBS וקרן שוסטרמן-ישראל)

 

נס הנגב לשלום הילד: כנס מדיניות ראשון מסוגו בישראל (השנה ה-15 ברציפות) המתמקד בשלום הילד בישראל מנקודת ראות של מדיניות כוללת, תכנון ומעשה. מיועד לקובעי מדיניות ולדרג הבכיר ברשויות, אקדמיה, אנשי תקשורת, אנשי מקצוע בכירים  ובני נוער.

השתלבות סטודנטים לעבודה סוציאלית קהילתית במועצה לשלום הילד:

סטודנטים המעוניינים לפעול במסגרת "ההכשרה המעשית" במועצה לשלום הילד, ישלבו בין פעילות כוללנית בפיתוח פרויקטים, למעורבות פרטנית במסגרת יחידות "נציב הקבילות" ו"פרויקט ליווי נפגעי עבירה" .

להלן פרויקטים אפשריים לפעילות הסטודנטים :

1. הרחבת פעילות הפרויקט למניעת טלטול תינוקות והפרויקט למניעת התעללות בילדים לחברה הערבית.  בכלל זה יידרש לאתר גורמים, קהלים, ואנשי מקצוע  אותם נכון לחשוף למידע,  להעביר   

פעילויות מותאמות, לקדם פרסום תקשורתי של הנושאים ועוד.

2. הרחבת מיזם "מהלב" באמצעות שיתופי פעולה עם תנועות נוער שונות. לאור העובדה שתנועות הנוער מהוות מעגל השתייכותי משמעותי עבור בני  הנוער, אנו מעוניינים לבחון שיתופי פעולה עמם בנדון.

3. תיאום וקידום שיתופי פעולה לצורך מניעת היפגעות קטינים באמצעות האינטרנט.

האינטרנט מהווה בשנים האחרונות כר פעילות נרחב בו קטינים מרבים לפעול, לעיתים קרובות ללא ידיעת או מודעות ההורים, ונוטים להיפגע מהשלכות פעילות זו. גורמים שונים עוסקים בהגברת המודעות "לסכנות האורבות ברשת". יש חשיבות לאיתור חסרים, תיאום בין הגורמים, סנכרון, ותיעול של הפעולות בתחום.

4. קידום מסגרות העשרה ופעילות לילדים בעלי צרכים מיוחדים בשעות הצהריים. עפ"י פניות המתקבלות במועצה עולה כי לילדים בעלי צרכים מיוחדים פעמים רבות חסרה מסגרת העשרה בשעות הצהריים. בשל מוגבלותם הם אינם יכולים להשתלב במסגרות המצויות בסביבה, והדבר פוגע באפשרויות התעסוקה של ההורים וברווחת הילדים. יש צורך לערוך מיפוי הצרכים, המשאבים הקיימים, הגורמים המשפיעים על הימצאותם/העדרם, ייזום וקידום תוכניות מותאמות במקומות חסרים.

5. קידום זכויותיהם של ילדי אסירים בעת מפגשים עם אבותיהם בכלא. עפ"י פניות שהתקבלו במועצה התברר ששירות בתי הסוהר שינה בתקופה האחרונה את כללי המפגשים בין ילדים לאבותיהם, באופן המונע מפגש אישי (פיזי) בין הילד לאב. חלק מהילדים חווים זאת כפגיעה של ממש. יש צורך לברר מספר הילדים המבקרים אבותיהם בבתי הכלא וצרכיהם, התנאים המתקיימים בעת הביקורים,

     דרישות השב"ס, ולקדם מדיניות מיטיבה עבור הילדים.

 

מכון אלכא למנהיגות וממשל (ג'וינט ישראל)

 

מכון אלכא למנהיגות וממשל (ג'וינט ישראל)

ירושלים (גבעת הג'וינט, מול גבעת רם)

http://www.theinstitute.org.il

איש קשר ומדריך: רני דודאי RaniD@jdc.org

מכון אלכא למנהיגות וממשל הינו אגף בג'וינט ישראל המתמחה בהכשרות וליווי מקצועי למנהיגות הבכירה בממשל המרכזי, בשלטון המקומי, ובארגוני המגזר השלישי.

בשנים האחרונות העביר המכון תוכניות למנכ"לי משרדי ממשלה, אגף התקציבים במשרד האוצר, תוכניות לסגל הבכיר במשרדי הממשלה ומלווה את פורום מנהלי המחוזות של כלל משרדי הממשלה במרחב נתון. בתחום המוניציפאלי המכון מלווה את הקמת האשכולות האזוריים, ומלווה מקצועית את פורום ראשי המועצות המקומיות, כמו כן מלווה המכון את פורום המנהיגות המתנדבת ומפעיל תוכניות למנכ"לי עמותות וארגונים חברתיים. ההתמחות הינה במכון ובכפיפות לאחד/ת ממנהלי/ות התחומים או התכניות.

הגדרת התפקיד:

א. יחידת המכון עוסקת בכתיבה ועיבוד של חומרים מקצועיים על מנת לבסס את עבודת המכון על חזית הידע והחשיבה בשדה הניהול הציבורי והחברתי.

 • לכן, המתמחה יידרש לאיתור וניתוח מידע בנושאים מקצועיים שונים.
 • העבודה תעשה בהתבססות על ראיונות עם אנשי מקצוע ועל ניתוח מצגות, מאמרים ומידע גלוי.

ב. שותפי ולקוחות המכון מובילים תהליכי שינוי רחבי היקף בתחומים החברתיים במינהל הציבורי ובארגונים חברתיים.

 • ולכן, נדרשים למידע מעודכן, מפולח ומדוייק על מנת לקבל החלטות מבוססות נתונים. 
 • המתמחה יסייע בפיתוח וניתוח ידע תומך החלטה למנהלי המכון ועבור לקוחות המכון.

דרישות התפקיד:

• יכולת ניתוח

• יכולת הסקת מסקנות

• כתיבה ברמה גבוהה 

• יכולת הצגה-הסטודנט ידרש להציג את הניתוחים בפורומים פנימיים וכתלות באיכותם, גם מול מנהיגים ומקבלי החלטות איתם עובד המכון.

השנה הסטודנטית ריכזה פעילויות מיפוי ותכנון הכשרה לארגוני גג של ארגוני נשים, ארגוני קליטה וארגוני סביבה.

הערה: יש צורך בנסיעות מחוץ לירושלים.

 

נאמני תורה ועבודה

 

מנכ"ל התנועה: שמואל שטח,   יו"ר התנועה: תהילה נחשון

כתובת: רחוב דובנוב 7, תל אביב.

(בסיס פעילות לסטודנטים יכול להיות ירושלים או תל אביב)

טלפון: 03-6072739

מדריכה: תמי גרוס

תנועת נאמני תורה ועבודה היא תנועה ציונית-דתית המבקשת להחזיר את הציונות הדתית לשורשיה. מגמתה לחזק את ערכי 'תורה ועבודה', תוך שילוב התורה עם המדע, הציונות והחיים המודרניים. מטרתה לחזק את השתלבותה של החברה הדתית בחברה הכללית בישראל למען קידום ערכי הסובלנות, השוויון והצדק ולעיצוב אופייה היהודי-דמוקרטי של החברה הישראלית.

התנועה פועלת מתוך מחויבות להלכה - ליצירת תרבות דתית פתוחה וביקורתית המעודדת שיח הלכתי אמיץ המתמודד עם אתגרי הזמן.

 תחומי העיסוק  של הארגון כוללים:

• חינוך- חיזוק ערכי תורה ועבודה במערכות השונות של החינוך הדתי. ערכים אלו כוללים: אחריות חברתית לכלל ומניעת אליטיזם חברתי. שילוב משמעותי של לימודי חול ולימודים הומניים. שילוב מגדרי ראוי בבתי ספר יסודיים ובתנועות הנוער וחשיפה לצד המתון בספקטרום הציוני דתי.

• דת ומדינה- עיצוב שירותי הדת ואיושם באופן המשקף את כלל החברה היהודית. זאת על ידי דמוקרטיזציה של תהליכי בחירת רבנים, מערך כשרות, מקוואות, קבורה ועוד - באמצעות העברת הסמכות מהשלטון לקהילות.

• שיח ציבורי- יצירת קול חדשני, ביקורתי ומעמיק בתוך הציונות הדתית, המתמודד עם המפגש שבין העולם הדתי לבין העולם המודרני.

תחומי פעילות לסטודנט יתמקדו בנושא חינוך בהקשרים שונים: התנגדות למגמה ההפרדה המגדרית בביתי ספר יסודיים, הפלייה והתניה בקבלה לבתי ספר, ופיתוח מנהיגות מקומית ואחריות קהילתית בהקשר למאבקים כלל ארציים.

הארגון פועל בצורה ביזורי, תוך צוותי עבודה עצמאיים. רוב העובדה נעשית מחוץ למשרדי התנועה ובהתאם לתכנית עבודה של אנשי צוות התנועה ופעיליה. מאחר והארגון פועל ברמה ארצית, ידרשו נסיעות מחוץ לירושלים באופן תדיר ובין היתר נוכחות במשרדי התנועה בתל אביב פעם בשבוע. נסיעות אלו יממנו על ידי הארגון. העדפה לסטודנטים עם רקע והכירות עם הקהילה הדתי הלאומי על כל גווניה.

 

מגמה פרטנית

המגמה הפרטנית מיועדת לתלמידי הבוגר בשנים ב ו- ג ולתלמידי ההסבה למוסמך בעבודה סוציאלית שנים א' ו- ב' .

במגמה הפרטנית יש מספר מרכזי למידה וברב המרכזים  ישנם כמה סוכנויות. 

 

מרכז למידה - בתחום הבריאות - בתי החולים האוניברסיטאיים של הדסה ושערי צדק

 

מרכז למידה אתגרי טיפול בגיל זקנה

 

מרכז למידה לבריאות הנפש

 

מרכז למידה לטיפול במתבגרים

 

מרכז למידה למשפחות בסיכון

 

מרכז למידה לרווחת הילד ע"ש אושורוב

 

מרכז למידה רב תחומי: תקון ,התמכרויות ושרותים ייחודיים

 

מרכז למידה: שיקום ובריאות בקהילה

 

 

מרכז למידה - בתחום הבריאות - בתי החולים האוניברסיטאיים של הדסה ושערי צדק

 

רכזת מרכז הלמידה:

גברת לבנת וידר

טלפון: 050-7874312

אימייל: estelle@hadassah.org.il

תיאור המרכז:

העובדים הסוציאליים במחלקה לעבודה סוציאלית של בתי החולים האוניברסיטאיים של הדסה מטפלים באספקטים הפסיכו-סוציאליים של בריאות וחולי.

המחלקה לעבודה סוציאלית הינה מחלקה אוטונומית בבית החולים.

העובדים הסוציאליים פועלים כחלק מצוותים רב-מקצועיים ב-:

 • מחלקות אשפוז (אורטופדיה, פנימית, אונקולוגיה, המטולוגיה, ילדים, כירורגיה, כלי-דם, נוירולוגיה, לב, חדר מיון, יחידות לטיפול נמרץ, שיקום)
 • מרפאות אמבולטוריות ואשפוזי היום (דיאליזה, אונקולוגיה, ילדים)
 • המערך הפסיכיאטרי (מבוגרים וילדים)
 • המרכז לטיפול תומך (הוספיס) 
 • עבודה סוציאלית בבית חולים   מבוססת על המודל הביו-פסיכו-סוציאלי.

הנחת היסוד היא שאנשים מתמודדים עם המשמעויות שהם מייחסים לחולי ו/או לטיפול רפואי. משמעויות אלה מושפעות לא רק ממצב החולי או הנכות עצמו, אלא גם מגורמים תוך-אישיים, מהקשרים הבין-אישיים של האדם, ממקומו ומתפקידיו במשפחה ומחוצה לה, מהתרבות  והערכים שלו.

לכן, ההתערבות מבוססת על הערכה ביו-פסיכו-סוציאלית – הערכה רחבה ורב-מערכתית – ומתמקדת בקידום ההתמודדות של החולה ובני משפחתו עם חולי וטיפולים.

הכשרה מעשית בבי"ח מאפשרת התנסות עם סוגים שונים של הפניות )פניות של אנשי-צוות, פניות עצמיות,(reaching-out  ועבודה בטווחי זמן שונים.

סיבות להפניה לעובד סוציאלי בבית חולים יכולות לכלול:

 1. מצב רפואי והשלכותיו (התערבות בשעת משבר, התמודדות עם מחלה כרונית ואובדן).
 2. תגובות רגשיות של חולה או בני משפחתו סביב אשפוז או חולי.
 3. קשיי התארגנות של המשפחה במצבים אקוטיים או כרוניים.
 4. תכנית שחרור המבטיחה המשך טיפול רפואי ופסיכו-סוציאלי בקהילה.
 5. התערבות לאור חוקים רלוונטיים – נשים נפגעות אלימות, ילדים וקשישים בסכנה, אפוטרופסות, ועוד.
 6. צורך בתכנית טיפול משותפת עם גורמים מטפלים בקהילה.

תכנית הלימוד:

שנה ב'

בשנה זו יפגשו הסטודנטים מגוון מטופלים ומשפחות המתמודדים עם מצבי חולי שונים גם בבית החולים וגם בבתיהם.  במהלך השנה יושם דגש על פיתוח מיומנויות בתחום הטיפול בפרט ובמשפחה, ועל הכרות עם שרותי בריאות ורווחה בקהילה.

ההכשרה תכלול טיפול במקרה ארוך טווח אחד לפחות ו 3-4 מקרים טיפוליים קצרי טווח בו זמנית וכן הקמת פרויקט.

שנה ג'

בנוסף למשימות הלימוד המוזכרות בשנה ב', יושם דגש על עבודה בצוות רב-מקצועי ועל מיומנויות מוגדרות לטיפול במצבי חולי ספציפיים.  ההכשרה תכלול טיפול בשני מקרים ארוכי טווח לפחות  ו 4-6 מקרים טיפוליים קצרי טווח בו זמנית וכן הקמת פרויקט.

ימי אוריינטציה וסדנאות בהנחיית הרכזת גב' לבנת וידר

בימים הראשונים להכשרה המעשית, יהיו מספר ימי אוריינטציה מרוכזים בהם הסטודנטים יכירו את מערך בית החולים,  עבודה בצוות רב מקצועי, חוק זכויות החולה ועוד.

במהלך שנת ההכשרה, תתקיים סדנא דו חודשית בימי רביעי בשעות 08:00 עד 10:00 .

הסדנא עוסקת בעבודה סוציאלית במערכת הרפואית בכלל ובבית חולים בפרט.

בסמסטר הראשון המוקד הוא בכלים ובמודלים הרלוונטיים לעבודה סוציאלית בבי"ח (לדוגמה: המודל הביו-פסיכו-סוציאלי, התערבות בשעת משבר).

בסמסטר השני המוקד עובר לתחומים השונים המרכיבים את העבודה בביה"ח (לדוגמה: אונקולוגיה, אלימות נגד נשים, ילד בסיכון).

לסירוגין, מתקיימת סדנא נוספת ("קבוצת ליווי") שמתמקדת בחוויות האישיות שסטודנט מתמודד איתן במסגרת רפואית. הסדנא דנה בסוגיות הערכיות ובקונפליקטים שמתעוררים במפגש עם בית החולים.

במסגרת תוכנית הסדנאות הסטודנטים משתתפים גם בישיבות צוות של המחלקה לעבודה סוציאלית בבית החולים.

ההשתתפות בימי האוריינטציה, בסדנאות ובקבוצות הליווי הינה חובה !

סיכום

הכשרה מעשית במחלקה לעבודה סוציאלית בבי"ח הדסה חושפת את הסטודנט לידע וניסיון בתחום הבריאות והחולי.

המודלים והכלים שהסטודנטים ירכשו במהלך שנת ההכשרה מהווים בסיס לעבודה סוציאלית מקצועית בכל תחום.

הסטודנטים הם חלק אינטגראלי מהמחלקה לעבודה סוציאלית ולוקחים חלק מלא בפעילויות המחלקה. 

 

מרכז למידה אתגרי טיפול בגיל זקנה

 

מרכז למידה של "טיפול בקשישים" במוסדות ובקהילה

רכזת מרכז הלמידה:                                      

   גב' סינדי שולקין

   טלפון נייד  050-6260958

   אימייל:  cindy@econologicsystems.com    

תיאור המרכז

המרכז נותן הזדמנויות לסטודנטים ללמוד את מיומנויות המקצוע באמצעות עבודה עם קשישים שגרים בקהילה או במוסדות, וגם עם בני המשפחה של אותם הקשישים. הסטודנטים עובדים עם הקשישים ועם משפחותיהם הן ברמה הפרטנית והן המשפחתית-קבוצתית. סוגיות המאפיינות עבודה עם קשישים כוללות: התמודדות עם משברים שונים כגון מוות של בני הזוג או בן משפחה אחר, מחלות כרוניות, ירידה תפקודית, פרישה מעבודה, מעבר לסידור מוסדי וכו', התמודדות עם בדידות, דיכאון נפשי, מצוקה כלכלית, ירידה שכלית, וכו'. הסטודנטים רוכשים מיומנויות טיפול בהנחיית שיחה טיפולית, אבחנה פסיכו-סוציאלית, בניית תוכנית טיפול וביצועה, התערבות משפחתית, זוגית ובין דורית, תווך בין המטופל לבין השירותים הקהילתיים, והרפואיים, החברתיים וכו'. למרות חששותיהם של הסטודנטים בתחילת השנה, עבודה עם קשישים מאפשרת חוויה לימודית ייחודית וחיובית.

כמו כן, הסטודנטים לומדים להכיר את עצמם ולגבש תפיסה אישית ומקצועית של תהליך הזקנה כחלק ממעגל החיים, ושל הדעות הקדומות החברתיות והשפעתן עליהם.

 

סדנא

הסטודנטים ישתתפו בסדנא אחת לחודש.

מטרת הסדנא לשלב את החוויות המקצועיות של הסטודנט בשדה, עם ידע מעשי ותיאורטי בגריאטריה.  הסדנא מתקיימת לרוב בימי ד בין השעות 12:00- 16:00 אך, הסטודנטים צריכים לתכנן לשינויים במערכת זאת.

  לסטודנטים יש משימה קבוצתית - להכין, לתכנן ולבצע  סדנא במספר נושאים שונים  .

ציון הסטודנט יבוסס על השתתפותו הפעילה בסדנאות, על משימתו הקבוצתית ועל נוכחותו. 

 

בית הופמן

 

בית הופמן

מנהל המרכז: אורן סוקניק

כתובת: רחוב אליעזר הגדול 4

מדריך:   שרה הלפרין

בית הופמן הנו מרכז קהילתי לאזרחים ותיקים הפועל כחלק ממנהל קהילתי דרום, במרחב המנהל גרים מעל 6500 תושבים בגילאי 65+, בית הופמן כמרכז רב שירותי למבוגרים מציע מגוון רחב של שירותים לאוכלוסיית האזרחים הוותיקים הכוללים גם: מעודנים חברתיים, חוגים, הרצאות, טיולים, פעילות גופנית, השתלמויות מקצועיות, מרכז זכויות ועוד. חלק מהפעילות בבית הופמן הנן קהילתיות  ומטרתן הנה מתן אפשרות לאזרחים הוותיקים להמשיך ולפעול למען הקהילה והחברה בכלל ובפרט למען קידום זכויות של קשישים. במסגרת ההכשרה הסטודנטים יכלו לעסוק במספר תחומים: הן טיפול רגשי והן התערבויות מתווכות מול שירותים שונים בקהילה. כמו כן יהיו הסטודנטים חלק ממערך מקבלי הפנייה במרכז הזכויות ויפעלו עם ולמען אזרחים ותקים במישור החברתי למען שינוי קהילתי וחברתי. 

 

בית חולים הרצוג

 

בית חולים הרצוג

מנהל שרות הסוציאלי: מר אברהם ורטר

כתובת:  גבעת שאול, ירושלים

מדריכה:  הגב' יונית צברי

בית חולים הרצוג הוא בית חולים גריאטרי הכולל בתוכו מחלקות למחלות אקוטיות וכרוניות (מחלק שיקום, מחלקת סיעוד מורכב, וכו').  עבודת הסטודנט הינה בצוות רב מקצועי וכוללת מגוון התערבויות כולל עבודה פרטנית עם אנשים מאושפזים במחלקה ובני משפחותיהם, עבודה קבוצתית, עבודה עם אנשי צוות השונים, תכנון שחרור, וכו'. 

ישיבות צוות:  השתתפות בישיבות צוות הינה חובה

 

בית חולים כפר שאול, המחלקה הפסיכו-גריאטרית

 

בית חולים כפר שאול, המחלקה הפסיכו-גריאטרית

מנהל: פרופסור גרין

טלפון:  6551502

כתובת:  גבעת שאול

מדריכה:   מוניקה ברוכים

המחלקה הפסיכו גריאטרית מפגישה את תחומי הגריאטריה והפסיכיאטריה. המטופלים במחלקה כוללים אנשים הסובלים שנים ממחלות נפש שונות, אנשים הסובלים מבעיות נפשיות אקוטיות ואנשים הסובלים ממחלת דמנציה.

עבודה במחלקה מאפשרת לסטודנטים התערבויות פסיכו סוציאליות כחלק מצוות רב מקצועי. הסטודנטים מטפלים באנשים מאושפזים ובני משפחותיהם. 

דרישה מיוחדת:  הסטודנטים ידרשו להביא אישורים כפי שנדרש מהעובדים במערכת הבריאות (חיסונים, מנטו, רישום פלילי, ולגברים שאינם עברייני מין)

 

האגף לשירותי רווחה – עיריית ירושלים

 

הלשכה מאפשרת חוויה לימודית מגוונת ומקיפה בתחומים רבים הקשורים לטיפול בקשיש כגון: טיפול בקשישים בעלי בעיות נפשיות, משפחתיות, רפואיות, חברתיות וכלכליות. בנוסף, יש לסטודנט מגע עם עובדים סוציאליים המטפלים באוכלוסיות שונות בלשכה. לסטודנט יש מגע עם עבודה סוציאלית בהקשר החקיקתי ובנוסף קשרים עם גורמים קהילתיים כגון המוסד לביטוח הלאומי, שרותי קופות החולים, בריאות הנפש וכו.. 

