החוויות שלנו

 

Berl01חזרנו לפני כמה ימים מהסמינר שהתקיים בגרמניה, הסמינר היה מלמד מאוד, עשיר, מלא בתכנים מעניינים ומתודות חדשות שאפשר ללמוד מהם הרבה. 

על אף שמסגרת הזמן של הסמינר הייתה אינטנסיבית מאוד - הרבה שעות לימוד והרבה סדנאות- אך זה היה שווה את זה.

זה התחיל בעיירה קטנה בצפון גרמניה שקוראים לה  Bad שם Bevensen בה שהינו 5 ימים ואחר כך עברנו לברלין. 

הקבוצה הייתה טובה מאוד ואיכותית; מדובר בקבוצה הטרוגנית, אנשים עם רצון ללמוד, לשמוע להקשיב, פתוחים לדעות שונות עם גמישות חשיבתית מרשימה. גם הישראלים וגם הגרמנים.

התוכן של הסמינר היה סביב קבלת האחר, שונות חברתית ותרבותית בהקשר של חיים בקונפליקט, דמוקרטיה וחברה אזרחית, הסיפור היחיד שלנו (the single story) לעומת הסיפור שיש לאחר עלינו - איך סיפור אחד הופך לסיפור יחיד בעיני האחר? נושא מעניין מאוד במציאות בה אנחנו חיים. 

ביקרנו במחנה הריכוז ״ברגן בלזן״ ושם היה טקס אזכרה לזכרם של האנשים שנספו בשואה. בברלין ביקרנו במרכז של אנה פרנק שהוא אחד המרכזים הפדגוגים החשובים בכל מה קשור לשונות תרבותית בברלין. 

ביקרנו בעמותת KIGA שפועלת למיגור תופעת הגזענות והאנטישמיות בגרמניה ופועלת לפתח שיטות חינוכיות ופדגוגיות להעלאת המודעות בקרב הציבור. 

כמו גם, יצא לנו לבקר בעמותה לילדים ונוער בסיכון בברלין- שהם בני פליטים ומהגרים, עמותה זו פועלת לקדם ולטפח את הילדים ואת בני הנוער שהגיעו לברלין בשנים האחרונות אשר התקשו להשתלב וזה באמצעות דרכים יצירתיות כמו למשל בנגרות, בעבודת יד ובאומנות כדי לסייע לבני הנוער לממש את הפוטנציאל שלהם, ועל הדרך היא מסייעת להם לרכוש את השפה. מקום מאוד מעניין ומרשים. 

במהלך הסמינר, עלו הרבה שאלות בקשר למעמדם של הערבים הפלסטינים בישראל, ופה הבאתי את הקול שלי ואת הסיפור שלי. 

ניתן לומר כי סמינר זה היה אחת החוויות המשמעותיות שלי בשנים האחרונות והזדמנות יוצאת דופן!!

ובהזדמנות זו, רציתי להודות לכן  מאוד שאפשרתן לי להיות חלק מסמינר זה :) זה מאוד היטיב והעצים !

וחשוב להודות גם לגב׳ שולי לוי ולפרופ׳ שרון שיוביץ-עזרא על הליווי הצמוד שלהן, התמיכה, הדאגה והאכפתיות שלהן כלפי הקבוצה לאורך כל ימי הסמינר! אני מעריכה את זה מאוד! 

מקווה שבית ספרנו ימשיך לאפשר לסטודנטים להשתתף בסמינרים דומים ובמשלחות בינלאומיות בעתיד כי זה מאוד מלמד ומעשיר לשמוע איך מקצוע העבודה הסוציאלית בפרט והרווחה החברתית בכלל משתקפים במדינות אחרות. 

 

הוזאם הרדל

סטודנטית בתוכנית הדוקטורט בביה"ס לעבודה סוציאלית ולרווחה חברתית ע"ש פאול ברואלד

 

Berl02