 

לשכת תלפיות מזרח

מנהלת: גב' פנינה מנס                                                                                                                            

כתובת: רחוב דב גרונר 2 י-ם            

טלפון:  6717201

מדריכה:    גב' רינה  מרקוביץ

 

הוד ירושלים

 

הוד ירושלים

כתובת: רחוב גואטמלה 3, קירית יובל

טלפון:  6310811

מדריכה:  גב' עדינה הבר

הוד ירושלים הינו דיור מוגן ל-200 קשישים עצמאיים (חלק זקוקים לעזרה משך היום).  בנוסף למסגרת של דיור מוגן יש מחלקה סעודית של 35 דיירים שאינם יכולים לטפל בעצמם וזקוקים לעזרה ברוב פעולות היומיום.  המקום כולל חדר כושר, בריכה, ומספק לדייריו חוגים, הרצאות,

תמיכה רפואית, שירותים של עובדים סוציאליים ומספר מקצועות עזר אחרים.

סטודנטים יטפלו כחלק מצוות רב מקצועי בקשישים המתמודדים עם נושאים שקשורים ל: ירידה תפקודית ושכלית, אובדניים הקשורים לתהליך הזקנה, התאלמנות, יציאה לפנסיה, בדידות,  מצבי חולי וכו'.

בנוסף לעבודה הפרטנית ישנן  הזדמנויות לעבודה קבוצתית עם הדיירים.

 

הוספיס בית- האגודה למלחמה בסרטן

 

הוספיס בית- האגודה למלחמה בסרטן

בית החולים "תל השומר", רמת גן

מנהלת: גב' שרי כהן

טלפון:  03-5341134

מדריכה: פדות ביר

שירות ההוספיס בית שייך לאגודה למלחמה בסרטן, ומופעל על ידה. השירות מופעל על ידי צוות רב מקצועי הכולל רופאים, אחיות, עובדים סוציאליים ומתנדבים, והעובד בשיתוף פעולה מלא.

הסטודנטים מקבלים לטיפולם משפחות בהן חולה סרטן במצב מתקדם. הטיפול במשפחה מתבצע בבית החולה.  הסטודנט יעבוד במודלים שונים כולל קשר זוגי, משפחתי, או פגישות עם ילדים. טיפול הסטודנט במשפחה יכלול הן טיפול רגשי והן התערבויות מתווכות מול שירותים שונים בקהילה.

התכנים הקליניים בהם יעסוק הסטודנט בקשר הטיפולי כוללים עיבוד אבדן ואבל, עיבוד נושאים מהעבר שאינם פתורים, ותהליכי פרידה. כמו כן, עומדים הסטודנטים בקשר עם גורמים שונים באגודה למלחמה בסרטן על מנת להעמיק ולהרחיב את תחומי עבודתם.

 

מכבי שירותי בריאות

 

מחוז ירושלים והשפלה – מרפאה גריאטרית

מנהלת המרפאה: דר' שלי שטרנברג

עו"ס מחוזית : ליאת פוקס-זך 

כתובת: מרכז רפואי רוטר – אגריפס 40 – ירושלים. 

מדריכה: יעלה קנה

תיאור עבודת המרפאה הגריאטרית: המרפאה הגריאטרית כוללת צוות רב מקצועי המורכב מרופאות המתמחות בתחום הגריאטריה, אחות, עובדת סוציאלית, מרפאות בעיסוק ,פיזיותרפיסטית  ומש"רית (מתאמת שרות רפואי)

קבלת קהל: בימי שני, רביעי (פעם בשבועיים מטופלים חדשים) וחמישי. בכל יום פעילות מקבלת רופאה אחרת.  

אוכלוסיית היעד: קשישים, המגיעים למרפאה דרך הפנייה של רופא המשפחה, רופא מייעץ, בית חולים, לשכת רווחה,  משפחה ובאופן עצמאי. 

סיבות ההפניה: פנייה לקבלת הערכה גריאטרית כוללנית, כאשר מזהים ירידה בתפקוד הקוגניטיבי, הבא לידי ביטוי בירידה בזיכרון, מצבי בלבול, לאחר אירוע מוחי, וכן במצבים של ריבוי נפילות, וירידה בתפקוד ADL . 

תפקיד המרפאה: המרפאה מתפקדת כמרפאה מייעצת, בשלב ראשון מבצעים הערכה כוללנית על ידי צוות רב מקצועי, אחות, עו"ס, פיזיותרפיסט, מרפאה בעיסוק ורופאה גריאטרית. כל גורם עורך בדיקה מובנית ולאחר שהמטופל עבר את כל הגורמים המטפלים במרפאה, נקבעת לו פגישת סיכום אצל הרופאה. בסיום כל יום צוות המרפאה עורך ישיבה ומעלה את המסקנות וההמלצות המקצועיות שלו בנוגע למצבו של המטופל , והרופא מכין תשובת יועץ, אותה הוא מעביר לרופא המשפחה ומסביר בפגישה למטופל ולבני משפחתו.  (ההמלצה הינה להגיע להערכה הגריאטרית  עם מלווה בעדיפות בן משפחה וכן להגיע לפגישת הסיכום עם מלווה). 

לאחר ההערכה הראשונית, הצוות עובד על פי המלצות שנכתבות במכתב סכום כגון: לעתים יש צורך בבדיקות נוספות של מרפאה בעיסוק, ביקור בית, בדיקת בטיחות בבית, כמו כן, לעתים יש המלצה לפיזיותרפיה בבית או במכון. 

המלצה להדרכות לבני המשפחה הCG הדרכות אלו נעשו על ידי האחות ו/או ועובדת סוציאלית. 

עו"ס נפגשת עם המטופל ומשפחתו למיצוי זכויות בקהילה כגון: הגשת בקשה לחוק סיעוד/ביטוח סיעודי. 

כמו כן, תפקיד העו"ס לבדוק האם יש צורך בהמשך טיפול של עו"ס מכבי (עו"ס הסניף) ומעורבות של לשכת הרווחה. (כגון מצבים של קשיש ערירי, חסרי ישע ועוד). 

ישיבות צוות:  במרפאה מתקיימות ישיבות סיכום 

 

מלבב - מרכזי יום לחולי אלצהיימר

 

מנהל:  מר חיים נבון 

כתובת: גבעת המשואה

טלפון: 6330739                                                                                                                                                                                                                                                                        

מדריכה:  אביבה קנופ 

הסטודנטים יטפלו בבני המשפחה של חברי מועדוני מלב"ב, סביב התמודדות עם חולי האלצהיימר בביתם. התהליכים כוללים  אובדן תפקוד שכלי, התמודדות עם המחלה ולווי המשפחה במשך המחלה. תכנים טיפוליים כוללים עיבוד אובדן, הכנה לקבלת מטפל/ת בבית, הכנה נפשית וטכנית להעברה למוסד, לחצים במשפחה וכו'. הסטודנטים  יעובדו עם גורמים רבים בקהילה כולל רופאים, אחיות, עוסי"ם בקהילה וכו'..

ישיבות צוות :  הסטודנטים חייבים להשתתף בישיבות צוות של המקום שיתקיימו בשעות הערב

 

מרכז יעוץ לקשיש - המוסד לביטוח לאומי

 

ממרכז יעוץ לקשיש - המוסד לביטוח לאומי

מנהלת:  גב' עדינה חיון

כתובת:  רח' בן שטח 4

  מדריכה:  סטפני בלק

ביטוח לאומי הוא שרות שמספק שירותים לאוכלוסיות מוגבלות כגון קשישים, נכים וכו'. בתוכו יש שרות יעוץ לקשישים שנותן מענה טלפוני לשאלות לגבי זכויות בביטוח לאומי לקשישים וגם  מטפל בעמצאות בקורי בית לקשישים שמבקשים קשר (סובלים מבדידותת מרותקי בית וכו'). הבקורים נעשים על ידי צוות שכולל סטודנטים ומתנדבים. עבודת הסטודנטים היא לעשות הערכות פסיוסוציאליות כדי להעריך צרכים של קשישים שפונים לביטוח לאומי, לעשות עבודה פרטנית לטווח ארוך עם מספר קשישים וכו'.  יש הזדמנויות רבות להקים פרויקטים עם מבט לקהילה.

ישיבות צוות:  השתתפות בישיבות צוות חובה לפחות פעם בחודש

 

עיריית בת ים , אגף חברה ותרבות - פרויקט " מחוות קטנות"

 

מנהלת הפרויקט:  רבקה שטנצלר

מיקום: מתנ"ס גאולים, בת ים

מדריכה:  פדות ביר

טל' 052-6157689

בת ים הנה עיר בעלת ריכוז קשישים ניכר. פרויקטים רבים בעיר עוסקים בלווי הקשישים, וסיוע במגוון צרכים. אגף חברה ותרבות בעיריית בת ים, פועל כל העת, בשיתוף בתי אבות, מרכזי יום, מועדון ניצולי שואה ועוד- להרחבת סל השירותים לקשיש. בשנים האחרונות הורחבו המענים הניתנים לקשישים בעיר, ובסיוע סטודנטים לעבודה סוציאלית המועסקים באגף במסגרת ההכשרה המעשית, ניתנים גם מענה של  טיפול פרטני, זוגי או משפחתי. 

הסטודנטים יקבלו לטיפולם קשישים הזקוקים לסיוע רגשי, תווכי וטיפולי, וכן ניצולי שואה. 

כמו כן, מפעילים הסטודנטים בכל שנה פרויקט קהילתי מתחלף, בהתאם לנטייה האישית וצרכי המערכת. 

מקום הפעילות:  לרוב יתבצע הטיפול במתכונת של ביקורי בית.  

שעות הפעילות:  תתכן עבודה גם בשעות אחה"צ- ערב, בהתאם לצרכי הפרויקט. 

 

עמותת מטב

 

עמותת מטב

מנהל:   עודד ברמה

טלפון:  054-4717391

כתובת: רחוב אגריפס 42 בבניין כי"ח

מדריכה: חן חנסב  טלפון :   054-6234087

עמותת מטב הינה העמותה הוותיקה, המוערכת והמקצועית ביותר בישראל בתחום הטיפול הסיעודי. העמותה נוסדה בשנת 1958 ומקפידה מיום היווסדה על ניהול תקין ומבוקר ופעילות על פי מערכת ערכים חברתית ומקצועית, תוך שמירה על הסטנדרטים הטיפוליים הגבוהים ביותר, ומתן אפשרות לכל מטופל לבחור את המסגרת המתאימה ביותר עבורו. העמותה מתאימה לכל לקוח את המענה הסיעודי הטוב ביותר, מכשירה ומדריכה את המטפלים הסיעודיים ומלווה אותם על ידי צוות מקצועי ומיומן של עובדים סוציאליים ואחיות מוסמכות.

במסגרת פועלה של מטב נוצר שיתוף פעולה עם "הקרן לרווחת נפגעי שואה"- עמותה שהוקמה על ידי ניצולי שואה עבור ניצולי שואה במטרה לסייע לניצולי השואה שניצלו מן התופת הנוראית אך לא הצליחו להשתקם. ניצולי השואה סובלים מבעיות ייחודיות, שהן תולדה ישירה של השואה, כאשר מדובר בבעיות פיזיות, בריאותיות, מצוקות נפשיות או חרדות והגרוע מכל בדידות והעדר רשתות תמיכה משפחתיות וחברתיות.

ההכשרה מעשית במטב תכלול בין היתר ליווי וטיפול  קשישים  (כשחלקם/רובם ניצולי שואה).

 

שרותי בריאות כללית

 

הסטודנטים עובדים עם קשישים המטופלים במרפאה ומרותקים לביתם. 

לסטודנט קשר רב-מקצועי עם מקצועות הרפואה, פיזיותרפיה וריפוי בעיסוק, כמו גם קשר עם גורמים קהילתיים מחוץ לקופ"ח. 

סוג הפעילות: דגש הטיפול הינו, מתן טיפול פסיכו סוציאלי במטרה לעזור בהתמודדות עם חולי ועם מחלות הקשורות לירידה תפקודית/קוגניטיבית, התאמת ביתם של הקשישים וקבלת החלטות בהתאם למצבם המשתנה, וסיוע במיצוי זכויות. העבודה כוללת גם קשר תמיכתי וליווי של המטפלים העיקריים בקשישים (בן/בת זוג או בן משפחה אחר). בנוסף לעבודה פרטנית טיפולית, הסטודנטים יתעסקו במעקב אחרי קשישים שהשתחררו מאשפוזים ויעסקו ב-אינטייק.   

בנוסף הסטודנטים יהיו מערבים בהקמת פרויקט מיועד לטיפול באוכלוסייה  הכללית של המרפאות בהן יעבדו.

מקום הפעילות: רוב העבודה הטיפולית נעשית בבית הקשיש בביקורי בית.  

מרפאת קריית יובל

 מנהלת שרות הסוציאלי: אניטה קופר

 מדריכה:   אביבה קנופ

מרפאת רמת אשכול 

כתובת:  רחוב פראן 12 ירושלים

מדריכה:  מירב בן-פורת חביב

מרפאת מעלה אדומים

כתובת:  מרכז מסחרי כיכר יהלום

מדריכה: טרם נקבע

 

מרכז למידה לבריאות הנפש

 

רכזת מרכז הלמידה:

גברת  מלי סלע

שעת קבלה : בימי ראשון בתאום טלפוני

קומה 3 חדר  319 – טלפון  5882093

טלפון נייד 050-5764916

אימייל:  mselam@mscc.huji.ac.il

תיאור המרכז

במרכז הלימודי בבריאות הנפש מתנסה הסטודנט בעבודה עם אנשים החווים בעיות נפשיות, ובני משפחותיהם. דגש מרכזי מושם על עבודה עם אנשים הסובלים מבעיות נפשיות קשות וממושכות - מבוגרים, מתבגרים וילדים.  העבודה היא במסגרות מגוונות: בתי חולים פסיכיאטריים, מסגרות שיקומיות בקהילה ובבתי חולים, הוסטלים בקהילה, ותחנות לבריאות הנפש. בכל אחת מהמסגרות ההדגשים שונים באשר לאופי הטיפול והעבודה הסוציאלית.

הסטודנט מתנסה בהתערבויות פרטניות וקבוצתיות בגישות שונות, ובמיוחד הגישות השיקומיות, הפסיכו דינאמיות והמערכתיות. העבודה היא באינטראקציה עם צוות רב מקצועי - רופאים פסיכיאטרים, פסיכולוגים, אנשי סיעוד, מרפאים בעיסוק, ומרפאים באמנות.

העבודה עם אנשי מקצוע מתחומים שונים מאפשרת למידה באשר לתרומתה הייחודית של העבודה הסוציאלית בכלל ובבריאות הנפש בפרט. בהתערבויות המקצועיות ילמד הסטודנט להכיר את מגוון ההפרעות הנפשיות והשפעתן על הפרט ותפקודו בתחומי חייו השונים, והשפעת הבעיות הנפשיות על חיי המשפחה. יעדי ההתערבות שונים ומגוונים וכוללים תחומים שונים בחייו של המטופל – עולם תוך אישי, משפחה, יחסים בינאישיים, עבודה, מגורים, ופנאי.

הפרויקטים שמבצעים הסטודנטים מגוונים: פרויקטים עם ולמען מטופלים, קבוצה למיומנויות חברתיות, הכנת מסיבת קיץ, קבוצת תמיכה לאמהות, חוברת מידע על שירותים, חוברת מידע על מרפאות שיניים במחיר מוזל לפונים וכו'.

סדנא

מתקיימת סדנא משותפת לסטודנטים בשנה ב' וג' ביום ראשון  בשעות  8.30 עד 12.00 , אחת לחודש, בתחילת הסדנא מתקיים שיח פתוח וחוויתי על ההכשרה, והחלק השני  מועבר על ידי הסטודנטים.

 

בית חולים פסיכיאטרי אברבנאל

 

מנהל בית החולים: ד"ר יהודה ברוך,    מנהלת השירות הסוציאלי: הגב' עינב בן-חור.

הכתובת: רח' קק"ל 15, בת ים,   טל.   03-5552626

מדריכה: גב' הדס גייכמן.

המרכז הרפואי לבריאות הנפש ע"ש דון יהודה שהוא הגדול ביותר וביום נתון מאושפזים בו יותר מ 300 חולי נפש בכול הגילאים. מעבר לכך המוסד נותן שירות אמבולטורי. למעל ממליון איש בעבור תושבי הערים תל אביב יפו, חולון, בת ים.המוסד בנוי על בסיס מחלקות ששונות אחד מהשנייה על פי אופי החולים וגילם: מחלקות אשפוז שיקומיות - מחלקות שבאות לתת מענה למטופלים שמתקשים בתפקוד בקהילה. הצוות המטפל בבית החולים מורכב מספקטרום רחב של מטפלים שכולל כמובן פסיכיאטרים, אך, לצדם צוותים שונים לדוגמת צוותים סיעודיים, צוותי ריפוי בעיסוק, תרפיסיטים ועוד.

טרם נקבע באיזו מחלקה יעשו הסטודנטים את ההכשרה.

 

הוסטל ה"שלום" לשיקום נפגעי נפש

 

מנהלת : גב' כבת רדה

טלפון נייד: 050-7663163

בית צפצפה צומת  טנטור 

מדריכה: גב' חגית רוזנוין

הוסטל למגזר הערבי ,  הוסטל דירות , מיועד ל-24 אנשים , גברים ונשים , הוסטל שיקומי אשר נחשב למקום מגורים גם לדיירים . עובדים לפי תוכנית שיקומית אשר מובנת לכל דייר לפי  הצרכים שלו, - תעסוקה , פנאי , מיומנויות יומיומיות ,קשר עם משפחה , מעקב רפואי ופסיכיאטרי. הצוות העובד בהוסטל : מנהלת , עובדים סוציאליים , אח , פסיכיאטר, אם בית , מדריכים , פועלת ניקיון.  העבודה מתבצעת בשותפות עם גורמי טיפול שונים : סל שיקום , ביטוח לאומי , מקומות תעסוקה , בתי חולים פסיכיאטריים. 

דגש מרכזי מושם  על השגת אווירה ביתית , ומשפחתית. 

מיקום ושעות ההכשרה: עיקר העבודה בשעות הצהרים ואחה"צ .

 

הוסטל המרכז -קהילה תומכת

 

מנהל: מר בני סיימוביץ 

כתובת: רחוב נרקיס 5 ירושלים

טלפון:  6236599 -02

מדריך:   מר  בני סיימוביץ 

קהילה תומכת (הוסטל) "המרכז" הינה מסגרת שיקומית המספקת שירותי דיור במסגרת הקהילה לאוכלוסיית נפגעי נפש (בשנות עשרים ואילך). דיירי ההוסטל מתגוררים בדירות באזור מרכז העיר ומקבלים ליווי שוטף, ע"י צוות בתחום השיקומי-טיפולי. הסטודנטים מתנסים בטיפולים פרטניים וקבוצתיים, בקשר עם גורמים בקהילה ובמערכת בריאות הנפש ומשתלבים בפעילויות השונות המתקיימות בהוסטל, כגון - ישיבות צוות, ישיבות קהילה ופרויקטים שונים.

מיקום ושעות ההכשרה: עיקר העבודה בשעות הצהרים ואחה"צ .קיימת גמישות בימי ההכשרה.

ישיבות צוות:  ההשתתפות בישיבות הצוות הינה חובה. ימי הישיבות יקבעו במשותף עם הסטודנטים בתחילת השנה.

 

הוסטל רענן - רעננה (חברת א. ג דיור)

 

מנהלת: לילך לטקר-סעדיה

כתובת: רחוב שבזי 19, רעננה                      

טלפון: 09-7744621 או 0547-330520

 

מדריכה: מאיה קרמר-מורה

רקע כללי :  הוסטל רענן מהווה מסגרת שיקומית לנפגעי נפש שעברו ועדת סל שיקום. ההוסטל הינו משולב (כוללני ומתוגבר) ומיועד ל-30 דיירים. גילאי הדיירים נעים בין 30-65. מטרת המגורים בהוסטל היא פיתוח עצמאות, העצמה וצמיחה אישית. לצורך כך נבנית תכנית שיקום אישית לכל דייר, בה הדייר והצוות המקצועי מציבים מטרות לעבודה משותפת.

לכל דייר בהוסטל מוצמד מתאם טיפול ומדריך שיקומי אשר יחד עם הדייר בונים תכנית שיקום אישית.

סטודנטים יתנסו בליווי פרטני של דיירים/ות ההוסטל, יעשו פרוייקט במהלך השנה ההולם את צרכי הדיירים/ות, כמתאמי טיפול יהיו בקשר עם שירותי תעסוקה שיקומיים, מועדונים חברתיים, בתי חולים פסיכיאטריים וגורמים נוספים בקהילה. בנוסף, ישתלבו בפעילויות נוספות של ההוסטל כגון: ישיבת צוות, ישיבת דיירים ואירועים מיוחדים. 

שעות ההכשרה: רוב הדיירים בשעות הבוקר נמצאים במסגרות תעסוקה וכתוצאה מכך שעות ההכשרה יהיו בעיקר בשעות הצהריים ואחר הצהריים. 

ישיבות צוות: הישיבות מתקיימות בימי שלישי או ראשון בין השעות 12.30 עד  14.00

- השתתפות בהם חובה! 

מיועד ל: סטודנטים לשנה ראשונה ושניה של ההכשרה המקצועית.  

 

התחנה לבריאות הנפש - מערב

 

מנהל: ד"ר א' דניאלוביץ           

כתובת: רחוב יאנוש קורצ'ק 36              

טלפון:  6434378- 02

מדריך:   דוד ברג

בתחנה מטופלת אוכלוסיית מבוגרים תושבי מערב ירושלים.

בתחנה ניתן טיפול אינדיבידואלי, זוגי, משפחתי וקבוצתי קצר וארוך טווח. העבודה עם הפונים כוללת התערבויות פסיכו-סוציאליות מגוונות, כולל קשר עם גורמים בקהילה, מיצוי זכויות, שיקום, לווי בהשמה מקצועית וכו'.

כל סטודנט יהיה נוכח במספר ישיבות צוות בנושאים שונים (קליטה, מיון, חרדה, דיכאון, משבר, משבר פסיכוטי ראשון, וטיפול בחולים הממושכים). ישנה אפשרות להשתלב כרשם\ת בקבוצה טיפולית ובהדרכת צוות על טיפול קבוצתי. הסטודנטים מקבלים בין ארבעה לחמישה טיפולים ארוכי טווח מתור המתנה לפסיכותרפיה ומקבוצת החולים הממושכים, כמו כן תתכנה התערבויות פסיכו-סוציאליות-שיקומיות ממוקדות וקצרות טווח.

על הסטודנט להציג טיפול בסוף השנה בישיבת הצוות הכללית.

הצוות בתחנה הוא צוות רב מקצועי - פסיכיאטרים, עובדים סוציאליים, פסיכולוגים, אנשי סיעוד ומרפאים באומניות. בשעות העבודה נדרשת גמישות בהתאם לצרכיי הפונים, התחנה והסטודנט. ישיבות צוות: הישיבות מתקיימות בימי שני וההשתתפות הינה חובה

דרישה מיוחדת:  הסטודנטים ידרשו להביא אישורים כפי שנדרש מהעובדים במערכת הבריאות (חיסונים, מנטו, רישום פלילי, ולגברים שאינם עברייני מין).

 

מיל"ם – מרכז ייעוץ למשפחות מתמודדים

 

 מנהלת: גב'  רבקה מושונוב

 כתובת: רחוב  החלוץ 47

 טלפון: 6522147- 02

מדריכה: גב' נעמה אשל

המרכז נועד לסייע לכל מי שמתמודד עם מחלות נפש של בן משפחה: להורים של חולים, לבני זוג הנשואים לנפגעי נפש, לאחים של נפגעי נפש וכמו כן, לילדים של נפגעי נפש. המרכז מציע את השירותים הבאים: ייעוץ אישי, ייעוץ קבוצתי, הרצאות, סדנאות, ביקורי בית, וייעוץ משפטי.

שעות פעילות ההכשרה: שעות עבודה גמישות, נדרשת עבודה גם בשעות אחרי הצהריים.

 

מקום ההכשרה : מעון ירושלים

 

מנהל: ד"ר מ. ליפו                    

כתובת: רחוב קורא הדורות 24  

טלפון:  6732672- 02

מדריכה:  גב' פמלה  פרלמן

מעון ירושלים היא מסגרת פסיכיאטרית לטיפול יום אינטנסיבי.

טיפול יום אינטנסיבי מיועד לאנשים במשבר הזקוקים לטיפול אינטנסיבי ומצבם מאפשר להם שלא להתאשפז בבית חולים. העבודה היא לפי גישות של טיפול במשבר, וטיפול קצר.

הטיפול האינדיבידואלי מיועד לתמוך ולעזור לאדם לחזור לתפקוד רגשי, משפחתי ותעסוקתי שטרם המשבר. העבודה היא כוללנית ומתייחסת לכל תחומי חייו של האדם – משפחה, עבודה,  חברים ופנאי.  העבודה היא עבודה בצוות רב מקצועי – רופא, פסיכולוגים, עו"ס, מרפאים בעיסוק, צוות סיעודי ומדריכים.

שעות ההכשרה :  עיקר שעות העבודה  הם בבוקר עד השעה 15:00 

דרישה מיוחדת:  הסטודנטים ידרשו להביא אישורים כפי שנדרש מהעובדים במערכת הבריאות (חיסונים, מנטו, רישום פלילי, ולגברים שאינם עברייני מין)

 

מקום ההכשרה : מרכז קהילתי לבריאות הנפש - צפון

 

 מנהל: פרופ'  ד. גרינברג

כתובת: רחוב שמעון החכם 16

טלפון:  5374505- 02

מדריכה: גב' ורדה עמיר

במרכז הקהילתי לבריאות הנפש פועלים צוותי טיפול בילדים, נוער, מבוגרים ופסיכוגריאטריה וכן צוותי שקום פסיכו סוציאלי. ההכשרה המקצועית של הסטודנטים מתקיימת בצוות מבוגרים וכן במסגרות השיקום הפסיכו סוציאלי.

במקום פועל צוות רב מקצועי הכולל עובדים סוציאליים, פסיכולוגים ורופאים וכן מתמחים וסטודנטים. ישיבות הצוות של צוות המבוגרים מתקיימות בימי חמישי בבוקר בשעות מ- 8:30  עד  10:00 וכוללת לסירוגין הצגות מקרה ודיוני צוות בעבודה השוטפת. 

ההתערבויות פרטניות + פרויקט קבוצתי.

ישיבות צוות: מומלץ מאד להשתתף בישיבות הצוות המתקיימות בימי חמישי

שעות פעילות ההכשרה:  עבודת הצוות וההדרכות מתקיימים בבוקר והעבודה הטיפולית אחר הצהרים בשל מצוקת חדרים.

 

מקום ההכשרה : תחנה לבריאות הנפש – דרום

 

מנהלת: ד"ר ד. גפרית    

כתובת: רחוב שלום יהודה 31                

טלפון:  6721531- 02

מדריכה: גב' שושנה סוויט

התחנה מטפלת באוכלוסיה בוגרת של דרום ירושלים.  השירותים שהתחנה מספקת: טיפול פסיכו תרפויטי פרטני וקבוצתי,  יחידה טיפולית לבניית תכנית שיקומית עבור אנשים הזכאים לשירותי סל שיקום,  והיחידה לטיפול בקשישים.     

הסטודנטים מקבלים לטיפולם מספר פונים לטיפול פרטני וכן משתלבים בעבודה באחת מהמסגרות הטיפוליות. הדגש בעבודה הוא על קשר אישי תומך עם הפונה, תוך מגע שוטף עם הקהילה על פי צורכי הפונה. הצוות בתחנה הוא צוות רב מקצועי כולל פסיכיאטרים, פסיכולוגים, עובדים סוציאליים, אחות ומרפאת בעיסוק.

ישיבות צוות:  ההשתתפות בישיבות הצוות המתקיימות ביום שני בבוקר חובה

שעות ההכשרה :  נדרשת עבודה אחרי הצהריים

דרישה מיוחדת:  הסטודנטים ידרשו להביא אישורים כפי שנדרש מהעובדים במערכת הבריאות (חיסונים, מנטו, רישום פלילי, ולגברים שאינם עברייני מין).

 

מקום ההכשרה: התחנה לבריאות הנפש - מעלה אדומים

 

התחנה לבריאות הנפש - מעלה אדומים

מנהלת: דר' דליה קליגר

 כתובת: רחוב הצלצל 5

טלפון: 5900761- 02

מדריכה: אור עידית

התחנה במעלה אדומים מחולקת לשתי יחידות- ילדים ונוער ומבוגרים.

ההכשרה מתקיימת ביחידת המבוגרים.

דרישה מיוחדת:  הסטודנטים ידרשו להביא אישורים כפי שנדרש מהעובדים במערכת הבריאות (חיסונים, מנטו, רישום פלילי, ולגברים שאינם עברייני מין).

ישיבות צוות: הישיבות מתקיימות בימי שני וההשתתפות הינה חובה

 

מרכז למידה לטיפול במתבגרים

 

רכזת מרכז הלמידה:

גברת בלה בן גרשון

טלפון: 050-6242216

אימייל:  belka.bg@gmail.com

תיאור המרכז

המרכז כולל מסגרות הכשרה העוסקות בעבודה טיפולית ישירה בבתי ספר ומרכזי יעוץ למתבגרים וצעירים וכמו כן בעבודת מניעה עם בני נוער וצעירים במצוקה .

קשת הקשיים המאפיינת אוכלוסייה זו מגוונת הן בסוג והן בעוצמה: מצוקות תוך אישיות ובין אישיות, קשיים בהסתגלות למסגרות נורמטיביות, מצבי משבר ו/או חשיפה ללחצים חריפים  ומצבי טראומה נפשית  שונים.

התוכנית מיועדת להפגיש את הסטודנטים עם אוכלוסיית היעד ולהכשירם לעבודה מקצועית-טיפולית עם אוכלוסיה זו. הסטודנטים יבצעו עבודה פרטנית בסוכנות בסביבתם הטבעית של הפונים: בתוך בתי ספר ומרכזי יעוץ, בביתם, במתנ"ס, בשכונה וכדומה. ההתערבות מתבצעת בתקשורת מקצועית עם גורמים רלבנטיים בסביבתם: משפחה, מסגרות לימוד ותעסוקה ו/או עם סוכנויות ושירותים בקהילה: רווחה, בריאות הנפש, קציני ביקור סדיר, שרות מבחן, יועצות ומחנכות בבתי ספר, לשכת גיוס, קציני בריאות הנפש בצה"ל ועוד.

התוכנית מדגישה את אחריותו האישית של הסטודנט בעבודתו עם הפונים/מופנים ומספקת תנאים לפיתוח אחריות זו ולמימושה בעבודה היומיומית.

גישה ושיטות

הגישה המנחה את התוכנית מעמידה את האדם-הנער/ה ואת צרכיו במרכז ורואה אותו בסיטואציות חייו כיחידת ההתבוננות וההתערבות של הסטודנט.

עקרון  מנחה מרכזי: תפיסת המטופל כשותף  לעבודה הטיפולית.

בכל המסגרות גישת ההתערבות היא טיפולית–פרטנית, בהתאם לגישתו של המדריך(פסיכו-דינאמית, התייחסותית וכו') . בכולן מתבצעת התערבות במשבר , reaching out, ועבודה מול גורמים מערכתיים שונים.

הסטודנטים יתנסו בעבודה בצוותים רב-מקצועיים ובתקשורת עם סוכנויות ושירותים בקהילה. יבצעו התערבות פרטנית וקבוצתית.

ההדרכה בתוכנית, מדגישה פיתוח והעמקת מודעות עצמית של הסטודנט, תוך התייחסות להיבטים של העברה והעברה נגדית בתוך הקשר הטיפולי. יושם דגש על קשר בין תיאוריה לפרקטיקה בשדה, פיתוח מיומנויות  טיפוליות שונות , רגישות לזולת וחיזוק ערכים אתיים של המקצוע.

תנאים ומטלות:

 •  כל סטודנט יקבל הדרכה פרטנית אחת לשבוע במשך שעה וחצי ולפי שיקול דעת המדריך, וישתתף בסדנא שתתקיים אחת לחודש.
 •  הסטודנטים ( שנה ב ו-ג ) יקיימו התערבות פרטנית ופרויקט - פעילות קבוצתית או התערבות מקצועית אחרת     שאינה בתחום עבודה פרטנית, המיועדת לתת מענה לצרכי אוכלוסיית היעד.  
 • נדרשים: מוטיבציה גבוהה , בגרות רגשית, נגישות וגמישות לעבודה בשעות שונות של היום, כולל בערב, על פי צורכי המטופלים ומסגרות ההכשרה.

(שעות ההכשרה: עפ"י מכסת השעות שנקבעה ע"י המדור להכשרה מקצועית)

סדנא – בהנחיית הרכזת  גב. בלה בן-גרשון

-       המפגשים יתקיימו אחת לחודש, בימי רביעי  במשך שלוש שעות , השעות המדויקות יימסרו במפגש הראשון של פתיחת שנת הלימודים על ידי הרכזת.

-       המפגשים יעסקו בהכרות עם אוכלוסיית היעד על מאפייניה וצרכיה הייחודיים ובהקניית גישות, עקרונות, ידע ומיומנויות הנדרשים בעבודה עם אוכלוסיה זו.

מתכונת:

 • השתתפות חובה בכל המפגשים כתנאי לסיום השנה בציון עובר
 • הרצאות (+ דיון) על ידי רכזת התכנית, מנהלי סוכנויות וראשי צוותים, ו/או מדריכי הסטודנטים במרכז.
 • ביקורים בסוכנויות המשתייכות למרכז ההכשרה ובסוכנויות בקהילה המטפלות בבני נוער במצוקה. (סיור, הרצאה ודיון ובמידת האפשר - מפגש עם מטופלים).
 •  הצגות מקרים ואירועים מהתנסות הסטודנטים.
 •  מפגשים פתוחים (אחד או שניים בשנה) - לביטוי ולדיון בנושאים ובשאלות המעסיקות את סטודנטים.

יושם דגש על המפגש האישי-מקצועי של הסטודנט עם השדה המקצועי: הרגשות, מחשבות, תפישות, עמדות דילמות ושאלות אתיות.

 

בתי ספר ופנימיות

 

הפנימייה בבית ספר בויאר

מנהל: מר ארז אמבר

כתובת: רחוב תורה ועבודה 1, בית וגן

מדריכה:  פלורה סלמן-עליאן

טלפון: 054-5887950

פנימייה לנערים/ות מכיתה ז' עד כיתה י"ב'. הנערים באים מכל הארץ ובעלי פוטנציאל לימודי טוב, ולומדים לבגרות. מופנים להתערבות סטודנטים נערים/ות עם בעיות פסיכו-סוציאליות שונות. הסטודנטים משתתפים בוועדה טיפולית של הפנימייה אחת לשבועיים .

בית ספר תיכון "ליפתא"

מנהלת: מר אסף צבן

כתובת: רחוב רחל אמנו 18

טלפון:  5617876

מדריכה: אמונה דוידסון-לוי

בית ספר קטן  ( כ - 45 תלמידים ) הממוקם בשכונת קטמון וקולט נערים/ות שנפלטו ממסגרות לימודיות אחרות בשל בעיות רגשיות, ומגיעים כדי להשלים שנות לימוד ו/או לעשות בגרות חלקית.

בביה"ס מגמות אומנות שונות. הצוות הפדגוגי עובד באוריינטציה טיפולית. ביה"ס מאפשר תוכנית לימודית המותאמת לרמת התלמיד.

השתתפות בישיבות צוות ביום רביעי בערב  -חובה

הערה: מיועד לסטודנט אחד/ת משנה ג' ( בעל בטחון ועצמאות יחסיים,  מאחר שיעבוד כסטודנט בודד. )

בית ספר דנמרק

מנהל: מר רוני ברבש                 

כתובת: רחוב יהודה הנשיא 26  

טלפון:  6788251

מדריכה:  טרם נקבע

בי"ס מקיף לנערים/ות מכיתות י'-יב'.  

 התלמידים תושבי השכונה (קטמון) שנפלטו ממסגרות בית ספריות ברחבי העיר. בעלי קשיים לימודיים, משפחתיים ו/או בעיות התנהגות. בביה"ס, שני יועצים חינוכיים בלבד והמערכת מוצפת בצורך להיענות לצרכים ולקשיים  פסיכו-סוציאליים רבים ומורכבים של התלמידים.

ישולבו שני סטודנטים ( שנה ב או- ג ) – נדרשת מוטיבציה גבוהה ורמת עצמאות.

הערות: העבודה הפרטנית והפרויקט יתקיימו  בשעות הבוקר והצהריים , הצהריים והערב.

הסטודנטים ישתתפו בישיבות צוות בהן ידונו בנערות/ים שבטיפולם/ן.

היועצים החינוכיים מהווים גורם מתווך בין הסטודנטים למערכות ביה"ס.

בית ספר – "האקדמיה למוסיקה ולמחול"

מנהלת: גב' סמדר ספירמן         

כתובת: גבעת רם

טלפון:  6594444

מדריכה:   שרון סרי

מיועד לשלושה סטודנטים,   משנה ב'  / ג'.

ביה"ס ממוקם בגבעת רם. בי"ס על אזורי עם דרישות לימודיות ומקצועיות גבוהות במיוחד התובעות מהתלמידים אנרגיה ושעות השקעה רבות. מכין רקדנים ומוסיקאים לקראת קריירה מקצועית. רוב התלמידים ממעמד סוציו- אקונומי גבוה. תלמידים רבים מופנים לטיפול עקב בעיות רגשיות מגוונות.

בית ספר קדמה

מנהלת:   גב' מיכל  חדד

כתובת: רחוב  בר-יוחאי 53 קטמון ט', ירושלים

טלפון:  6795955/6

מדריך:  מרסלו טרנרודר  טלפון: 052-3615984

בי"ס תיכון עיוני.  מעניק לתלמידיו, תושבי השכונות דרום מערב ירושלים, חינוך עיוני איכותי המוביל לתעודת בגרות וללימודים גבוהים. מושם דגש על חיבור לקהילה, חינוך ביקורתי, מתן כבוד לזולת ולסביבה וחינוך לשוויון.

התלמידים -  בחלקם ממעמד סוציו-אקונומי בינוני ונמוך, חלקם נפלטו מבתי ספר בעיר, חוו תחושת ניכור ואכזבה ממערכת החינוך ופיתחו תחושות מסוגלות וערך עצמי נמוכים.

בכל שנה עד 25 תלמידים  בתפיסה שמסגרת אינטימית מאפשרת מענה כוללני לכל תלמיד כפרט, בהתאם לצרכיו תוך דגש על כוחותיו של התלמיד והעצמתם. כל כיתה מלווה על ידי שני מלווים המונחים בתפיסה כוללנית.

תוכנית הלימודים – ייחודית, מותאמת לעולמם התרבותי של התלמידים. בית הספר רואה בהורים שותפים לתהליך הצמיחה הלימודית והרגשית של התלמידים – ילדיהם.

ישולבו שני סטודנטים , שנה ב ו/או ג. השיחות הפרטניות והפרויקט מתקיימים בשעות הבוקר והצהריים. תקשורת עם בני המשפחה וסוכנויות בקהילה מתקיימות בעיתוי המותאם לגורמים אלו, כולל בשעות אחר הצהריים והערב.

בית ספר המסורתי ע"ש זיול  בראנשוייג

מנהלת: גב' אפרת גולן

יועצת: גב' דליה עייני

כתובת: רחוב בית"ר 8 י-ם

טלפון: 02-6711375  ,   פקס:   02-6711242

מדריכה: אירית קליסקר    טלפון: בית – 5632454,       054-4824221

בית-ספר שש-שנתי. תלמידים בכתות ז-י"ב.

העקרונות על פיהם הוקם בי"ס מושתתים על מגמה להביא את התלמיד לידי הזדהות עם שלושה מוקדים. היהדות. הציונות מעולם המודרני.

התלמידים המופנים לסטודנטים – הנם מכל שכבות הגיל בביה"ס ומאופיינים בקשיים/בעיות רגשיות ובהתנהגות המתבטאים גם במהלך הלימודים בביה"ס ועפ"י הערכה יוכלו להפיק ולהיתרם מטפול פסיכו-סוציאלי.

ישולבו שני סטודנטים – שנים ב'/ג'.

בית ספר תיכון "הגימנסיה העברית בירושלים"

מנהל:  דויד גל

כתובת: רחוב קרן קיימת  14

טלפון: 5635287/8

מדריכה:     ענת פארי       054-6466692

בית ספר תיכון לתלמידים בעלי יכולות טובות, הלומדים לקראת בגרות מלאה. התלמידים המופנים לטיפול סובלים מבעית רגשיות והתנהגותיות מגוונות ומורכבות. ההתערבות כוללת מפגשים טיפוליים שבועיים, עבודה מערכתית ועבודה מול ההורים במידת הצורך. שכבת גיל-כיתות ז' עד יב'

פנימייה  למדעים ואומנויות

כתובת:  בכניסה לשכונת גבעת משואה

טלפון:  054-3244055,   057-4755526

מדריכה: יעל זימרן

פנימייה ותיכון לתלמידים במגמות מדעים ואומנויות.

בית הספר קולט ילדים מכל הארץ אשר מגלים כישורים בולטים בתחומי ההתמחות של בית הספר. הילדים אשר מופנים לטיפול, סובלים מבעיות רגשיות מגוונות.

העבודה כוללת עבודה מערכתית, ביקורי בית, קשר עם גורמי טיפול חיצוניים.

שעות פעילות ההכשרה: שעות הבוקר והערב.

פנימייה טיפולית  " בית קמפלר"

כתובת:  רחוב בלומנפלד 6 קריית יובל

מדריכה: רחלי זינגר   טלפון:  054-9225553

הפנימיה קולטת נערים בגילאי ארבע-עשרה עד שמונה-עשרה שחלקם מופנים בצו של בית משפט. הנערים סובלים מבעיות רגשיות קשות ומגוונות.

בנוסף לעבודה פרטנית, מתנסים הסטודנטים בעבודה עם הורים, עבודה דיאדית מערכתית מגוונת ומשתתפים בפורומים קבוצתיים וטיפוליים.

שעות פעילות ההכשרה: שעות הבוקר והערב.

ישיבות צוות: חובת השתתפות. 

 

החטיבה לקידום נוער וצעירים

 

מנהל: מר שבתאי עמדי

כתובת: רחוב אדלר 8 י-ם

טלפון: 6246954

מדריך: כנאנה עומר

החטיבה משתייכת לאגף לחברה ולנוער בעיריית ירושלים. עוסקת: באיתור מניעה וטיפול בבני נוער וצעירים בעלי קשיים פסיכו-סוציאליים בגילאי 14-26, רובם בני שכבות מצוקה. הנערים/ות מאופיינים בקשיי הסתגלות ותפקוד על רקע פסיכו-סוציאלי ו/או נמצאים בסיכון להחרפת הקשיים בתחומים כמו: ניתוק ממסגרות נורמטיביות (משפחה, עבודה, לימודים, צבא), הידרדרות לחברה שולית ו/או להתנהגות עבריינית, הסתבכות בפלילים, שימוש בסמים וקשיי הסתגלות לצבא. רובם חוו הזנחה רגשית, חלקם נחשפו להתעללות פיזית ו/או מינית. מאופיינים בקשיים תוך - נפשיים ( בטחון עצמי, דימוי עצמי ו/או דימוי גוף נמוכים, שאלות סביב זהותם ) בקשיים בין-אישיים ובתפקוד כמצוין לעיל  + קושי בדחיית סיפוקים, התנהגות אימפולסיבית, קשיים בהתמדה ובקבלת מרות.

העבודה הטיפולית מתבצעת בצוות רב-מקצועי העובד בגישה מערכתית, בשיטות: "דלת פתוחה" – שמשמעה נגישות מיריבת של אוכלוסיית היעד אל העובד המטפל ו- reaching-out – "יישוג" תוך עבודה עם האוכלוסייה בסביבתה הטבעית, במקום ובעיתוי הנבחרים על פי מצבו וצרכיו של הקליינט.

מטרת ההתערבות: איתור, מניעה וטיפול בקשיים של הנמנים על אוכלוסיית היעד, במגמה: להפחית מצוקה, לגייס ולהעשיר כוחות ולשפר את איכות התפקוד הבין-אישי, התוך-אישי ואת כישורי ההשתלבות במערכות חברתיות, תעסוקתיות ולימודיות.

הסטודנטים – שנה ב' או-ג' ישובצו, במסגרת צוותים בחטיבה, בעבודת שטח בשכונות מצוקה באחד מהמקומות הבאים:

מחלקה לקידום נוער במזרח ירושלים

מנהל: מר עבד סלאימה

כתובת: אחואן אלספא

טלפון:  6273170

מדריך:   עומר כנאנה    טלפון: 050-3121783

אוכלוסיית יעד : בני נוער עם קשיי הסתגלות למסגרות לימוד ותעסוקה. ו/או התנהגות עבריינית.

נמצאים בסיכון לשימוש בסמים. ניכור, ריחוק ו/או מתחים בינם לבין הסביבה החברתית הנורמטיבית.

מטרות ושיטות התערבות: ראה לעיל, בחטיבה לקידום נוער.

ישיבות צוות : מתקיימות בימי ראשון בין השעות  9:00 עד 12:00 .

 

מרכזים טיפוליים והוסטלים

 

מרכז אתנחתא

מנהל-  ירון גנאור

דרך חברון 106 ירושלים

מדריכה: הילה  סובול       טל.050-3005983

מרכז לקליטת נוער במצוקה , המאפשר מקלט ראשוני ומתן התערבות במשבר. 

המתבגרים נמצאים במרכז עד 3 חודשים. העבודה כוללת case management, התערבות במשבר ונעשית גם בבוקר וגם בשעות אחר הצהריים

 הוסטל בית אריאל

ממוקם בשכונת בקעה-רחוב אפרים 7

מדריכה- הילה  סובול      טל.0503005983

הסטודנטים יתנסו בעבודת צוות אינטנסיבית, עבודה פרטנית עם נערות הסובלות מקשיים רגשיים מגוונים ועבודה מול המשפחות.

שעות פעילות ההכשרה: העבודה מתבצעת גם בבוקר וגם אחר הצהריים והערב

ישובץ סטודנט אחד החל משנה ג' או ב' בתואר שני

הוסטל "בית עלם"

מדריך: רועי מצר טל. 0508689195

ההוסטל ממוקם בשכונת רמת שרת בירושלים ברח. דויד מרץ 40 ומנוהל על ידי מר. דוד מרץ.

ההוסטל קולט נערים שהופנו על ידי הרווחה (רובם בצו בית המשפט)

הסטודנט יתנסה בעבודה אינטנסיבית כחלק מהצוות הטיפולי, עבודה פרטנית ובעבודה מול גורמים טיפוליים שונים.

העבודה מתבצעת בשעות הבוקר והערב

ישובץ סטודנט אחד

הוסטל "הבית לבנים"-החוט המשולש

מדריכה: אמונה דוידסון     טל.0504003533

ממוקם בשכונת רמות ב'-דרך החורש 48

ההוסטל מיועד לצעירים ללא קורת גג  בסיכון גבוהה.

ההכשרה כוללת התערבויות פרטניות, עבודת צוות ועבודה מול גורמים טיפוליים שונים

העבודה מתבצעת גם בשעות הערב וגם בשעות הבוקר

ישובץ סטודנט אחד שנה ג', או ב' בתואר שני

 

מרכז למידה למשפחות בסיכון

 

רכזת מרכז הלמידה:         

שרית חזן-אברמסון 

טלפון נייד:     052-5238949                 דוא"ל:    sarithazan8@gmail.com

שעת קבלה : בתיאום מראש

קומה 3 חדר  317 – טלפון  5881393

 

תיאור המרכז 

מרכז הלמידה מאגד בתוכו סוכנויות המתערבות בתחומי המשפחה תוך דגש על משפחות הנמצאות במצבי סיכון. תחומי העשייה מקיפים את מעגל החיים המשפחתי - הורות; זוגיות; ילדות בצל אלימות ונושאים מתחום ה"סיכון" כמו – אלימות במשפחה; ילדים במצבי סיכון; פרידה וגירושין ותעסוקה. 

לתוכנית מספר מרכיבים חינוכיים: 

• הכרות עולם הרווחה והבנת משמעות מתן שירותי רווחה הן מהפן החברתי והן מהפן הטיפולי

• הקנית מיומנויות לפיתוח תקשורת יעילה ומיומנויות התערבות טיפולית  פרטנית ; משולבת – עבודה דיאדית, זוגית ועוד 

• התערבות  תוך הבנת מקומה המשמעותי של המערכת המשפחתית

• רכישת ידע תיאורטי ייחודי הרלוונטי לתחום, לאוכלוסייה ולסוכנות

• פיתוח זהות מקצועית המבוססת על הכרה עצמית ורכישת ערכים מקצועיים 

• פיתוח יכולת עבודת בצוות מקצועי ובין מקצועי

• פיתוח חשיבה אישית- מקצועית-ביקורתית

• פיתוח שיפוט מקצועי - תהליך קבלת החלטות המושתת על עקרונות מקצועיים והערכת תוצאות

היקף ואופי ההכשרה

הסטודנטים ישתלבו בהתערבות כוללנית מערכתית עם משפחות ובנוסף ילמדו את עולם התוכן החקיקתי הרלוונטי לסוכנות הייחודית 

ימי ההכשרה – ימים א' ד' (אלא אם מצוין אחרת)

שעות הפעילות בהכשרה:  

 בכל אחד מהסוכנויות יש לתכנן לפחות יום עבודה אחד בשעות אחה"צ ו/או ערב מוקדמות. בחלק מהסוכנויות עיקר העבודה היא בשעות אחר הצהרים.

נא לשים לב לנכתב בכל סוכנות המוצגת להלן!

מקומות הכשרה תוך התייחסות לשנת ההכשרה:

יש לשים לב לציון שנת ההכשרה הרלוונטית לסוכנות הספציפית.

סדנא

אחת לחודש מתקיימת סדנא. המפגשים נערכים בימי ד' בין השעות 8.30-12:00. 

הסדנאות יופעלו ע"י סטודנטים בחלוקה לצוותים. יבנו בהתאם למסגרת הנחיות כללית ותוך ליווי והתייעצות עם הרכזת ומעורבות המדריכים. כמו כן ישולבו בסדנאות מפגשים עם אנשי מקצוע מומחים בתחומים הרלוונטיים ליחידה.

מפגשים אילו משלימים את ההתנסות הישירה בשדה ומאפשרים גיבוש הקבוצה ליחידת למידה – רכישת ידע, התחלקות בחוויות התנסות, ולמידה בעלת אופי של למידת עמיתים.

הסדנאות יתקיימו: באוניברסיטה ובחלק מסוכנויות ההכשרה ובכך תינתן לסטודנטים אפשרות להרחיב הכרות עם מגוון של סוכנויות ואנשי מקצוע. 

 

המרכז למניעה וטיפול באלימות במשפחה - מעלה אדומים

 

המרכז למניעה וטיפול באלימות במשפחה - מעלה אדומים

מנהלת: עידית אור

כתובת: העירית 64, מעלה אדומים

טלפון: 02-5352523

מדריכה: עדי גורסקי - עמרם

המרכז למניעה וטיפול באלימות במשפחה, מהווה חלק מאגף הרווחה העירוני ומטפל בנשים, גברים וילדים המתמודדים עם אלימות במשפחתם.

במרכז נערכים טיפולים פרטניים וקבוצתיים בנשים הסובלות מאלימות, גברים הנוהגים באלימות וילדים החשופים לאלימות במשפחתם.

הסטודנטים ישתלבו בעבודה במרכז ויטפלו בנשים, גברים וילדים. כמו כן, במידת הצורך, ישתתפו בוועדות שונות (ועדות החלטה/פעוטות בסיכון וכדו').

בנוסף, תישקל האפשרות לשלב את הסטודנטים בקבוצות המתקיימות במרכז ובעבודה קהילתית (כגון, מניעה).

ישיבות צוות: מתקיימות בימי ראשון בין השעות  11:30-13:00 פעם בשבועיים, נוכחות חובה.

שעות הפעילות:  נדרשת עבודה בשעות הבוקר ואחה"צ.

 

לשכות רווחה- מחלקות לשירותים חברתיים

 

מיועד לסטודנטים בוגר - שנה ב' / ג'  /  השלמות ראשונה/שנייה

 

מחלקות הרווחה הנן לב ליבה של העבודה הסוציאלית. כבסיס לכל התנסות מקצועית בהמשך מהווה המחלקה לשירותים חברתיים פתח להכרות עם מהות העבודה הסוציאלית  על מרכיביה השונים, רמות אינטנסיביות שונות, קשת רחבה של סוגי בעיות ורכישת מגוון דרכי התערבות. תחום הרווחה מאפשר למידה של עבודת מיקרו ומקרו, תפיסת תפקיד העובד הסוציאלי כמקדם שינוי בתחום הפרטני, המשפחתי והחברתי. 

שעות הפעילות בהכשרה: באחד מימי ההכשרה תידרש עבודה בשעות אחה"צ

1. לשכת רווחה תלפיות

              מנהלת: גב' אורנה ליסאי, lsorna@jerusale.muni.il                                 

              כתובת: דרך חברון 144

              טלפון:   6713390                     

            מדריכה:   טליה פוזן

2. לשכת רווחה – תלפ"ז  (ארמון הנציב)

               מנהלת:  פנינה מנס

               כתובת: רחוב דב גרונר 2

               טלפון: 6710292,   6718042

             מדריכה:   שרית חזן-אברמסון 

3. לשכת רווחה – גילה   

               מנהלת: טרם נקבע                                

               כתובת: רחוב צביה ויצחק ( בנין אפ-טאון )

               טלפון:     072-2466304                  

            מדריכה:   נעמה דגן

4. לשכת רווחה – דרום    

              מנהלת:  ניבה שפל ,   ראש צוות:  מרסלה פיינרט                                

              כתובת: רחוב חזקיהו המלך 36

              טלפון:    5456365                    

            מדריכה:   מוריה אוחיון

5. לשכת רווחה – עיר גנים   

        מנהלת:  רונית פנחסי                                

        כתובת: רחוב האביבית 7

               טלפון:     5456486                

     מדריכה:   מאיה שינדלר    משרד  5456472

6. לשכת רווחה -  מבשרת

               מנהלת הלשכה – ורדה בן חורין

               כתובת:     הבוסתנים 10 מבשרת ציון        

               טלפון: 02-5349781

            מדריכה:   שרית חזן-אברמסון

7. לשכת רווחה – מודיעין  לא סופי!

               מנהל:  יעקב אלמוג

               כתובת: עיריית מודיעין-אגף הרווחה,  רחוב תלתן 1

               טלפון: 073-2326444

             מדריך:   אבי מרדכי

 

מקלט לנשים מוכות "אישה לאישה"

 

מיועד לסטודנטים – בוגר - שנה ג' / השלמות למוסמך – שנה שנייה

מנהלת: מירי בן שלום

כתובת: חסויה

טלפון: 026717581

מדריכה: איריס יהושע

מקלט ״אישה לאישה״ הוא אחד מארבעה עשר מקלטים הפזורים ברחבי הארץ.

הוא מיועד להעניק  לנשים וילדיהן הגנה מפני אלימות (בדרך כלל מצד בן הזוג/האב או מצד בני משפחה אחרים) וטיפול.

הנשים וילדיהן מופנים למקלט ע״י מחלקות לשירותים חברתיים, בתי חולים, תחנות משטרה ומרכזים למניעת אלימות.

השהות במקלט  אורכת כשישה חודשים בממוצע, ולאחריה הנשים שוכרות דירה  בקהילה או עוברות לדירת מעבר בה הן ממשיכות להיות מלוות ע״י צוות המקלט .מיעוטן בוחרות לחזור לבן הזוג.

במהלך השהות במקלט  , המספק לנשים את כל צרכיהם הפיזיים הן וילדיהן מטופלות פרטנית וקבוצתית, ומלוות ע״י עורכת דין המייצגת אותן משפטית לצורך תביעת מזונות, משמורת וגט.

למרות שהסיבה המידית להגעה למקלט היא תמיד אלימות (פיזית, מילולית, נפשית או כלכלית) רוב הנשים פגועות עוד מהתקופה שקדמה לקשר עם בן הזוג האלים. רובן גדלו במשפחות שלא הצליחו לספק להן סביבת התפתחות תקינה, רובן סובלות מדמוי עצמי נמוך שהוחמר במהלך החיים לצד בן זוג אלים.

תחומי ההתערבות אותה יחוו הסטודנטיות במקלט הם – התערבות בעת משבר; אלימות המשפחה; תפיסה מערכתית – משפחתית; הבניית זהות ועבודה על דימוי ותפיסה עצמית; הדרכה הורית; התערבות עם ילדים;

הסטודנטיות משתלבות בעבודת המקלט כחלק מצוות המקלט. - מטפלות בנשים ובילדים באופן פרטני; משתלבות בהנחיית הקבוצות השונות; בפרויקטים אחרים; בין השאר מלוות אחת לשבוע את "ארוחת הערב" כדרך להתנסות טיפולית משפחתית; משתתפות  בישיבות הצוות המתקיימות כל יום ראשון בין השעות 12.

המקלט הוא מסגרת טיפולית  בה האווירה היא בלתי פורמלית ומחייבת את הצוות והסטודנטיות להתערבות מקצועית בתוך חיי קהילת המקלט, מעבר למפגש הפרטני "בחדר הטיפול". יש צורך לגלות גמישות לגבי שעות הנוכחות במקלט, ולהיות עם נכונות לשיחות טלפוניות (קצרות ומעטות כמובן) גם בימים בהם אינן עובדות במקלט. מעבר לכך ישמרו שעות העבודה ותהיה התייחסות לתקופות המבחנים וכו'. 

 

מרכז סיוע לנפגעות אלימות מינית

 

מיועד לסטודנטים – בוגר - שנה ג' / השלמות למוסמך – שנה שנייה

מנהלת: גב' יעל בלה אבני                                                                               

כתובת: מרכז העיר (כתובת חסויה)                                                                                    

טלפון: 6232451

אימייל:  jrccorit@netvision.net.il

אתר:   http://jrcc.1202.org.il/template/default.asp?siteId=7

מדריכה: שירה לרר

תוכנית ההכשרה מיועדת לסטודנטיות בעלות מודעות גבוהה בנושאים הקשורים לאלימות נגד נשים ומניעתה. הסטודנטיות תהיינה שותפות לעשייה חשובה, אך לא פשוטה. הן תעבורנה קורס מטעם המרכז שיתקיים בחודשים יולי עד ספטמבר בהיקף של ערב בשבוע ונוסף ימי שישי אחת לשבועיים. 

הקורס מהווה תנאי כקבלה להכשרה בשירות.

הסטודנטיות תשתלבנה  בשירותים ובפעילות המגוונת של המרכז :

 • עבודה ישירה - פרטנית
 • משמרות קו הסיוע: הסיוע בקו החירום של המרכז הוא לב הפעילות של מרכז הסיוע. המרכז מסתמך על נכונות כל המתנדבות והסטודנטיות להיות מחויבות למשמרת הקבועה שלהן. הפונות והפונים מסתמכים על הקו החירום כמקום מפלט, תמיכה ועידוד. 
 • יום פנוי לליוויים ופגישות חירום: כל סטודנטית תקבע יום קבוע שבו היא תהיה פנויה לליווים לבתי חולים, למשטרה ולבתי משפט או לפגישות חד-פעמיות עם פונות. הרכזות יסתמכו על השעות הללו ואם ניתן, יכוונו את הדברים הללו לימים ספציפיים. לא תמיד יהיו פגישות או ליוויים, ובמקרים אלה ניתן יהיה לעבוד על פרויקטים או יתלוו לאינטייקים לקבוצות תמיכה. 
 • פורומים, אספות כלליות ופעילויות המרכז: כחלק מההשתייכות לעמותה, מצופה מכל מי שנמצא במרכז, לשותפות פעילה בפורומים, אספות כלליות ואירועים נוספים (דוגמת ירידים וימי עיון). 
 • במהלך ההכשרה יוזמנו הסטודנטיות למספר ישיבות צוות, אך לא לכולן. 
 • ההכשרה מלווה  בקבוצת תמיכה אחת לשבועיים ובקריאת מאמרים מוסדרת אחת לחודש. 

 

החזר נסיעות:  במהלך השנה יקבלו הסטודנטיות החזרי נסיעות בסך ½ חופשי חודשי מדי חודש בגין קבלות (כרטיסי אוטובוס או כרטיסי חופשי חודשי) שיוגשו למנהלת המרכז אחת לחודש.

שעות הפעילות בהכשרה:  רגילות

 

מרכז קשר (תחנה לטיפול ויעוץ בחיי משפחה ונישואין - שט"י)

 

מיועד לסטודנטים – בוגר - שנה ג' / השלמות למוסמך – שנה שנייה

הסטודנטים ישתלבו בעבודה בתחום התערבות עם משפחות שעברו סכסוכי גירושין, ובמיוחד בטיפול בהשלכות הבעיות הזוגיות על טובת הילדים. 

עיקר ההתערבות ב"מרכז קשר" -  משפחות להן הסדרי ראיה של ילדים במרכז "קשר" – ליווי, פיקוח והדרכה הורית.

אפשרי - ליווי ושיתוף עם פקיד סעד בכתבי חוות דעת – תסקיר לבית המשפט.

שעות הפעילות בהכשרה: באחד מימי ההכשרה,  העבודה בשעות אחה"צ הינה חובה.

אחד הימים יום ב' אחר הצהרים  

תינתן עדיפות : לסטודנטים המוכנים לעבוד פעמיים בשבוע בשעות אחה"צ.   

תחנות:

שט"י מערב 

  מנהלת: גב' תמי בן יעקב

  כתובת: רחוב גבעת בית הכרם 3

   טלפון: 5400713

מדריכה: רותי בן אברהם        משרד  5326132

שט"י צפון – לא בטוח

מנהלת: גב' מירב שטובר

אימייל:       bkzahala@jerusalem.muni.il

כתובת: רחוב אריסטובולוס 1   רחוב שמעוני 17     טלפון:  5456965

מדריכה:   שלומית גרובר

 

מרכז רחל לקידום הילד

 

מיועד לסטודנטים – בוגר - שנה ג' / השלמות למוסמך – שנה שנייה

מנהלת: גב' עירית פטאל     iritfatal@gmail.com

כתובת: רחוב דהומי 7, קריית מנחם, במתנ"ס.

טלפון: 02-6446819

מדריכה: גב' רותי רגולנט-לוי         טל: 0508557801 

מרכז רחל לקידום הילד הוא מרכז אמבולטורי לטיפול בילדים עם עיכוב התפתחותי שהוקם לפני 12 שנה ע"י  משפחתה של רחל קראון ז"ל שנפטרה ממחלת הסרטן. 

השירותים המוצעים במרכז הם:

 ריפוי בעיסוק לילדים עם עיכוב מוטורי

 קלינאות תקשורת לילדים עם עיכוב שפתי

 הוראה מתקנת לילדים עם ליקויי למידה וקשיי למידה

 שרות של עבודה סוציאלית להורים ולילד

המרכז פועל בגישה משפחתית מתוך תפישה שלא נתן לתמוך בתהליך התפתחותו של ילד ללא חשיבה הורית ומשפחתית.  הסטודנטים ישתלבו בעבודת המרכז כחלק משרות העבודה הסוציאלית ויתמקדו בתחום ההורות והעבודה המשפחתית הכוללת .

הערה:  מרכז רחל מקיים מדי שנה קבוצת הורים ילדים בתכנון ובהפעלת הסטודנטים (הפרויקט).

הקבוצה מתקיימת  בד"כ במאי -יוני. 

שימו לב!  יש לקחת בחשבון מראש כי הקבוצה תתקיים בימי ג' או ה' ולא בימי ההכשרה הרגילים.

 

מרכזי הורים ילדים

 

תכנית ייחודית להתערבות במשפחות עם  תפקוד משפחתי לקוי מאוד. המשפחות מופנות לטיפול ע"י ועדות החלטה, לתוכנית בת שנה [ובמקרים מיוחדים לשנתיים]. לכל משפחה נבנית "תוכנית התערבות ייחודית כוללת ומורכבת" והיא המופעלת במשולב ע"י אנשי מקצוע מתחומי טיפול שונים, ומלווה במעקב ובהערכה. 

סטודנטים ישתלבו כחלק מהמערך הכולל של אנשי מקצוע ויקבלו לטיפולם בעיקר ילדים והתערבות שבועית עם משפחה. פרטים ומשפחות. וכן ישתלבו בפעולות קבוצתיות ואחרות במרכז. 

חשיבות מיוחדת לעבודה בין צוותית.

מרכז הורים ילדים  מזרח ]אוכלוסייה ערבית]

מיועד לסטודנטים – בוגר - שנה ג' / השלמות למוסמך – שנה שנייה

מנהלת: גב' עולה סעדי-עואודה

אימייל:       Ola3ol3ol@hotmail.com

כתובת: בית חנינה

טלפון:  6569265-7  פקס:  6569267

מדריכה: עולה סעדי-עואודה

שעות הפעילות בהכשרה:  בעיקר אחר הצהרים – ערב. עומס עבודה מיוחד בימי ראשון. 

מרכז הורים ילדי "טליה" [לא בטוח]

שנה ב' ,  ג' 

מנהלת: רונית שרון

כתובת: דרך חברון 144

טלפון:  6729802

מדריכה:  תמר שיין - רכבי

 

משרד הביטחון – אגף משפחות והנצחה

 

מיועד לסטודנטים – בוגר - שנה ג' / השלמות למוסמך – שנה שנייה

מנהלת: עדי בנימיני-ברונשטיין

כתובת:  רחוב ביתר 4

טלפון:  5657231

מדריכה:  טרם נקבע 

אגף משפחות והנצחה במשרד הביטחון הינו גוף ממלכתי המבטא כבוד, הוקרה ומחויבות לנופלי מערכות ישראל ובני משפחותיהם. השירות ניתן מתוקף חוק ומתייחס לשלושה היבטים מרכזיים: הנצחת החלל, טיפול רגשי וסיוע כלכלי.  

מטרת השירות לתמוך ולסייע למשפחות בהתמודדות עם האובדן והשלכותיו על החיים האישיים, המשפחתיים והחברתיים ולתרום לחזרתם לחיים של משמעות ותקווה לצד אסונם.

הסטודנטים ישתלבו בצוות המקצועי של המחלקה ויקבלו לטיפולם אנשים המתמודדים עם נושא השכול ,במגוון גילים ומצב משפחתי; ישתלבו בצוות המחלקה; וייקחו חלק בפרויקטים. 

מוקד הלמידה הינו עבודה בתחום השכול תוך התייחסות לתהליכי שכול ומתודות התערבות רלוונטיות. 

הערה – חלק מהמפגשים יתקיימו בבית הלקוחות.

 

תוכנית "אתגר" במסגרת מחלקת רווחה דרום

 

מיועד לבוגר - שנה ג' / השלמות למוסמך שנה שנייה

מנהלת: ניבה שפט

ראש צוות: מרסלה פינרט

כתובת: חזקיהו המלך 36

טלפון: 057-7769983

מנהלת אתגר: גב' רות מורלי

כתובת: "יד רחל"  רחוב רשב"ג  30 

טלפון: 6788625

מדריכה : דבי צוקר

עבודה עם משפחות וילדים בגיל הרך, דרך תוכנית "אתגר" - טיפוח והעשרה לגיל הרך.  עבודה על הורות ושיפור קשר תוך משפחתי. כל מפגש מחולק לשני חלקים. בחלק האחד יעבדו הסטודנטים במפגש של הורים – ילדים, בחלק השני יתקיים המפגש עם ההורים בלבד להתערבות בתחום ההורי, הפרטני, הזוגי או המשפחתי. 

מיקום ושעות הפעילות בהכשרה:  העבודה נעשית בבית הפונים, תוך קיום קשר מקצועי עם המחלקה לשירותים חברתיים (לשכת דרום).  העבודה בעיקר בשעות אחה"צ והערב.

 

תוכנית "יוזמת וייצמן" - התערבות עם ילדים ומשפחותיהם

 

מיועד לסטודנטים – בוגר - שנה ג' / השלמות למוסמך – שנה שנייה

מנהלת : מיכל אטינגר, מנהלת מטעם "אשלים"  הג'וינט

רכזת: טל קדם

רכזת מחליפה: טלי וייסמן

כתובת: בת ים [אין עדיין כתובת קבועה]

טלפון: 0526463840 (מחליפה)

מדריכה: אסנת כ"ץ  טלפון: 0528589454

 

"יוזמת וייצמן" הוא פרי יוזמתה ותרומתה של גב' ג'יין וייצמן מתורמות הג'ויינט הגדולות. התוכנית פועלת 8 שנים. ומטרתה ללוות את המשתתפים בה  מגיל הגן ועד סיום לימודיהם התיכוניים.

מטרת התוכנית -  לקדם ילדים ממשפחות מוחלשות, תוך השקעה רבה במגוון תחומים, ולהביאם למצב השוואתי עם בני שכבות חזקות בחברה. ההתערבות מלווה את הילד מגיל הגן עד סיום בית הספר התיכון. בתוכנית משתתפים , בחלוקה שוויונית, בני משפחות מיוצאי אתיופיה, עולים חדשים מארצות שונות (בעיקר סוריה) וילידי הארץ. 

מצב נוכחי של התוכנית - בתוכנית משתתפים 180 ילדים, הלומדים היום בחטיבות הביניים בבת ים (כיתות ז-ט). מאז היותם בגיל הגן קיבלו הילדים השקעה ותמיכה רבה - סיוע לימודי, סיוע רגשי, מעני העשרתי-יצירתי, טיפולי שיניים, מענים משפחתיים ועוד.

תפקיד העובד הסוציאלי מתמקד בעבודה עם המשפחות, ניהול והשתלבות במערך הטיפולי בנערים/ות הכולל טיפול פרטני וקבוצתי תוך התמקדות בקבוצות הורה – ילד. .   

שעות עבודה- בשעות הצהרים/ אחר-הצהרים וערב אחד לליווי קבוצה 

התלמידים מפוזרים במספר בתי ספר בבת ים והסטודנטים ישתלבו במקומות אלה. 

 

תחנה לבריאות הנפש של מרכז רפואי הרצוג – ילדים ומשפחות

 

מיועד לסטודנטים – בוגר - שנה ג' / השלמות למוסמך – שנה שנייה

תחנה לבריאות הנפש של מרכז רפואי הרצוג – ילדים ומשפחות  

מנהל: דר' אייזנברג

כתובת: שמעון החכם 9, צומת בר אילן

טלפון:  02-5374505

מדריכה: עטרת רונן   

המרפאה לבריאות הנפש צפון ירושלים ,שייכת לבית החולים הרצוג ופועלת בהסכם עם משרד הבריאות. המרפאה כוללת מרפאת מבוגרים, מרפאת ילדים ומרפאה גריאטרית. הסטודנטים יעשו הכשרתם במרפאת ילדים נמצאת תחת ניהול ד"ר ז'אק אייזנברג,  התערבות עם משפחות ויחידים, בהקשר משפחתי. יהיו מעורבים בצוות רב תחומי הכולל:  עובדים סוציאליים, פסיכיאטרים, פסיכולוגים, ביבלת-ותרפיסטים, מתמחים בפסיכולוגיה וסטודנטים ממקצועות הטיפול.

במסגרת העבודה במרפאה, הסטודנטים יקבלו טיפולים פרטניים בילדים/מתבגרים, הדרכות הורים וטיפולים משפחתיים. כמו כן, נדרש מהסטודנטים להנחות קבוצה טיפולית יחד עם איש צוות כפרויקט אישי. 

העבודה במרפאה דורשת ראש גדול, רגישות טיפולית, יכולת ורצון לקרוא חומר קליני (באנגלית ובעברית), וסקרנות אינטלקטואלית. 

סוג ושעות הפעילות בהכשרה:  

 הטיפולים עצמם מתרחשים בשעות היום, ובעיקר בשעות אחה"צ וערב מוקדם. 

הגמישות בשעות הטיפול נדרשת בשל אילוצי חדרים ומערכת. 

 בכדי להעמיק את ההדרכה על הטיפולים, יעודדו הסטודנטים לצלם את טיפוליהם כמו גם תינתן אפשרות להדרכה חיה

 השתתפות בישיבות צוות חובה ומתקיימות בימי חמישי

 הטיפולים וההדרכות יהיו באוריינטציה של טיפול משפחתי, עם שילוב של טיפול במשחק עם ילדים והדרכות הורים

הערה: עדיפות לסטודנטים היכולים להתחיל עבודתם בספטמבר ולסיים בסוף יולי.

             עדיפות לסטודנטים היכולים להשתתף בישיבות צוות בימי חמישי בשעות הבוקר.

 

מרכז למידה לרווחת הילד ע"ש אושורוב

 

רכזת מרכז הלמידה:

גברת רונית בן גיגי

טלפון בבית: 02-5362153

טלפון נייד:   050-8296488

אימייל:  ronit1103@gmail.com

 

The Shepard Osherow Field Training Center for Child and Family Welfare

 

תיאור המרכז

מרכז הלמידה ע"ש אושרוב תוכנית שמטרתה לתת לסטודנט בעבודה סוציאלית הזדמנות לפתח מיומנויות הקשורות לעבודה בתחום רווחת הילד: טיפול בילדים בכל הגילאים ובהורים בקהילה, הבנת תהליך קבלת החלטה בנושא השמת ילדים, טיפול בילדים במסגרות חוץ ביתיות, והכרות עם אלטרנטיבות טיפוליות בקהילה.

התלמיד בתכנית אושרוב לומד:

1.   עבודה פרטנית עם ילדים ונוער כולל טיפול במשחק, סיפור ציור וכו'.

2.   טכניקות שונות להתערבות טיפולית עם הורים ומשפחות.

3.   הפעלת פרויקט קבוצתי/קהילתי במסגרת מקום ההכשרה.

4.   קשר עם שירותים רלוונטיים בקהילה.

הערות:  

 • שעות העבודה גמישות וכוללות שעות בוקר ושעות אחה"צ אם כי, ברוב מקומות ההכשרה  העבודה בשעות אחר הצהריים
 • תיאום שעות העבודה יעשה בתוך המסגרת עם המדריך
 • בחלק מהמסגרות יש נסיעות מחוץ לעיר

1.   עבודה פרטנית עם ילדים ונוער כולל טיפול במשחק, סיפור ציור וכו'.

2.   טכניקות שונות להתערבות טיפולית עם הורים ומשפחות.

3.   הפעלת פרויקט קבוצתי/קהילתי במסגרת מקום ההכשרה.

4.   קשר עם שירותים רלוונטיים בקהילה.

סדנא

הסדנא תתקיים אחת לחודש בימי רביעי בבוקר.

הסדנא תכלול שילוב של הוראה עיונית והתנסות.  בסדנאות יכללו גם הרצאות של מרצים אורחים מומחים בתחום הטיפול בילדים ומשפחותיהם.

חלק מהסדנאות תתקיימנה במקומות ההכשרה השונים וחלקן תתקיימנה באוניברסיטה העברית.  במהלך הסדנא - בסמסטר ב' ,יציגו הסטודנטים נושא מעבודתם בשדה.

ההשתתפות חובה.

קריאה מומלצת:

 אוקלנדר ו.(1993), אשנב לנפש, שיח יצירתי עם ילדים, הוצאת נורד.

פרוני א. (2002), המשחק, מבט מפסיכואנליזה וממקום אחר, ידיעות אחרונות.

(בפרט הפרק של ליאורה לוריא)

קורסים צמודים למרכז הלמידה:  הסטודנטים ישובצו אוטומטית לאחר השיבוץ.

סמל 03576  " ילדים בסיכון " – מורת הקורס: ד"ר תמר סורקיס

 

אור שלום-"בתים טיפוליים"- אומנה טיפולית

 

מנכ"ל:   לאה גולן

מנהלת התוכנית:  אפרת לוי-שביט

כתובת:   הכרמל 24 , מבשרת ציון

טלפון: 02-5340394  ,    פקס: 02-5340395

עדיפות לשנה ג'

מדריכה:   רחלי אביכזר

מסגרת ה"בתים הטיפוליים" הינה מסגרת אשר ערוכה לקלוט ילדים המגיעים מרקע קשה מאוד ואשר חוו בחייהם טראומות, שקשורות לאי מסוגלותם של הוריהם הביולוגים לטפל בהם ולהעניק להם צרכים בסיסיים להתפתחות תקינה הן ברמה הרגשית והן ברמה הפיזית. מטרת הסידור בבתי האומנה שלנו מוגדרת לטווח הארוך ובראשה עבודה אינטנסיבית סביב הטראומות המאפיינות את ילדותו המוקדמת של הילד, על מנת לסייע לו להפוך בעתיד אדם בוגר אשר יכול להתמודד עם דרישות החברה ולנהל חיים תקינים ונורמטיביים בה, עד כמה שניתן.

את התהליך הנ"ל אנו מנסים ליישם על ידי מערך טיפולי מקיף הכולל תחומים רבים כמו: עבודה סוציאלית, פסיכולוגיה ופסיכיאטריה. 

פרופיל הילדים:

 • גילאי הילדים המופנים-  3-11
 • גורם מפנה – לשכת המוצא של הילד.
 • מקום ימצאם של הילדים המופנים – מרכזי חירום, בתי מעבר, פנימיות, בתי הורים
 • זמן הטיפול במסגרת – עד גיל 18  ילד ונוער מעל 21 בשיקום ופיגור

הילדים שגדלים בבתי האומנה שלנו, זקוקים לטיפול צמוד ומסגרת קטנה.  מדובר בילדים שלאורך חייהם עברו התעללויות קשות מסוגים שונים: פיזית, רגשית, מינית, הזנחה ועזובה. ילדים אלו על פי הערכות של אנשי הטיפול (לשכה או מסגרת אחרת בה הילד שוהה), לרוב אינם יכולים לשוב ולגדול בבית הוריהם וזקוקים למסגרת לטווח ארוך אשר תספק את כל צרכיהם הפיזיים והרגשיים. לכל הילדים שמגיעים לתוכנית "הבתים הטיפוליים" יש רקע פסיכיאטרי או שהגורמים המטפלים בהם חושבים כי יש סיכוי רב שיזדקקו לכך בעתיד. עיקר הטיפול שלנו בילדים אלו מבוסס על הקשר שהם יוצרים עם משפחות האומנה בהן הם גדלים ולכן מדובר בילדים שלמרות הפגיעות הקשות בהם חשוב כי יכולים ליצור קשר עם דמויות מטפלות חיוביות וקבועות.

מיקום ושעות פעילויות ההכשרה: ההכשרה מתקיימת בעיקר בשעות הצהרים המוקדמות ואחה"צ , ההכשרה דורשת גמישות בשעות וכן מוכנות לניידות בעיר ובפריפריה של ירושלים

ישיבות צוות: מתקיימות בימי שלישי בין השעות 8:00-10:00 וההשתתפות חובה

פעילויות נוספות:  העמותה מזמינה את הסטודנטים/ות להשתתף בסמינר על טיפול –פסיכותרפיה לילדים המתקיים בימי שני בין השעות 10:30-12:00 כחלק מהזדמנות ללמוד על תחום מאתגר זה ולהיות שייכים לקהילה מקצועית. 

החזרי נסיעות: העמותה מתחייבת לתת החזרי נסיעות על פעילות הנעשית במסגרת ההכשרה, עם מסירת כרטיסיה או חודשי חופשי - ע"י הסטודנט , מידיי חודש למזכירות העמותה.

 

בית הילד - גילה

 

מנהל: מר מרדכי אסרף

כתובת: רחוב השיש 9 גילה ירושלים

טלפון: 02-6766677

  מדריכה: עתליה בן מנחם

בית הילד הינו מסגרת פנימיתית  דתית , (נדרש לבוש הולם) לילדים בגילאי 5-15 המספקת מענה לצרכים רגשיים, חינוכיים ופיזיים של ילדים אשר מגיעים מרקע קשה של סיכון והזנחה. המקום בנוי במודל של משפחתונים, חלקם במתכונת של פנימייה מלאה וחלקם כמסגרת אקסטרנית. הסטודנט מלווה באופן קבוע קבוצה אחת של 12 ילדים ובנוסף מקבל ילדים להתערבות מקבוצות אחרות.

ההכשרה כוללת טיפול דינמי ארוך טווח בילדים והוריהם באופן פרטני או דיאדי (ילד והורה) הנעשה, לרוב, באמצעות משחק שבעזרתו מבטא הילד את עולמו הפנימי. כן מתקיימת עבודה מערכתית בכל תחומי החיים של הילד. הסטודנטים משתתפים בישיבת צוות טיפולי הכולל עובדים סוציאליים ופסיכולוגים וכן בישיבת הצוות המטפל בקבוצת הילדים אותה מלווה הסטודנט. הסטודנט יקבל 4-6 התערבויות ובהן טיפול פרטני, הדרכת הורים וליווי לקשר הורה-ילד. בנוסף הסטודנטים יידרשו לבצע פרויקט. לרוב מדובר בהפעלת קבוצה ארוכת טווח.

שעות פעילות ההכשרה: ההכשרה דורשת פניות בשעות אחר הצהריים, לפחות יומיים בשבוע.

ישיבות צוות: הסטודנט מחויב להשתתף בישיבת צוות שבועית המתקיימת בימי שלישי בבוקר. 

 

בית הספר אגרון

 

מנהלת: ענת לביא

כתובת: זנגוויל 29 - קריית היובל- ירושלים

טלפון: 02-6411444

פקס: 02-6439048

מדריכה:  שפרה ויינברגר

בית הספר היסודי אגרון ממוקם בשכונת קריית יובל ונוסד בשנת 1954. כיום מונה ביה"ס 17 כתות ,גן-ו ובסה"כ 500 תלמידים ותלמידות. אוכלוסיית ביה"ס היא בעלת מאפיינים הטרוגניים.

יחודו של ביה"ס הוא בתחום האומנויות: נגינה, מוסיקה, מחול, תיאטרון,  ואומנות.

יום הלימודים בביה"ס מסתיים כל יום בשעה שתים וחצי, ומוארך ע"י תכנית העשרה הכוללת חוגים מגוונים .

ביה"ס הוא בעל גישה מטפחת ומעודדת את התלמידים  וככזה קימות בו מספר תכניות לווי וחיזוק של התלמידים בתחום הלימודי ובתחום הרגשי. נזכיר כאן רק את התכניות בתחום הרגשי שבהן יהיה לסטודנטים חלק כצופים  או משתתפים.

תכנית מל"א  [מרחב לימודי אחר]

המרחב פועל בתוך ביה"ס ומורכב מצוות של עו"ס המנהלת את המרכז, ממורים מקצועיים וממתנדבים . הצוות פועל בגישה מערכתית כחלק  מביה"ס ובהסתכלות רב- ממדית הקושרת בין הצרכים הרגשיים , הלימודיים, המשפחתיים והחברתיים של הילדים. הצוות עוזר לילדים להרגיש שייכים ורצויים בביה"ס ולהתמודד עם קשיים רגשיים המונעים מהם למצות את יכולתם  כתלמידים.

מרכז יחד

מרכז יחד היא תכנית חדשה שנפתחה השנה בביה"ס. המרכז מעניק טפול ,הדרכה ותמיכה לתלמידים מביה"ס ולמשפחותיהם. מרכז יחד הוא מודל המשלב תגבור לימודי ומערך טיפולי ייחודי בתוך ביה"ס במסגרת המרכז פועלת בשעות אחה"צ תכנית  להורים וילדים הכוללת טפולים והדרכות להורים, עבודה טיפולית עם משפחות ,טפולים פרטניים לילדים, טפולים משותפים להורים  ועבודה קבוצתית.

פעילות בתוכנית ההכשרה: הסטודנטים משתלבים בביה"ס כאחת מתכניות הלווי והחיזוק של התלמידים בתחום הרגשי. הסטודנטים עובדים עם ילדים ומשפחותים לאורך  שנת הלימודים באופן פרטני ויוצרים קשר עם משפחותיהם, הצוות החינוכי בביה"ס, ושירותים נוספים בקהלה במידת הצורך. הטיפול בילדים נעשה באמצעות משחק וניתן דגש על שיטת טפול זו. בנוסף,  מקיימים הסטודנטים פרויקט בתחום העבודה הקבוצתית.

 שעות פעילויות ההכשרה: העבודה בעיקר בשעות הבוקר, אבל יתכן שההשתלבות במרכז יחד תדרוש גם שעות עבודה אחרות 

 

המרכז לגיל הרך ברמלה (כולל מרכז הורות וטף)

 


מנהלת: אסתי קילברג

כתובת: רחוב א.ס. לוי 13, רמלה

טלפון: 9201526/7- 08  ,    פקס: 925398908-

מדריכה:  דפנה לובל-לדרר

המרכז לגיל הרך ברמלה מספק לילדים מגיל לידה עד גיל 9 והוריהם שירותים של איתור, אבחון וטיפול בעיכוב התפתחותי, קשיים בתחום השפה והתקשורת וקשיים רגשיים חברתיים, כולל ילדים בסיכון. ניתנים אבחונים וטיפולים בתחום של ריפוי בעיסוק, ריפוי בדיבור, פיזיותרפיה, טיפול נפשי-רגשי על ידי פסיכולוגים ועו"סים, מטפלים באמנות ובתנועה. במרכז פועלות תכניות העשרה, איתור ומניעה שונות, כגון מרכז הורות וטף, ועוד.

אחת התכניות בתוך המרכז לגיל הרך היא מרכז הורות וטף: המרכז פועל בשיתוף עם הרווחה ומיועד למשפחות עם ילדים עד גיל 6 בעלי בעיות רגשיות ו/או התנהגותיות (חלקם סובלים מהזנחה/התעללות), כשברקע קיימים קשיים בתפקוד ההורי. המשפחות מופנות דרך לשכת הרווחה, לאחר שעברו וועדת החלטה ונבנתה תכנית טיפול.

המרכז מציע שירות טיפולי רב מקצועי לילדים בסיכון ולהוריהם לפי צרכי המשפחה במגוון שיטות התערבות. מטרות המרכז הן: צמצום מצבי סיכון של ילדים, שיפור רווחת הילדים בתחום הרגשי, החברתי, הלימודי והפיסי, שיקום יחסים בין הורים לילדים, שיפור תפקוד הורי בכל הקשור לטיפול בילד ולהתייחסות אליו, איתור וטיפול מוקדם של בעיות התפתחות, סיוע בשמירת שלמות המשפחה בקהילה (מניעת סידור חוץ ביתי).

התפיסה של צוות המרכז היא קבלת המשפחות באווירה ביתית, נעימה, מקבלת ותומכת. לכל משפחה מגובשת תכנית טיפול לפי צרכיה, תוך שימוש במגוון שיטות התערבות וצוות רב מקצועי המורכב ממטפלים שונים. המרכז פועל בשעות שונות בהתאמה לצרכי הילדים וההורים. בגיבוש התוכנית הטיפולית שותפים ההורים וכל אנשי המקצוע המעורבים הרלוונטיים. המרכז מאמין ביכולת ההורים לשפר את מצבם באמצעות קבלה בלתי מותנה, פתיחות וכבוד.

הדרכה הורית וטיפול רגשי בילדים ניתן באמצעות: טיפול פרטני, טיפול משפחתיטיפול דיאדיקבוצות להורים וילדיםמשחקיה בהנחיה.

הטיפולים ניתנים על ידי מגוון המטפלים במרכז: עו"ס, פארה-רפואי, מטפלים- פסיכודרמה וטיפול באומנות, פסיכולוגית, אחות, ואם בית.

העקרונות המנחים במרכז לגיל הרך הם: התאמה לצרכים ולתרבויות שונות, התערבות מוקדמת, מעורבות הורים, ראיה מערכתית, עבודה רב מקצועית והעצמה קהילתית.

הסטודנטים ישולבו בשני מרכזים, סטודנט בכל מרכז.

שעות פעילות ההכשרה:  ההכשרה כוללת עבודה אחרי הצהרים פעמיים בשבוע

השתתפות בישיבות צוות: ההשתתפות חובה והן מתקיימות כדלקמן:

מרכז גיל רך - בימי שלישי בין השעות 12.00-13.15

מרכז הורים וטף -  בימי שני בין השעות 11.30-13.00

 

העוגן הקהילתי – באר שבע – מועדון מתבגרים

 

מנהלת עירית ענבר

כתובת: משה דיין 1 באר שב

טלפון: 08-6868600  , פקס: 08-6868608

מדריך:   ירון לוי

העוגן הקהילתי מיועד לילדים ונוער בגילאי 12 עד 18 מבאר שבע והדרום. הוא תוכנן מראשיתו לפי מודל טיפולי-שיקומי ייחודי וגמיש, הפועל בתיאום מלא עם השירותים הקהילתיים ועם בתי הספר כדי לספק מגוון של שירותים טיפוליים ושיקומיים, הן במסגרת פנימיתית והן במסגרות יום.

מסגרת חינוכית- טיפולית משלימה, הפועלת לאחר שעות הלימודים. במועדון מופעלות שתי קבוצות גיל שונות (כיתות ז'-ח' וכיתות ט'-יב) בהן מקבלים בני הנוער טיפול אישי וקבוצתי לשיפור קשריהם החברתיים והמשפחתיים, העשרה וסיוע לימודי, חוגים ועוד. בנוסף נהנים הנערים מארוחה חמה במקום. בכל קבוצה נמצאים 15 נערים ונערות.

אוכלוסיית היעד:

נערים/ות בני 11-18 המאופיינים  בקשיים התנהגותיים רגשיים ומשפחתיים

הפעילות במועדון:

המועדון פועל 5 פעמים בשבוע בין השעות 12:30-18:45 במבנה קבוע ע"י צוות רב מקצועי.

לכל ילד נתפרת "חליפה ייחודית"- תוכנית  אישית על פי צרכיו. התוכנית מתייחסת לצד הרגשי של הנער/ה, הלימודי, החברתי, והמשפחתי. כמו כן נעשה ניסיון לזהות יכולות וכוחות ייחודיים אצל הנער/ה ופיתוחם. במועדון מתקיימת פעילות לימודית קבועה על מנת לעזור לנערים בתחום זה לצורך כך מועסק מורה מקצועי על מנת לאתר ולבנות תוכנית לימודית עבור כל נער/ה, כמו כן צוות המועדון עומד בקשר רציף עם ביה"ס. התוכנית האישית שנבנתה עבור כל נער/ה והמכילה את הפן החינוכי, הטיפולי והלימודי נבדקת פעמיים בשנה ומותאמת לצרכיו הייחודיים של הנער/ה על פי הערכת הגורמים המטפלים במועדון, בשותפות עם הנער הוריו ועו"ס הקהילה.

במועדון נערכת פעילות קבוצתית מובנת בעלת גוון טיפולי על מנת להתמודד עם הקשיים החברתיים של בני נוער, ודפוסי ההתמודדות החברתית של הנערים, וכן על מנת להעלות נושאים הרלוונטיים לגיל זה, כגון התבגרות, מיניות, קשר עם הורים, שאלות של גבולות, עצמאות, לחץ קבוצתי ועוד. עו"ס המועדון עובד/ת עם הורי הנערים בצורה פרטנית/קבוצתית לשיפור קשר הורה ילד וכישורי הורות.

שנת ההכשרה תכלול: טיפול פרטני ב-4 עד5 נערים ונערות לצד עבודה כוללנית, כמו כן  ביצוע פרויקט שנתי (אפשרות להקמת קבוצה בעלת אופי פסיכו-חינוכית בנושאים שונים).
שעות פעילות ההכשרה: ההכשרה מתקיימת בשעות הצהרים ואחה"צ

השתתפות בישיבות צוות: הישיבות מתקיימות בימי ראשון וההשתתפות חובה!

 

לשכת הרווחה אבו-גוש

 

מנהל לשכת רווחה – גבר מוהנד

כתובת: רחוב הפול 1  מרכז הכפר.

 ת.ד 40042 מבשרת ציון מיקוד 90805

 טלפון: 02-5702328  ,    פקס: 02-5702328

 מדריך:  קדח יאסין

לשכת הרווחה באבו גוש נוסדה בינואר 94, שנה לאחר קום המועצה המקומית. המחלקה אחראית על הטיפול בכל העניינים הסוציאליים ביישוב ועל הפעלת מס' פרויקטים לקידום רווחתה של האוכלוסייה הנזקקת ביישוב. המחלקה ממוקמת פיזית מחוץ לבניין המועצה, במרכז הכפר.

לשכת הרווחה מספקת מענים לכלל האוכלוסייה בישוב, הפניות ללשכת הרווחה מגוונות וכוללות שורה ארוכה של בעיות, חוסר הכנסה, חולי במשפחה, בעיות בתפקוד הורים, בעיות התנהגות אצל ילדים וכד'.

ההכשרה המעשית מתקיימת בלשכת הרווחה ומתמקדת בתחום הילדים, הפגישות עם הילדים וההורים מתקיימות גם בלשכה וגם בבתי הספר הקרובים ללשכה . ההכשרה מתמקדת בלימוד תחום הטיפול בילדים במישור הפרטני והתערבויות במישור המשפחתי, הלשכה מזמינה את הסטודנטים להתנסויות לימודיות בתחום הרחב של הטיפול בילדים .

בהכשרה הסטודנט מקבל  4-5 תיקים (משפחות), יוצר קשר עם הילד ועם הוריו, נפגש עם הילד אחת לשבוע ועם ההורים אחת לחודש, הסטודנט לומד טכניקות אינטגרטיביות לעבודה עם ילדים, מקבל חומר לימודי רלוונטי לבעיות שהן מוקד התערבותו, הסטודנטים מתנסים בעבודה עם ילדים בגלאים שונים, הילדים שמופנים לטיפול הם לרוב ילדים דחויים, כעוסים או עצובים על רקע בעיות משפחתיות של חולי נפשי של אחד ההורים, גירושין, בעיות בתפקוד הורים, עוני וכד'.  

ההכשרה כוללת השתתפות בישיבות צוות, וועדות תכנון טיפול במידת הצורך, שיתוף פעולה עם היועצות והפסיכולוג בבתי הספר, קשר עקבי עם העו"ס של המשפחה.

ההכשרה בלשכה מחייבת את הסטודנט לגלות רמת מחויבות גבוהה, התנסויות בביקורי בית, תצפיות לימודיות במענים המגוונים הקיימים בישוב לילדים במצוקה ובסיכון, וקריאת ספרות מקצועית עדכנית בתחום. 

 החזרי נסיעות: הלשכה מתחייבת לתת החזרי נסיעות על פעילות הנעשית במסגרת ההכשרה.

 

מועדונית טיפולית -יד רחל

 

מנהלים: מר אהרון רונן,  מר עודד ברמה  

כתובת: רחוב רשב"ג 30 - ירושלים  

טלפון:  6791756

מדריכה : יעל נוימן

מרכז יד רחל ממוקם בשכונת הקטמונים מפעיל מועדוניות טיפוליות בדרום ירושלים ובגוש עציון.          

מטרת המועדונית הינה טיפול בילדים בסיכון בגילאים 5 - 10, הסובלים מקשיי למידה, הפרעות התנהגותיות, קשיים חברתיים וסביבתיים.  לכל ילד נבנית תוכנית ייחודית הכוללת - פעילות העשרה, חברתית, הוראה מתקנת  וטיפול רגשי. 

מרכז יד רחל דוגל בעקרונות של מקצועיות, הוליסטיות, מערכתיות ופרטניות המתבצעים בתוך סביבה איכותית.

כל סטודנט מקבל ילדים לטיפול פרטני טיפול הדורש קשר עם ההורים, צוות המועדונית וקשר עם המחלקה הסוציאלית.  ישנה גם חובה להפעלת פרויקט.

 

מעונות רב תכליתיים – ויצ"ו

 

מעון רב תכליתי הינו שרות חינוכי וטיפולי בקהילה שנועד לענות על צורכיהם של ילדים ופעוטות  בסיכון בגיל הרך ושל הוריהם. הוא בנוי על תשתית מעון יום רגיל, ובכך משמר את תפקידי החינוך והטיפוח של מעון יום לפעוטות, אך מרחיב את תפקידיו בעזרת  התערבויות טיפוליות לפעוטות ולהוריהם. מטרת התערבויות אלה היא למנוע ולצמצם מצבי סיכון של ילדים על ידי שיפור מערכת היחסים בין ההורים לילדיהם ושיקום התפקיד ההורי.

בעבודת המעון מדגישים את הקשר בין ההורה לפעוט ומכירים בחשיבות המכרעת של קשר זה להתפתחות רגשית, חברתית, פיזית וקוגניטיבית של הפעוט. בנוסף  המעון הרב תכליתי מציב את הגישה האקולוגית כבסיס להתערבות טיפולית עם הפעוטות והוריהם. על פי גישה זו מתקיים קשר קבוע עם המערכת המשפחתית, חינוכית , וקהילתית (עו"ס) לפני שמחליטים על תכנית התערבות מסוימת.

במעון צוות רב מקצועי הכולל מנהלת מתחום מקצועי, עובדת סוציאלית וכן מטפלים מתחומים שונים (אומנות, מוסיקה, דרמה וכד').

ההכשרה מתמקדת  בלימוד מצבי סיכון בגיל הרך, עבודה במצבי טראומה, התקשרויות לא בטוחות וטיפול דיאדי בגיל הרך.  הסטודנטים יקבלו לטיפול 4- 5 יחידות התערבות (הורה, ילד, הורה וילד). בנוסף יפעילו פרויקט במעון.

ישיבות צוות: בימי ראשון 11:33-13:00

1.       מעון קריית  היובל

מנהלת – שני משה

כתובת – רח' ברזיל 30

טלפון –6422323,    פקס – 6433097

מדריכה :  טל מדינה-שגיא ,    מייל: talm@wizo.org

ישיבות צוות: בימי ראשון או שני

2.      מעון קנאי הגליל

מנהלת – נטע בן סעדון

כתובת – רח' קנאי הגליל 27

טלפון – 6790798,  פקס – 6794767

מדריכה :    טובה מקובקי,   מייל: makovky@netvision.net.il

 

מרכז הורים וילדים - פעוטות- מעלה אדומים

 

מנהלת המרכז: הגב' רונית בן גיגי.

כתובת: כיכר יהלום, מעלה אדומים.

טלפון:5421421      פקס: 5418828

מדריכה:  אפרת פרל

פעוטות גילאי 0-5

 

מרכז הורים וילדים בית שמש

מרכז הורים וילדים מעלה אדומים

 

מנהלת: רונית בן גיגי

כתובת: כיכר יהלום , מעלה אדומים

טלפון: 5421421

מדריכה:  רחל פרש-כהן

מסגרת טיפולית כוללנית למתבגרים המופעלת על ידי אגף הרווחה העירוני, מיועדת לבני נוער  בגילאי 12-15 והוריהם.

המרכז מיועד לבני נוער עם קשיים רגשיים ובמצבי קונפליקט עם הוריהם  במרכז- טיפולים פרטניים, קבוצתיים והדרכה הורית.

העבודה בצוות רב מקצועי הכולל עובדים סוציאליים, פסיכולוג, ומטפלים בהבעה ויצירה.

הסטודנטים יתנסו בטיפול בבני נוער, הדרכת הורים והנחיית קבוצה.

ישיבות צוות: מתקיימות בימי רביעי בין השעות 11:00- 12:30  והשתתפות חובה

שעות פעילות ההכשרה: ההכשרה מתקיימת בעיקר בשעות הבוקר, ומיעוטה בשעות אחה"צ 

 

מרכז הורים ומתבגרים - מעלה אדומים

 

מנהלת: רונית בן גיגי

כתובת: כיכר יהלום , מעלה אדומים

טלפון: 5421421

מדריכה:  רחל פרש-כהן

מסגרת טיפולית כוללנית למתבגרים המופעלת על ידי אגף הרווחה העירוני, מיועדת לבני נוער  בגילאי 12-15 והוריהם.

המרכז מיועד לבני נוער עם קשיים רגשיים ובמצבי קונפליקט עם הוריהם  במרכז- טיפולים פרטניים, קבוצתיים והדרכה הורית.

העבודה בצוות רב מקצועי הכולל עובדים סוציאליים, פסיכולוג, ומטפלים בהבעה ויצירה.

הסטודנטים יתנסו בטיפול בבני נוער, הדרכת הורים והנחיית קבוצה.

ישיבות צוות: מתקיימות בימי רביעי בין השעות 11:00- 12:30  והשתתפות חובה

שעות פעילות ההכשרה: ההכשרה מתקיימת בעיקר בשעות הבוקר, ומיעוטה בשעות אחה"צ 

 

מרכז שוסטרמן (שנה ג')

 

מנהל: אופיר מוראד

כתובת: רחוב דרך בית לחם 69 ירושלים

טלפון:  6712030

מדריכה:   גב' תמר אטיה,  מייל: tamar_66@012/.net.il , נייד:  053-5307009

מרכז שוסטרמן הינו מרכז טיפולי לילדים ממשפחות במשבר והוריהם. במרכז פועלות שתי יחידות: יחידה אינטרנטית ויחידה ייעוצית-טיפולית.

ביחידה האינטרנטית שוהים עד 16 ילדים בסביבות גילאי 5-12 לתקופה של מספר חודשים. ילדים אילו הוצאו ממשמורת הוריהם בצו בית משפט עקב מצבי סכנה וסיכון מידיים – פיזיים, רגשיים והתפתחותיים. השהות במרכז מאפשרת בראש ובראשונה מתן הגנה ראשונית והפוגה מן המשבר האקוטי. במהלך השהות במרכז מתבצע תהליך אבחון אינטנסיבי של הילד ומשפחתו וניתנות המלצות להמשך טיפול.

ביחידה הייעוצית-טיפולית מטופלים ילדים והוריהם אשר מתמודדים עם רמות שונות של סיכון ו/או משבר במשפחה (תהליך גירושין, חשיפה של פגיעה מינית וכו'). למשפחות אילו מוצע טיפול פסיכו תרפויטי ארוך טווח לילד (בין שנה לשנתיים) והדרכת הורים או טיפול במתכונת אחרת – דיאדי, זוגי או משפחתי.

ההכשרה במקום כוללת טיפול בחדר משחק לילדים בשתי היחידות וכן השתתפות בפרויקט של קבוצת הורים המיועד להורים הסובלים מקשיים בוויסות כעסים.

מיקום הפעילות:  עבודת ההכשרה כוללת נסיעות.

דרישות מיוחדות:  הסטודנטים ידרשו לעבוד בקיץ יום בשבוע תמורת תשלום. (להכנת ילדים  שבטיפולם ליציאה מהמסגרת)

שעות פעילות ההכשרה: ההכשרה כוללת עבודה בשעות אחר הצהריים והערב (במהלך הסדנה).

ישיבות צוות: הסטודנט מחויב להשתתף בישיבת צוות שבועית המתקיימת בימי חמישי בין השעות 13:00 – 15:00

סדנת החמלה מתקיימת בימי רביעי  בין החודשים דצמבר – מאי בין השעות 19:00-22:00.

עדיפות תינתן למי שבאפשרותו/ה להמשיך את הטיפולים בחודשים יולי – אוגוסט

 

שרות למשפחות אומנה "סאמט"

 

מנהלת השרות: אורית עמיאל

כתובת: תלפיות – רחוב מעשה חושב 4

טלפון: 5631350-  02,    פקס: 02-5665373

מדריכות:    גב' ניבה אמנט  , גב' רותי סופר, גב'  ג'יידא נאסר רבאח.

מכון סאמיט הוקם ב 1973 ומאז ועד היום עוסק בקידום ושיקום צעירים נפגעי נפש, עם מסגרות טיפול ייחודיות ופורצות דרך. בנוסף מפעיל המכון מרכז טיפול והדרכה עבור הורים למתבגרים. מזה כעשור שרות האומנה של מכון סאמיט, מסייע למאות ילדים ונוער בסיכון מאזור ירושלים והדרום אשר הוצאו מחזקת הוריהם לאחר שעברו התעללויות קשות והזנחה.

שרות האומנה מפעיל קלטי חירום ומאתר ומכשיר משפחות אומנה שיעניקו בית חם לילדים.

ההכשרה המעשית הינה בשירות האומנה  ומתקיימת בעיקר ע"י ביקורי בית אצל משפחות האומנה יחד עם  עבודה מערכתית עם המסגרות המעורבות בחיי הילד כגון : לשכת הרווחה, בית

הספר, הורים ביולוגים, מטפלים וכו'..

ההכשרה מתמקדת בלימוד תחום הטיפול בילדים בסיכון שהוצאו מביתם , הדרכת הורים והיכרות עם עולם האומנה: השמת ילדים , בדיקת משפחות אומנה והכשרתם לאומנה, הקשר עם  ההורים הביולוגים , בניית תכנית טיפולית המתאימה לילד, השתתפות בוועדות החלטה, ועבודה קבוצתית.

ההכשרה תכלול הנחיית אומנה וטיפול ישיר  באמצעות  משחק באזור ירושלים . בנוסף לאפשרות של  פיקוח וליווי של ביקורים בין ילדי האומנה ומשפחותיהם הביולוגיות במרכז קשר של מכון סאמיט.
שעות פעילות ההכשרה: ההכשרה מתקיימת בשעות הצהרים המוקדמות ואחר הצהריים

השתתפות בישיבות צוות: הישיבות מתקיימות בימי רביעי אחת לשבועיים בין השעות 8:30-12:00
והשתתפות הסטודנט בישיבות הצוות הינה חובה, כמו-כן, קריאה מקצועית בתחום.
פעילויות נוספות: העמותה מזמינה את הסטודנטים/ות להשתתף בפעילויות אשר מתקיימות למשפחות  כגון ימי עיון , ערבי אוריינטציה ,  קבוצות או ימי כיף כחלק מהזדמנות ללמוד על תחום מאתגר זה .

 החזרי נסיעות: העמותה מתחייבת לתת החזרי נסיעות על פעילות הנעשית במסגרת ההכשרה, עם מסירת כרטיסיה או חודשי חופשי - ע"י הסטודנט , מידיי חודש למזכירות העמותה.      

דרישות מיוחדות: ההכשרה דורשת גמישות בשעות וכן מוכנות לניידות בעיר.

 

לשכת הרווחה אבו-גוש  ( במידה ויהיו סטודנטים )

מנהל לשכת רווחה – גבר מוהנד

 כתובת: רחוב הפול 1  מרכז הכפר.

 ת.ד 40042 מבשרת ציון מיקוד 90805

 טלפון: 02-5702328  ,    פקס: 02-5702328

 מדריך:  קדח יאסין

לשכת הרווחה באבו גוש נוסדה בינואר 94, שנה לאחר קום המועצה המקומית. המחלקה אחראית על הטיפול בכל העניינים הסוציאליים ביישוב ועל הפעלת מס' פרויקטים לקידום רווחתה של האוכלוסייה הנזקקת ביישוב. המחלקה ממוקמת פיזית מחוץ לבניין המועצה, במרכז הכפר.

לשכת הרווחה מספקת מענים לכלל האוכלוסייה בישוב, הפניות ללשכת הרווחה מגוונות וכוללות שורה ארוכה של בעיות, חוסר הכנסה, חולי במשפחה, בעיות בתפקוד הורים, בעיות התנהגות אצל ילדים וכד'.

ההכשרה המעשית מתקיימת בלשכת הרווחה ומתמקדת בתחום הילדים, הפגישות עם הילדים וההורים מתקיימות גם בלשכה וגם בבתי הספר הקרובים ללשכה . ההכשרה מתמקדת בלימוד תחום הטיפול בילדים במישור הפרטני והתערבויות במישור המשפחתי, הלשכה מזמינה את הסטודנטים להתנסויות לימודיות בתחום הרחב של הטיפול בילדים .

בהכשרה הסטודנט מקבל  4-5 תיקים (משפחות), יוצר קשר עם הילד ועם הוריו, נפגש עם הילד אחת לשבוע ועם ההורים אחת לחודש, הסטודנט לומד טכניקות אינטגרטיביות לעבודה עם ילדים, מקבל חומר לימודי רלוונטי לבעיות שהן מוקד התערבותו, הסטודנטים מתנסים בעבודה עם ילדים בגלאים שונים, הילדים שמופנים לטיפול הם לרוב ילדים דחויים, כעוסים או עצובים על רקע בעיות משפחתיות של חולי נפשי של אחד ההורים, גירושין, בעיות בתפקוד הורים, עוני וכד'.  

ההכשרה כוללת השתתפות בישיבות צוות, וועדות תכנון טיפול במידת הצורך, שיתוף פעולה עם היועצות והפסיכולוג בבתי הספר, קשר עקבי עם העו"ס של המשפחה.

ההכשרה בלשכה מחייבת את הסטודנט לגלות רמת מחויבות גבוהה, התנסויות בביקורי בית, תצפיות לימודיות במענים המגוונים הקיימים בישוב לילדים במצוקה ובסיכון, וקריאת ספרות מקצועית עדכנית בתחום. 

 החזרי נסיעות: הלשכה מתחייבת לתת החזרי נסיעות על פעילות הנעשית במסגרת ההכשרה.

 

מרכז למידה רב תחומי: תקון ,התמכרויות ושרותים ייחודיים

 

רכז מרכז הלמידה:                             

מר עמי קרצ'מר                                   

טלפון:  בית: 5337314, נייד 054-9299616

אימייל:   amietty@walla.com

תיאור המרכז

המחויבות החברתית והמקצועית בארץ לאוכלוסיות במצוקה הביאה להתפתחות מודלים שונים של שיקום, טיפול ולחקיקה בתחומים שונים, אשר מעניקים לעובדים סוציאליים תפקיד ייחודי ומרכזי באבחון, טיפול והגנה במצבי סיכון, עבריינות והתמכרויות

המרכז מאפשר הכשרה על מנת לפתח רגישות מקצועית ושיקול דעת, שיאפשר עשייה שקומית וטיפולית, ובשעת הצורך הפעלת חוקים כחלק ממרכיבי התערבות מקצועית, על בסיס ערכי המקצוע והאתיקה של העבודה הסוציאלית.

אוכלוסיית היעד

המרכז מאגד בתוכו סוכנויות העוסקות באוכלוסיות מגוונות, ומאפשר התנסות בעבודה טיפולית שקומית, בני נוער ומבוגרים, בני משפחה מכורים ולא מכורים, עבריינים ו"נורמטיביים", ומגוון של אוכלוסיות מודרות.

הסטודנטים ישולבו בצוותים ובשירותים העוסקים בהתערבות מקצועית טיפולית, מתן יעוץ, ולעיתים התערבות הקשורה  בהפעלת סמכות וחוקים כגון: פקודת שירותי המבחן, חוק הנוער שפיטה ענישה ודרכי טיפול, חוק הנוער טיפול והשגחה, חוק חסרי ישע, חוקים הקשורים לאלימות במשפחה, חוקי אפוטרופסות ועוד. 

באשר לאוכלוסייה הספציפית של מתמכרים - ההתמכרות לחומרים פסיכו-אקטיביים היא בעיה תוך-אישית, בין-אישית, משפחתית וחברתית כשכל הגורמים הללו נמצאים בהשפעת-גומלין עזה זה עם זה. לכן, העבודה הסוציאלית בתחום דורשת מיומנויות-התערבות שונות ומשולבות, שיקומיות וחקיקתיות, שאליהן יחשפו הסטודנטים במהלך ההכשרה.

סדנא

במסגרת המרכז הלימודי תתקיים סדנה המבוססת על הרצאות, הצגות מקרה ועל סיורים במסגרות שונות הרלוונטיות לתחום, כולל יחידות עירוניות, מרכזי יום, קהילות טיפוליות. מטרת הסדנה היא להכיר ארגונים ולהעשיר את הסטודנטים תוך ברור המשמעויות הספציפיות של גישות תיאורטיות ושיטות טיפול שונות.

הסדנה מהווה חלק משעות ההכשרה. הנוכחות בסדנא היא חובה.

הערה: בכל מקום הכשרה יש לקחת בחשבון שיתכן ויידרש ערב / אחה"צ אחד בשבוע (לשם הפעלת קבוצה למשל או אירועים חד פעמיים וכו'). 

 

"אנוש" ירושלים

 

מנהל: מר עמי קרצ'מר

כתובת: שלום יהודה 29, תלפיות

טלפון: 02-672473; 02-6726589

מדריכה: גב' אסנת שצקי-ספיבק.

'אנוש' - העמותה הישראלית לבריאות הנפש, נוסדה בשנת 1978 ע"י קבוצת משפחות, מתנדבים ואנשי מקצוע. העמותה שמה לה למטרה לקדם את נושא בריאות הנפש של הפרט והמשפחה ולשקם את המתמודדים עם בעיות נפשיות בקהילה.

בעמותת "אנוש" מופעלים שירותי שיקום בכל תחומי החיים, בתהליך שמטרתו צמצום הקשיים הנובעים מהתמודדות עם משברים נפשיים ושיפור היכולת התפקודית, כדי להגיע לרמה אופטימאלית של תפקוד עצמאי בקהילה, הכרה עצמית והחלמה.

בסניף ניתנים שרותי דיור מוגן, מועדונים חברתיים, מרכז ענת לאומנויות, פרויקט דו-שיח והשלמת השכלה. הסטודנטים יעשו הכשרתם ב"דיור המוגן" (לווי ותמיכה באנשים החיים בדירות בקהילה), ובמועדונים החברתיים.

 

החטיבה לקידום נוער וצעירים

 

תוכן הקישור:  

מנהל: צחי גולן

כתובת: רחוב אדלר 8 י-ם ,                  טלפון: 6246954

החטיבה משתייכת לאגף לחברה ולנוער בעיריית ירושלים. עוסקת: באיתור מניעה וטיפול בבני נוער וצעירים בעלי קשיים פסיכו-סוציאליים בגילאי 14-26, רובם בני שכבות מצוקה. הנערים/ות מאופיינים בקשיי הסתגלות ותפקוד על רקע פסיכו-סוציאלי ו/או נמצאים בסיכון להחרפת הקשיים בתחומים כמו: ניתוק ממסגרות נורמטיביות (משפחה, עבודה, לימודים, צבא), הידרדרות לחברה שולית ו/או להתנהגות עבריינית, הסתבכות בפלילים, שימוש בסמים וקשיי הסתגלות לצבא. רובם חוו הזנחה רגשית, חלקם נחשפו להתעללות פיזית ו/או מינית. מאופיינים בקשיים תוך - נפשיים ( בטחון עצמי, דימוי עצמי ו/או דימוי גוף נמוכים, שאלות סביב זהותם ) בקשיים בין-אישיים ובתפקוד כמצוין לעיל  + קושי בדחיית סיפוקים, התנהגות אימפולסיבית, קשיים בהתמדה ובקבלת מרות.

העבודה הטיפולית מתבצעת בצוות רב-מקצועי העובד בגישה מערכתית, בשיטות: "דלת פתוחה" – שמשמעה נגישות מיריבת של אוכלוסיית היעד אל העובד המטפל ו- reaching-out – "יישוג" תוך עבודה עם האוכלוסייה בסביבתה הטבעית, במקום ובעיתוי הנבחרים על פי מצבו וצרכיו של הקליינט.

מטרת ההתערבות: איתור, מניעה וטיפול בקשיים של הנמנים על אוכלוסיית היעד, במגמה: להפחית מצוקה, לגייס ולהעשיר כוחות ולשפר את איכות התפקוד הבין-אישי, התוך-אישי ואת כישורי ההשתלבות במערכות חברתיות, תעסוקתיות ולימודיות. 

הסטודנטים – שנה ב' או-ג' ישובצו, במסגרת צוותים בחטיבה, בעבודת שטח בשכונות מצוקה 

ההכשרה ב- צוות צפון ירושלים :

רכזת:  גברת צופיה סיאני-מלאכי        טלפון: 02-6246954

 

מדריכים:   דורית בן-לולו     טלפון:  050-3121786

אוכלוסיית יעד:  בני נוער בגילאי 13-21 המתגוררים בשכונות צפון ירושלים: נווה יעקב, פסגת זאב, רמות ונביאים.

מאפיינים: כמתואר לעיל באוכלוסיית היעד של החטיבה. הגורמים המפנים את בני הנוער לטיפולם של עובדי הצוות: בתי ספר  - יועצות ומחנכים. לשכות לשירותים חברתיים. איתור על-ידי עובדי הצוות במהלך עבודתם בשכונות. פניות עצמוניות של בני הנוער או ההורים או בשיטת "חבר מביא חבר".

ישיבות צוות:  בימי רביעי בין השעות 09:00 – 13:00 אחת לשבועיים.

 

הכשרה בצוות סמים – מרכז העיר

מדריך: דני ברוקס     טלפון: 054-4517751

 

לדעת-לבחור נכון (לשעבר ש.י.ל.ה - שרות יעוץ למניעת הריון)

 

מנהלת: גברת אלכסנדרה פולסקי ברגר
כתובת: רחוב אבן ישראל  5
טלפון: 02-6248412,   אימייל:  ladaat@ladaat.org.il     אתר: www.ladaat.org.il

מדריך: מר ינון שרים-דניאל

  אימייל:   yinon333@gmail.com  

טלפון בבית: 02-5825103 (בשעות הבוקר המוקדמות) נייד :  053-3328299

לדעת-לבחור נכון הינה עמותה שקיימת מ- 1976 ונותנת יעוץ, הסברה ותמיכה בנושאים הקשורים ליחסים בין המינים, התנהגות מינית בריאה ולא מסכנת, נטילת אחריות דרך שימוש  באמצעי מניעה והתמודדות עם הריון לא מתוכנן. האוכלוסייה הפונה לשרות מגוונת וברובה צעירה. העבודה מתמקדת הן במישור המניעתי  דרך מפגש עם בני נוער וצעירים בסדנאות לחינוך מיני והן בהתמודדות פרטנית עם סוגיות כגון: הריון לא מתוכנן, שימוש באמצעי מניעה, ב- "גלולת היום שאחרי" ועוד.

מטרות הארגון:

1) הרחבת מידע וידע תוך העצמה של בני הנוער, על מנת לסייע להם לקיים בחירה מודעת של התנהגות מינית שקולה, אחראית ובריאה.

2) העלאת המודעות לגבי אמצעי מניעה שונים.

3) הפחתת מספר ההריונות הלא מתוכננים ושכיחות מחלות מין בקרב האוכלוסייה.

4) סיוע לנשים/נערות הנמצאות בהריון לא מתוכנן, מתן תמיכה נפשית וליווי.

לפיכך, סטודנט/ית שבוחר/ת בהכשרה זו חייב/ת להאמין בזכות לבחור בהפסקת הריון כפתרון, ולהרגיש נוח לדון בנושאי מין ומיניות.

הסטודנטים יעברו תחילה הכשרה אינטנסיבית ואחר כך יעסקו בייעוץ, התערבות במשבר, טיפול לטווח קצר, במידת האפשר טיפול לטווח ארוך,  ליווי לשירותים ולבתי חולים, תכנון סדנאות והנחיית קבוצות בעיקר של בני נוער. מרכז הייעוץ בלדעת-לבחור נכון פתוח בימים:

ראשון, שלישי, רביעי וחמישי בין השעות 17:00 עד 20:00.

הסדנאות בבתי הספר נערכות בימים א' ו-ד' בעיקר בשעות הבוקר.

ישיבות צוות מצומצמת - תתקיים אחת לשבועיים בשעות הצהריים המוקדמות.

ישיבות צוות מורחבת - תתקיים אחת לחודש בשעות הערב . בין השעות 19:30-21:00

שעות פעילויות ההכשרה:  בשל פעילותה המגוונת של העמותה נדרשת גמישות בשעות ההכשרה, יום אחד יוקדש לייעוצים בתוך הסוכנות ביו השעות 17.00-20.00 (ההדרכות יתקיימו בזמן שלפני תורנות הייעוץ, בתיאום עם הסטודנטיות)

 היום השני יוקדש לעבודה קבוצתית ולטיפולים פרטניים בבתי ספר או בסוכנויות אחרות ויתקיים בשעות הבוקר ואחה"צ.

שיבוץ סטודנטים:    ישובצו 2-3 סטודנטים/יות שנה ב' ו-ג' או מתוכנית ההשלמה

בשיבוץ סטודנט משנה ג' :  בימי שני מרכז הייעוץ אינו פתוח ועל כן, יהיה צורך להחליף את יום  ההכשרה שנקבע ע"י האוניברסיטה ביום הכשרה אשר יתאים לסטודנט/ית ולצורכי הארגון.

הנושאים להם יחשפו הסטודנטים:  העמקת המפגש בין האישי-מקצועי-פוליטי, מפגש עם אוכלוסיות מגוונות, התנסות וליווי הדרכתי בעבודה קבוצתית בקו, טיפול בשעת משבר וקשר בטווח גילאיים13-50

 

עמותת ה.ל.ל – האגודה ל "יוצאים בשאלה"

 

 מנהל: יאיר הסס

 כתובת:

 אתר ה.ל.ל:         http://www.hillel.org.il/he/media/academic

 טלפון:  02-6235045

מדריך: ינון שרים-דניאל                        אימייל:   yinon333@gmail.com  

 טלפון בבית: 02-5825103 (בשעות הבוקר המוקדמות) או  053-3328299

      

מיועד  לסטודנטים מתואר בוגר - שנה  ב ו-ג-  או תוכנית השלמה  למוסמך                                              

העמותה מספקת כתובת לצעירים המבקשים לצאת מהעולם החרדי ולהשתלב בחברה הישראלית הדמוקרטית והפלורליסטית. מדובר בצעירים הנמצאים במעבר בין זהויות ובגינו מתמודדים בשאלות של הגדרה וההשתייכות.

הסטודנטים מוזמנים לאתגר של שותפות עם שרות הנמצא בראשית דרכו בקליטת סטודנטים(שנה שנייה)

ובתהליכי  העמקה של המערך הפסיכוסוציאלי. 

הסטודנטים יתבקשו להשתלב המפגשים הטיפולים הפרטניים ,התערבות קבוצתית וכן אינטקים לפונים המעוניינים להשתלב בארגון.

 יומלץ על השתתפות בקורס מתנדבים של העמותה לצורך הכרות מעמיקה והשתלבות בסוכנות.

מטרות הארגון:

 • תמיכה בצעירים מעל גיל 18  שהחליטו לצאת בשאלה במעגלים שונים: דיור חירום, הכוונה ומימון לימודים, הכוונה לצבא, ליווי אישי מידי מתנדבים, תמיכה רגשית על ידי סטודנטים, יצירת הזדמנויות למפגשים חברתיים.
 • יצירת מערך תומך למי שהחליטו לצאת בשאלה במעבר הרגיש בין העולמות.

שעות פעילויות ההכשרה:  מרבית העבודה הטיפולית תתבצע בשעות אחר הצהריים והערב

הטיפולים הפרטניים יקבעו על ידי הסטודנטים מול המטופלים.

העבודה הקבוצתית לאורך כל שנת ההכשרה תתקיים באחד מימי ההכשרה, בין השעות 19.00-22.00 (קבוצת רכבת)

מערך פסיכו סוציאלי - אחת לשבועיים תתקיים ישיבת צוות בימי ראשון בין השעות 13.00-15.00 

נושאים אליהם יחשפו הסטודנטים:

1. נרטיבים של שלילת זהות קודמת ויצירת זהות חדשה או ביטוי  של זהויות מוסתרות מהעבר.

2. פרוק והרכבה של מעגלי זהות (אישי, משפחתי וקהילתי)

3. מוטיב המוות הרגשי בסיפור האישי

4. תחפושות ומסכות-"האני האמתי" – "האני הכוזב"

5. ברור המרחב שבין בחירה לבין הפעלת מנגנון הבא להתמודד עם קשיים רגשיים.

6. ההיבט החקיקתי-האם היוצאים מוכרים כציבור שיש לתקצב אותו.

7. סיבות ליציאה בשאלה ומאפייני מגדר.

8. העמקת המפגש שבין: האישי- מקצועי-פוליטי

9. התנסות וליווי הדרכתי בעבודה קבוצתית בקו

עמותת ה.ל.ל – האגודה ל "יוצאים בשאלה" סניף תל אביב

ישנה אופציה לביצוע ההכשרה בסניף תל אביב של הארגון. העבודה תהיה דומה מאוד לזו המתוארת בסניף ירושלים. ההכשרה מיועדת לשנה ב' השלמות ובמקרים חריגים לשנה ג' של תוכנית הבוגר.

המדריך ינון שרים-דניאל ידריך על העבודה בת"א אולם ההדרכה תתבצע בירושלים. 

 

פליטים ומבקשי מקלט בירושלים

 

מדריכה:       טלי אהרנטל- 052-5343165,    054-4657137

בעיר ירושלים חיים היום למעלה מ-1000 פליטים ומבקשי מקלט מסודן, אריתריאה ואתיופיה וביניהם משפחות עם ילדים. פליטים אלו נמלטו מרצח עם, מלחמות, ורדיפות על רקע לאומי, אתני ודתי ממדינות אשר נציבות האו"ם לפליטים מכירה באיסור לגרש חזרה לתחומן בשל המצב השורר בהן וסכנת החיים הנשקפת לחוזרים לתחומן.

מדובר באוכלוסייה מוחלשת ומודרת אשר מתמודדת עם קשיי הישרדות יום- יומיים: קשיים פסיכו סוציאליים, כלכליים, חברתיים ותרבותיים. נכון להיום אוכלוסייה זו תלויה באופן מלא במתנדבים בעיר ירושלים. הרשויות, במסגרת המנהל לשירותי קהילה, מספקות לאוכלוסייה זו שירותים ברמה בסיסית בלבד (כגון חיסונים והתערבות סוציאלית במצבי חירום). משרדי הממשלה אינם רואים את אחריותם הכוללת בטיפול באוכלוסייה זו, אלא רק  במקרי חירום – וזאת בכפוף לאמנות בינלאומיות. בכל הקשור לתחומי רווחה, אין טיפול בשגרה ואין עבודת מניעה. לפיכך, לאור ואקום חברתי זה מאז שנת 2007 פועלת בירושלים התארגנות וולונטרית של פעילים חברתיים ומתנדבים אשר מעניקים סיוע הומניטארי לאוכלוסיית מבקשי מקלט ופליטים המתגוררת בעיר. התארגנות זו פועלת בשיתוף פעולה עם ארוני הסיוע המסייעים לפליטים בישראל אך אשר אינם פועלים בעיר ירושלים.

בהיעדר מענה ממשלתי כלל הפעילות למען אוכלוסייה זו בעיר ירושלים מתבססת על התארגנות וולונטרית של מתנדבים. לפיכך אנו זקוקים לסטודנטים שיצטרפו למערך הסיוע. מטרת הפרויקט היא לשפר את איכות החיים של משפחות ויחידים אלו, אשר נושאים על גבם את הצורך להתמודד עם חוויות העבר בגינה הגיעו ארצה במקביל לקשיי ההישרדות וההתאקלמות בארץ, לסייע להם לרכוש כלים שיקלו על השתלבותם בארץ, לתמוך בהם בתהליכי ההתמודדות עם מציאות חייהם היומיומית ועם הצורך להתמודד עם הקשיים הנובעים מחיי הפליטות. 

 

שירות מבחן למבוגרים ירושלים

 

מנהל: מר אפרים שמאש

כתובת: רחוב יפו 236 ירושלים

טלפון: 02-5310400

מדריכות:    דנה לוין,  מיטל כהן, שירלי כהן, נירית ריין-שריאל

שירות המבחן למבוגרים  הנו שירות סוציאלי ממלכתי במשרד הרווחה, המעוגן בחוק הפלילי והנו חלק ממערכת אכיפת החוק.

העבודה בשירות המבחן היא מתן שירותי אבחון, פקוח טיפול ושיקום למעורבים באירוע פלילי, וכן מתן שירותי אבחון לנפגעי עבירות מין  ואלימות  מעל גיל 18.

התפיסה המקצועית המכוונת את עבודת השרות מדגישה את מקומו של הפרט בתוך ההליך המשפטי, ומטרתה מניעת עבריינות באמצעות הליך שיקומי, המותאם לרמת הסיכון, לנסיבות אישיות ולפוטנציאל השינוי של כל אחד מהמופנים.

אוכלוסיית היעד היא אנשים ונשים מעל גיל 18, אשר עברו עבירה פלילים ומופנים לשירות המבחן על-ידי מערכת אכיפת החוק; בתי המשפט, היועץ המשפטי לממשלה, הפרקליטות ולשכות  התביעה  במשטרת ישראל.

סטודנטים בשירות המבחן מתנסים בכתיבת תסקירים לבתי משפט, טיפול פרטני, קבוצתי ומערכתי.   ההתנסות בשירות המבחן כוללת גם השתתפות באוריינטציות המועברות ע"י עובדי השירות ומתייחסות להיבטים ייחודיים של העבודה בשירות המבחן.

מעבר להכשרה לעבודה סוציאלית ילמדו גם הנושאים הבאים:

• אבחון

• סוגי עבריינות

• טיפול סמכותי.

שעות פעילויות ההכשרה:  עבודה בשעות אחר-צהריים באחד מימי ההכשרה.

השירות מיועד לסטודנטים דוברי עברית ולסטודנטים דוברי ערבית.

 

שרות מבחן לנוער

 

ההכשרה מיועדת לסטודנטים שנה ג' בלבד

השרות הוא טיפולי סמכותי, מטפל בבני נוער גילאי 12-18 שנפתח נגדם הליך פלילי בחשד לבצוע עבירות. קצין המבחן מלווה את בני הנוער מרגע פתיחת התיק עד לעמידתם לדין בבימ"ש לנוער. חלק מבני הנוער נשאר לטפול בצו בית משפט בשרות מבחן.   הטפול הוא פרטני וקבוצתי כשהגישה הבסיסית קוגניטיבית התנהגותית. התנסויות הסטודנט כוללות חקירה פסיכו- סוציאלית בשיתוף הנער והוריו, כתיבת חוות דעת למשטרה, קשר עם גורמי טפול בקהילה, בניית תוכנית טיפולית לנער בהתאם לצרכיו, התערבויות לטווח זמן קצר/ארוך, וכתיבת תזכיר אודות הנער לבימ"ש.

מעבר להכשרה לעבודה סוציאלית ילמדו הנושאים:

• חקירה פסיכוסוציאלית (אינטייק).

• עבריינות בני נוער

• נוער בסיכון.

שעות פעילויות ההכשרה:  עבודה בשעות אחה"צ באחד מימי ההכשרה

מערב העיר

מנהלת: יוכי דיאמנט – קצינת מבחן לנוער – מחוזית

כתובת: רחוב כנפי נשרים 24, גבעת שאול

טלפון: 6218501

מדריכה:  הדס אלמליח

מזרח העיר  

מדריך: נביה חורי

 

מרכז למידה: שיקום ובריאות בקהילה

 

cסיוע קרן "זכר אברהם" – שקום  וקרן שטרן – פיגור)

רכזת מרכז הלמידה:                                   

גברת  סינדי שולקין

טלפון נייד  050-6260958                   

אימייל:  cindy@econologicsystems.com    

תיאור המרכז     

ההכשרה המקצועית במרכז הלמידה מתקיימת במגוון שירותים הניתנים בתחום זה.

אוכלוסיות היעד הן: משפחות המשתתפות בגני ילדים של החינוך המיוחד, בתי ספר לחינוך המיוחד, ארגונים ומסגרות בריאות, לשכות רווחה בתחום של שיקום וכו'. הארגונים ומסגרות  נותנים שירותים הן למבוגרים הן ולילדים . ברוב המסגרות העבודה נעשית בשיתוף פעולה עם צוות רב מקצועי וקשר עם גורמי חוץ.  הסטודנטים יעסקו בטיפול ישיר, יעשו ביקורי בית, ישתתפו בישיבות צוות ויהיו חלק אינטגראלי מהצוות במקום ההכשרה. הלימודים מבוססים על הדרכה אישית ועל סדנא שמתקיימת אחד לחודש.

סדנא

הסדנא מתקיימת אחת לחודש בימי רביעי בין השעות 12:00 – 16:00 (יתכן שיחולו שינויים ביום)

הסדנא תעסוק במגוון רחב של נושאים כגון: לידת ילד בעל צרכים מיוחדים, השפעת המוגבלות על הילד ומשפחתו, היכרות עם תסמונות, התמודדות עם מחלות ומוגבלויות שונות, וכו'.

בסדנא נכיר מסגרות בירושלים והסטודנטים יציגו נושאים בעבודתם בתיאום עם המדריכים.

ההשתתפות בסדנא חובה.

הערה כללית

במסגרת כלל מקומות ההכשרה במרכז, נדרשת נוכחות מלאה  של יומיים ( מספר השעות בהתאם לתוכנית של שנת הלימודים).  במספר רב של המקומות יש מחויבות  להיות גם בשעות היום וגם עשיית ביקורי בית בשעות אחר הצהריים במסגרת ובהתאם שעות ההכשרה הנדרשות.

 

בי"ס ברושים

 

מנהלת: גב'  תמר רלבג                                                                                        

כתובת: רחוב המעיין 2 - עין כרם                                                                             

טלפון: 6415741

מדריכה:    גב' אופירה  פרבר

בית הספר ברושים הינו ביה"ס יסודי לחינוך מיוחד. הוא מיועד לילדים בעלי לקויות למידה מורכבות, קשיי קשב וריכוז ,ליקויים בתחומי השפה, קשיים בהתארגנות ועצמאות וקשיים רגשיים והתנהגותיים. מטרת בית הספר היא לתת מענה לקשיי הילדים ולקדמם לקראת הסתגלות לחיים עצמאיים ושילוב בחברה. סביבת בית הספר מקנה להם בטחון ומאפשרת להם לשפר את מיומנויות היסוד הלימודיות, הרגשיות, ההתנהגותיות והחברתיות.

הסטודנטים יתמקדו בשלושה מישורים: עבודה טיפולית ישירה עם הילדים, קשר עם ההורים וקשר עם גורמים בתוך מערכת ביה"ס ובקהילה.

 

בית הספר בן יהודה

 

מנהלת :  רותי ירון

כתובת : רח' נחשון 11 אבו-טור, ירושלים              

טלפון : 02-6732611

 

מדריכה :  מיקי כהן 050-7243747  

בבית הספר לומדים תלמידים המאופיינים באיחור התפתחותי קוגניטיבי קל עד בינוני רב-בעייתי ומורכב, מהמגזר היהודי והערבי, בכיתות א' - י"א . כל כיתה מונה כ-6 תלמידים.  מרבית התלמידים מתקשים בתפקוד עצמאי במטלות היום-יום ובמיומנויות חברתיות, וביכולתם לרכוש מיומנויות יסוד. קצב הלמידה שלהם איטי, ושונה מתלמיד לתלמיד. 

צוות בית הספר כולל מחנכים, מורים מקצועיים, סייעות, צוות פרא-רפואי, רופאה, וצוות טיפולי בתחום הרגשי - פסיכולוגית, עו"ס, מטפלת במוסיקה, בבעלי חיים ובפסיכודרמה.

בית הספר רואה חשיבות רבה בקשר עם הורי התלמידים, רואה בהורים שותפים מלאים להשגת מטרותיו. 

הסטודנטים לעבודה סוציאלית בבן יהודה ישתלבו בצוות הטיפולי של בית הספר, ויעבדו עם הורי התלמידים. העבודה כוללת, ביקורי בית, מפגשים בבית הספר, וכמובן התערבות פרטנית, זוגית או משפחתית. בן יהודה הינו בית ספר אזורי ועל כן אוכלוסיית ההורים מאופיינת ברב גוניות שלה וכוללת בין השאר עולים, המגזר הערבי, דתיים וחילוניים, וכמובן כל הקשת הסוציואקונומית. 

במסגרת העבודה עם המשפחות ידרשו הסטודנטים ליצור קשרים גם עם אנשי מקצוע שונים ושירותים, בבית הספר ומחוצה לו, ולעסוק גם בתיווך, ליווי והדרכה של גורמים אלה.

מגוון זה יוצר סביבת עבודה מאתגרת, מלמדת  ומעניינת כאחד.

ההכשרה תתקיים בימים א' ו-ד', בשעות פעילות בית הספר, 8:00 – 16:00 . 

 

בית זוסמן - מרכז עירוני ללקויי שמיעה

 

מנהלת: רונית שרמן

כתובת: סמטת רובינשטיין 15, קריית יובל (כניסה מרחוב בורוכוב 5)

טלפון: 02-6431243

 

מדריכה: טלי הרן בן-נון

בית זוסמן, שייך למחלקת השיקום שבאגף הרווחה בעיריית ירושלים, מטפל באנשים חרשים וכבדי שמיעה ובני משפחותיהם תושבי ירושלים. צוות העובדות הסוציאלית מעניקות טיפול פסיכו-סוציאלי סביב סוגיות הקשורות להתמודדות עם לקות השמיעה, וכן סביב קשיים אישיים ומשפחתיים נוספים של אותם האנשים לקויי השמיעה בתחומי חייהם השונים כגון: קשיים בהורות, קשיים זוגיים, בעיות בתעסוקה, בעיות כלכליות ועוני, מיצוי זכויות, ועוד. במקום ישנן גם פעילויות חברתיות וקהילתיות לאוכלוסיית לקויי השמיעה כגון חוגים, הרצאות, קבוצות ומסיבות. כמו כן, ניתן שרות של ייעוץ קלינאיות תקשורת.

מיקום ושעות הפעילות ההכשרה: הקשר עם הפונים יכלול פגישות בבית זוסמן וכן ביקורי בית ברחבי העיר לפי הצורך. לרוב, יתקיים בשעות הבוקר (8:00 – 16:00), אך ייתכן כי ,יעלה צורך לפעילות אחה"צ. 

 

גן "תצפית" – אשכול גנים טיפוליים

 

מנהלת: סוזנה כהן-וקסלר
כתובת: רחוב דרך בית לחם 142
טלפון: 6727419 - 02
 מדריכה: אורית דיאמנט- עוזר.
גן "תצפית" הוא גן חינוך מיוחד (משרד החינוך , מנח"י ועמותת ווריאטי ירושלים) , לילדים בגילאי 3-7. אפיוני החריגות של הילדים כוללים: עיכוב ושונות התפתחותיים, עיכוב שפתי, הפרעות תקשורת וקשיים התנהגותיים/רגשיים.

בגן, שמונה כיתות והילדים משובצים בכיתות על-פי גילם ומאפייני הלקות שלהם. הצוות בגן הוא רב מקצועי וכולל: מנהלת, יועצת, מדריכה פדגוגית ,גננות לחינוך מיוחד, סייעות, בנות שרות לאומי, מרפאים פרא רפואיים (ק.תקשורת, מרפאים בעיסוק, פיזיותרפיה), מטפלים בהבעה ויצירה  (מוסיקה, תנועה, בע"ח, אומנות, ביבליותרפיה), עו"סים, פסיכולוגים, רופאה התפתחותית, מזכירה ואב בית.

הילדים בגן נכנסים לראשונה לתוך מערכת החינוך המיוחד וצומת זו היא נקודה מכריעה בהתמודדות של הילד ומשפחתו עם הלקות. היות ולא תמיד ברורה הלקות, מדובר על עבודה חינוכית טיפולית אבחנתית המבוססת על ראיות קליניות, בנוסף לאבחון הפורמאלי, לשם השמתו או שילובו בהמשך (לאחר שנה-שלוש שנים) במסגרת חינוכית מתאימה וקבועה ככל הניתן (תהליך של הוראה וטיפול דיאגנוסטי). קיים שיתוף פעולה בין כל אנשי המקצוע בגן, לצורך אבחון הלקות של הילד וקידומו בכל המישורים. הצוות בגישה טראנס מקצועית ונירו-פסיכו-אקולוגית חינוכית דידקטית מתמחה בבניית ויישום תל"א (תוכנית לימודים אישית מותאמת לפרופיל ההתפתחותי), תל"כ (תוכנית לימודים כיתתית מותאמת לפרופיל הכיתתי) ותלג"ן (תואם לתוכנית גנית רגילה).  

סטודנטים לעבודה סוציאלית יתנסו בעבודה רב מקצועית, בהכרה מעמיקה של ילדים שוני צרכים ומשפחותיהם והטיפול בהם באמצעות טיפול במשחק, הדרכת הורים, ביקורי בית וקשר עם גורמים בקהילה.

השתתפות בישיבות צוות: חובת השתתפות בישיבות הצוות

בין השעות:  11:00- 13:00

מיקום ושעות פעילות ההכשרה : נוכחות בגן בשעות הפעילות וכן, ביקורי בית בשעות אחה"צ

 

לשכת מערב - תחנת שיקום לבעלי צרכים מיוחדים

 

מנהלת: חני שרפי

כתובת: רחוב פלורנטין 6 קריית יובל

טלפון: 6416606                  

מדריכה: קרול  בן-דור

תחנת השיקום, לשכת מערב היא חלק משרותי רווחה הניתן ע"י עיריית ירושלים ומשרתת את אזור מערב העיר. התחנה מטפלת באנשים בעלי צרכים מיוחדים  מגילאי 0 ועד גיל קשיש. מדובר באנשים  עם מוגבלויות שונות כולל נכות פיזית, פיגור שכלי וכל הטיפול אשר נדרש עבורם ועבור משפחותיהם הוא כדי לעזור להם בהתמודדות עם מצבם. סנגור ותיווך בשבילם כלפי משרדי ממשלה כדי למשש את זכויותיהם במסגרות שונות כגון: חינוך, תעסוקה ודיור.

השתתפות בישיבות צוות: חובת השתתפות בישיבות צוות פעם בשבועיים בימי ראשון    

בין השעות:  11:00- 13:00

מיקום ושעות פעילות ההכשרה : בימים א' ו-ד'  בין השעות   8:00-16:00

אפשרות לבקורי בית לאחר שעות יום העבודה.

 

מכבי שרותי בריאות

 

העבודה במכבי מתמקדת בטיפול בחולה ובני משפחתו באמצעות פסיכותרפיה, טיפול תמיכתי, מיצוי זכויות וטיפול משפחתי באוריינטציה שיקומית.  העבודה מתנהלת באווירה תומכת ובשיתוף פעולה מלא עם אנשי המקצוע האחרים: רופאים, אחיות, פיזיותרפיסטים, מרפאה בעיסוק, דיאטנית.

מיקום פעילות ההכשרה: הרבה מהעבודה מתנהלת בביקורי בית

סניף מודיעין

מנהלת: גב' איריס חמו

כתובת:  רחוב תלתן 8 מודיעין   

טלפון:  08-9737655

מדריכה:  גב' עתליה שרווצשטיין

מחוז ירושלים –

בסניפים  שכונות רמות ופסגת זאב

מדריכה:  גב' שרית אלמליח

בסניף מזרח ירושלים    

מדריכה:  לינה גדעון

 

מכון להתפתחות הילד- שרותי בריאות כללית

 

מנהלת השרות: אניטה קופר

טלפון:  0506264071      

מדריכה:    ג'יל בייטמן, מיקי כהן

המכון מאבחן ומטפל בילדים בגילאי 0-9 עם רקע של בעיות התפתחות. העבודה בצוות רב מקצועי הכולל נוירולוגים, פסיכולוגים, עובדים סוציאליים, מרפאים בעיסוק, פיזיותרפיסטים וקלינאי תקשורת.
הכשרת הסטודנטים כוללת עבודה עם הילדים והוריהם בנושאים הקשורים להתמודדות הילד ומשפחתו עם הלקות של הילד, מיצוי זכויות, ליווי להשמהההתערבות כוללת הדרכת הורים וטיפול דיאדי הורה-ילד. הסטודנטים נדרשים לקשר שוטף עם אנשי המקצוע הנוספים המטפלים

בילד. 

מיקום פעילות ההכשרה:  ביקורי בית

ישיבות צוות : ההשתתפות חובה

 

מכון להתפתחות הילד—קופת חולים מאוחדת

 

מנהל המכון- ד"ר בנימין גליק,    ראש תחום ע"ס - יעל פלדמן.

טל' 02-6302222
כנפי נשרים 13, גבעת שאול

מדריכה:  ליאור עמית

 

 

מרכז הלמידה לעיוור

 

מנהל: מר משה עובד

כתובת: האוניברסיטה העברית, קמפוס הר הצופים

טלפון    02-5883284

מדריכה:  גב' יפעת נחמיה-וולקוף,  אימייל:  yifat.nehemya@gmail.com

מרכז הלמידה לעיוור מטעם עמותת על"ה והאוניברסיטה העברית, ממוקם בקמפוס הר הצופים של האוניברסיטה  ומספק שירות לכלל אוכלוסיית לקויי הראייה והעיוורים אשר לומדים במוסדות להשכלה גבוהה בארץ.

הגישה הטיפולית המנחה במרכז הנה הוליסטית בעיקרה וכוללת מענה טיפולי ארוך טווח המתמקד באופן תהליכי בהיבט הרגשי, בעיקר סביב עיבוד חווית אובדן הראייה, הסתגלות לחיים עצמאיים בקהילה, פיתוח מסוגלות אישית וחברתית ועוד. אולם לצד מענה זה הגישה הטיפולית במרכז נוגעת גם בפעילות סנגור והעצמה ברמה הקבוצתית והפרטנית אל מול גופים שונים באוניברסיטה ומחוצה לה. גופים כגון: הביטוח הלאומי, משרד החינוך, האוניברסיטה, משרד הרווחה וכיו"ב.

כמו-כן אוכלוסיית המרכז מאופיינת ברב גוניות שלה וכוללת בין השאר עולים חדשים, בני המגזר הערבי, צעירים לצד חברים מבוגרים יותר ועוד. מגוון זה יוצר סביבת עבודה מאתגרת, מלמדת  ומעניינת כאחד.

במסגרת ההכשרה המעשית הסטודנטים ישולבו גם במערך הטיפול הפרטני וגם בזה הקבוצתי מול אוכלוסיית המרכז ובכללה תלמידי מכינה וסטודנטים זאת תוך התנסות במגוון מתודות טיפוליות הכוללות בין שאר: הנחיית קבוצה טיפולית, הנחיית קבוצות משימה, טיפול פרטני ארוך טווח, שילוב בכלים יצירתיים ככלי טיפולי ועוד.

שעות הפעילות הנדרשות: המרכז פועל בימים א-ה בין השעות 8:00-22:00, השעות הנדרשות מהסטודנטים הנן גמישות ומתואמות לשעות המוגדרות ע"י מדור ההכשרה . ישיבות צוות: אחת לחודש מתקיימת ישיבת צוות במרכז, בנוכחות הסטודנטים המשתתפים בהכשרה, אשר כוללת עדכונים שוטפים ותכנים העשרתים.

החזרי נסיעות: העמותה מתחייבת לתת החזרי נסיעות חודשיים על כל פעילות הנעשית במסגרת 

 

שלווה: - שחרור למשפחה ולילד המוגבל

 

מנהלת המערך החינוכי-חנה ימין-שרקי

כתובת : רחוב דנן 6 ,שכונת הר-נוף,     טלפון: 6519555

מדריכה: רחל אדלר

שלוה הינה מסגרת המהוה מרכז טיפולי לילד ולמשפחה. התוכניות הטיפוליות  מגוונות ומתחילות בינקות ועד לבגרות. במקום ישנו צוות רב מקצועי המפעיל תוכניות טיפוליות מגוונות עבור הילדים בגילאים שונים. הסטודנטים משולבים בתוכנית אחר הצהריים התכנית המעניקה מסגרת המשך בלתי פורמאלית ליום הלימודים לילדים בגילאי 6 - 21. מטרת התוכנית היא לנצל את הזמן הפנוי ולהעצים את תהליכי השיקום האישיים של כל ילד באמצעות שיתוף פעולה מלא עם מעטפת הגורמים המטפלים. מסגרת ההכשרה היא בעיקר בשעות אחה"צ והערב וכוללת ביקורי בית או לחילופין קשר עם הצוות במערך הדיור העצמאי של הבוגרים במידת הצורך. 

 

שרותי בריאות כללית

 

מרפאת עיר גנים

מנהל השרות: אניטה קופר

טלפון:  0506264071      

מדריכה:    מיכל  דרינגר

 העבודה נעשית במסגרת של שרותי בריאות כללית במרפאות בעיר גנים שהיא מרפאה ראשונית קהילתית באופייה .ובמרפאה להתפתחות הילד בלב תלפיות  . מטפלים במבוגרים וילדים ברמות נכות שונות ובבני משפחותיהם. כרוכה בביקורי בית וגם בעבודה בשעות אחרי צהריים. ההתנסות הלימודית היא מערכתית באופייה ונעשית בשיתוף עם הצוות הרב מקצועי של המרפאות.

מרפאת חדרה

מדריכה:    רוני שדה

מכבי שרותי בריאות

העבודה במכבי מתמקדת בטיפול בחולה ובני משפחתו באמצעות פסיכותרפיה, טיפול תמיכתי, מיצוי זכויות וטיפול משפחתי באוריינטציה שיקומית.  העבודה מתנהלת באווירה תומכת ובשיתוף פעולה מלא עם אנשי המקצוע האחרים: רופאים, אחיות, פיזיותרפיסטים, מרפאה בעיסוק, דיאטנית.

מיקום פעילות ההכשרה: הרבה מהעבודה מתנהלת בביקורי בית

סניף מודיעין

מנהלת: גב' איריס חמו

כתובת:  רחוב תלתן 8 מודיעין   

טלפון:  08-9737655

מדריכה:  גב' עתליה שרווצשטיין

מחוז ירושלים –  בסניפים  שכונות רמות ופסגת זאב

מדריכה:  גב' שרית אלמליח

בסניף מזרח ירושלים   

מדריכה:  לינה גדעון

מעון שיקומי "פתחיה" – בית שמש   במידה יהיה ביקוש

מנהלת: גב' רבקה אינברג

טלפון :  02-9991968

כתובת: רחוב חיים הלוי 17 הקריה החרדית בית שמש

מדריכה:    תמר גולדמן טלפון 052-4471554

מעון "פתחיה" הוא מעון שיקומי  בפיקוח משרד הרווחה. המעון מיועד לילדים מגיל חצי שנה עד שלוש ויש להם איחור התפתחותי חמור באחד או יותר מתחומי ההתפתחות. המעון הוא רב נכותי

הילדים נמצאים על רצף של  לוקים בפיגור קשה ועד תקינים קוגניטיבית, ו -לוקים בנכות מוטורית קשה ועד התפתחות מוטורית נורמטיבית.

הילדים מקבלים במעון את כל סוגי הטיפולים הפרא רפואיים להם הם זכאים. המעון משרת את בית שמש וסביבתה. האוכלוסייה מגוונת ביותר. המעון הוא בניהול חרדי, אך הוא נותן מענה לילדים מכל המגזרים.

הערה חשובה: נדרש  לבוש "צנוע"  מכול הסטודנטים הלומדים במקום הכשרה

לשכת מערב - תחנת שיקום לבעלי צרכים מיוחדים     

מנהלת: חני שרפי

כתובת:  רחוב פלורנטין 6 קריית יובל

טלפון:   6416606                  

מדריכה: קרול  בן-דור

תחנת השיקום, לשכת מערב היא חלק משרותי רווחה הניתן ע"י עיריית ירושלים ומשרתת את אזור מערב העיר. התחנה מטפלת באנשים בעלי צרכים מיוחדים  מגילאי 0 ועד גיל קשיש. מדובר באנשים  עם מוגבלויות שונות כולל נכות פיזית, פיגור שכלי וכל הטיפול אשר נדרש עבורם ועבור משפחותיהם הוא כדי לעזור להם בהתמודדות עם מצבם. סנגור ותיווך בשבילם כלפי משרדי ממשלה כדי למשש את זכויותיהם במסגרות שונות כגון: חינוך, תעסוקה ודיור.

השתתפות בישיבות צוות: חובת השתתפות בישיבות צוות פעם בשבועיים בימי ראשון    

בין השעות:    11:00- 13:00

מיקום ושעות פעילות ההכשרה : בימים א' ו-ד'  בין השעות   8:00-16:00

אפשרות לביקורי בית לאחר שעות יום העבודה.

 

תכנית ״דיור נתמך בקהילה״ – רמת גן

 

יוזמה של מס״ד נכויות - שותפות של ג׳וינט ישראל, משרדי ממשלה- הרווחה והבריאות , המוסד לביטוח לאומי וקרן רודרמן

התכנית מופעלת בשיתוף רשויות מקומיות וחברת  א.ד.נ.מ. 

מנהל : אבי רם

כתובת: משרדי א.ד.נ.מ בע״מ רח׳ הפזית 9 ראשון לציון.

טלפון:036530904 

 

מדריך: גלעד פרולה.

תכנית דיור נתמך בקהילה הינה תכנית המסייעת לאנשים צעירים עם מוגבלויות שונות להתגורר באופן עצמאי בקהילה ולממש את רצונם לפתח יכולות חברתיות ותעסוקתיות.

הצוות המקצועי של התכנית מסייע בעזרת תהליך פרטני, להגשים את מטרותיהם של חברי התכנית ובהן: מיצוי זכויות, ניהול חיים עצמאיים בקהילה, פיתוח יכולות תקשורת פנאי וחברה. 

עבודת הסטודנטים בהכשרה, כוללת מבט סוציאלי מעמיק על מאפייני אוטיזם, הפרעות בתקשורת וקשיים חברתיים וקוגניטיביים. ההכשרה המעשית מלווה תהליכים פרטניים של חברים ומשפחות, היכרות עם ארגונים ואנשי מקצוע בתחום השיקום והרווחה, התנסות בפרויקט חברתי - קהילתי. 

מקום הפעילויות: רמת- גן. 

השיחות הפרטניות עם חברי התכנית יתבצעו בעיקר בבתי החברים בקהילה 

שעות הפעילות: בשעות אחה"צ.. (אפשרות לימים גמישים)

 

פעילויות שנעשו במסגרת ההכשרה המעשית